پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۶۸۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
نگاهی به خشونت علیه وکلای دادگستری ؛
گیتی آنلاین - کرمانشاه - یک کارآموز وکالت زن و موکلش در حین حضور در دفتر وکالت در شهر کرمانشاه توسط همسر موکل خود مورد هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شدند. پریوش ظفری، کارآموز وکالت بود که در این حادثه مورد هدف قرار گرفت. متاسفانه وی در حین انتقال به بیمارستان، به علت شدت جراحت فوت کرد.
محمد حقیقی راد - وظیفه ای که قانون و اجتماع به عهده وکیل مدافع گذارده است جزء مشکل ترین و ظریفترین وظائف است. وکیل دادگستری باید در انجام این وظیفه، و در ايفاء نقش دفاع از حقوق موکلش بار مشقات زیادی را به دوش بکشد و محرومیت های زیادی را متحمل گردد و با موانع و مشکلات عدیده ای دست به گریبان شود و خود را بدست فراموشی سپرد، حاصل او از این همه خدمت جز محرومیت از مواهب و نعمات درفاصله عمری کوتاه چیز دیگری نخواهد بود و با اینهمه مردم از نقش وکیل و وظیفه او، به سبب پیچیدگی و دشواری آن، بی اطلاع اند و لذا نظرات نادرستی از طرف بعضی اظهار میشود و سابقه ذهنی غلطی از وکیل دادگستری در ذهن بعضی رسوخ کرده که ریشه کن کردن آن کار آسانی نیست.
حال با این اوصاف ، با توجه به قوانین داخلی و اسناد بین‌المللی راجع به وکالت دادگستری این شغل، شغلی خاص است. اولویت آن وسیله بودن امرار معاش کنشگران این شغل نیست. اولویت آن به علت رسالتی که در این شغل وجود دارد، دفاع از حقوق مظلومین و ستمدیدگان است. وسیله‌ امرارمعاش بودن کاربرد فرعی این شغل است بنابراین در حرفه وکالت باید در بحث قانون‌گذاری از لحاظ امنیت شغلی مورد توجه قرار گیرد و  بهترین راه برای حصول هدفمندی قوانین، به روز کردن و منطبق نمودن آنها با نیازهای جامعه وکلا است اما متاسفانه با نادیده گرفته شدن امنیت شغلی وکلا در چند روز گذشته اخباری منتشر شد  مبنی بر قتل پریوش ظفری(کارآموز وکالت در کرمانشاه) توسط همسر موکلش که با واکنش های متعددی از سوی وکلا مواجه شد و سوء قصد به جان وکلا و قتل آنان موضوع تازه ای نیست پس پایگاه خبری گیتی آنلاین به بهانه قتل وکیل پریوش ظفری به بررسی پرونده های سوء قصد به جان وکلا در سال ۹۹ پرداخته است.

۱) قتل کارآموز وکالت در پی دعوای استرداد جهیزیه
روز سه شنبه(۱۴ بهمن ۹۹) یک کارآموز وکالت زن و موکلش در حین حضور در دفتر وکالت در شهر کرمانشاه توسط همسر موکل خود مورد هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شدند.
پریوش ظفری، کارآموز وکالت بود که در این حادثه مورد هدف قرار گرفت. متاسفانه وی در حین انتقال به بیمارستان، به علت شدت جراحت فوت کرد.
این تیراندازی در پی دعوای استرداد جهیزیه بود و درنهایت منجر به قتل سه نفر (وکیل، موکل و شخص ثالثی) شد. 
«بهروز رستمی» ریاست محترم کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه در خصوص قتل وکیل کرمانشاهی، احساس امنیت را از خود امنیت مهمتر دانست و افزود: شهروندان در جامعه باید احساس امنیت داشته باشند و هیچ کسی نتواند در فضای عمومی مرتکب جنایت شود.
او با محکومیت حادثه روز سه شنبه این هفته در کرمانشاه و تسلیت قتل وکیل جوان کرمانشاهی، گفت: این حادثه شوک بزرگی به جامعه و بخصوص به جامعه وکلای استان وارد کرد.
وی در تشریح وقوع این حادثه گفت: در روز وقوع حادثه، جلسه استرداد جهیزیه و استماع گواهی گواهان در شعبه خانواده دادگستری کرمانشاه در چهار راه بسیج برگزار شد که به دلیل مشاجره بین زوج و زوجه فضا متشنج می شود و این وضعیت در خارج از دادگاه نیز ادامه می یابد.
رییس کانون وکلا دادگستری کرمانشاه در ادامه گفت: زوج در خارج از دادگاه با اسلحه ای که از قبل آماده کرده بود (اسلحه غیرسازمانی بوده) سه نفر را به قتل رساند و یک نفر نیز در این میان مجروح شد.
او به حضور به موقع ماموران انتظامی و قاضی ویژه قتل در محل حادثه اشاره کرد و افزود: متهم پس از ارتکاب به جرم دستگیر و روانه زندان شد.
وی با قدردانی از تلاش های انجام گرفته در دستگیری متهم، خواستار تسریع در داوری عادلانه این پرونده شد و گفت: انتظار داریم این پرونده با قید فوریت و با رعایت موازین دادرسی بررسی شود.
رستمی با بیان اینکه این حادثه امنیت اجتماعی را به مخاطره انداخت، گفت: باید فضا را برای ارتکاب چنین جنایتی ناامن کرد و اجازه نداد کسی جرات ارتکاب این جنایات را داشته باشد.
وی از رسانه ها نیز به خاطر انعکاس این حادثه قدردانی کرد و افزود: انتظار داریم رسانه ها در چنین مواقعی خبرها را طریق مجاری رسمی پیگیری کنند و از دامن زدن به فضای هیجانی جامعه خودداری نمایند.

صدا و سیما دست از نفرت پراکنی علیه وکلا دست بردارد
رییس کانون وکلا دادگستری کرمانشاه در ادامه سخنان خود از صدا و سیما به خاطر نشان دادن چهره ای غیرموجه از وکلا در برنامه های خود انتقاد کرد و گفت: صدا و سیما در نفرت پراکنی علیه وکلا در کشور ید طولایی دارد و بی تردید این نفرت پراکنی و نشان دادن چهره وکیل به شکل اهریمن نقش زیادی در بد جلوه دادن وکلا در جامعه داشته است.
رستمی افزود: صدا و سیما تریبون به وکلا در دفاع از خود و تشریح نقش وکلا در پرونده ها را نمی دهد و تنها در برنامه های خود وکیل را به شکل اهریمن و منفی به جامعه معرفی می کند.
وی رسانه ها را برای معرفی نقش وکلا در جامعه به کمک طلبید و گفت: جامعه وکلای استان نیاز به تریبون برای معرفی برنامه های خود دارد.

۲) سوء قصد به وکیل یک مجتمع اقتصادی در لرستان
وکیل عزت الله خورشیدی، عضو هیأت مدیره و نایب رییس دوره دوم و سوم کانون وکلای لرستان، ۱۵ آبان ماه سال جاری مورد سوء قصد قرار گرفت.
ماجرا از این قرار بود که پنج فرد مسلح به سلاح های جنگی و شکاری به منزل عزت الله خورشیدی حمله کردند و منزل او را به گلوله بستند. با حضور ماموران انتظامی یکی از مهاجمان که قصد فرار از صحنه جرم را داشت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در حالی که با انداختن خود به داخل رودخانه قصد فرار داشت، توسط ماموران دستگیر شد. بر اثر تیراندازی ساختمان و خودروی حاضر در محل خسارت دیدند.
وی درخصوص انگیزه احتمالی مهاجمان به خبرنگار وکلاپرس گفته بود: من وکیل یک مجتمع اقتصادی هستم که با یک سری مشکلات اجتماعی مواجه شده است؛ روستاهای اطراف این مجتمع به علت قضایایی مثل تملک ادعاهایی داشتند که سبب شد پرونده هایی در دادسراها و دادگاه های خرم آباد و شهرستان چگنی تشکیل شود.
گفتنی است مقامات انتظامی، قضایی و امنیتی و همچنین کانون وکلای لرستان پیگیر موضوع بودند اما هنوز اعلام رسمی درخصوص اقدامات صورت گرفته منتشر نشده است.

۳) عدم اقدام به موقع در جهت شناسایی مجرمان در پرونده وکیل امرالله ساجدی در یزد
شامگاه ۱۹ مهر، سه نفر با سر و صورت پوشیده در یک مسیر بن بست کمین کردند و هنگامی که وکیل امرالله ساجدی از دفتر کار خود خارج می شد با چوب به وی حمله ور شده و او را مورد ضرب و شتم قرار دادند. شدت جراحات وارده به حدی بود که موجب مصدومیت شدید و شکستن دست وی شده بود. این وکیل تحت عمل جراحی قرار گرفت.

۴) انگیزه نامعلوم مجرمان در مضروب ساختن وکیل سردشتی
۱۶ شهریورماه یک وکیل دادگستری در شهرستان سردشت  توسط چند نفر مورد اصابت چاقو قرار گرفت.
وکیل مضروب پس از اصابت چاقو و فرو رفتن آن در کتف سمت چپش، به بیمارستان امام خمینی ارومیه اعزام شد و چاقو از بدن وی خارج گردید.
اگرچه هیأت مدیره کانون وکلای آذربایجان غربی از ساعات اولیه شروع حادثه با رییس دادگستری و دادستان شهرستان سردشت ارتباط تلفنی برقرار کرده بودند، اما پس از گذشت چند روز از این واقعه، جزییات بیشتری مبنی بر پیگیری های کانون مذکور و آخرین وضعیت این پرونده منتشر نشده است.

۵) سوء قصد نافرجام برای قتل علی اصغر ناصری
اواخر تیرماه سال جاری وکیل علی اصغر ناصری، عضو کانون وکلای مرکز، در خودرو و در هنگام رانندگی مورد سوء قصد جانی توسط دو موتور سوار قرار گرفت.
ماجرا از این قرار بود که طی یک تصادف صوری، موتور به اتومبیل وی نزدیک شد و ناصری خودرو را متوقف کرد. مجرمان سعی درفرو بردن چاقو به شاهرگ وی را داشتند که خوشبختانه این اتفاق رخ نداده است. مظنونین این پرونده مشخص شدند اما خبری مبنی بر نحوه برخورد با آنان منتشر نشده است.
اگرچه وکیل ناصری از پیگیری های کانون وکلای مرکز رضایت داشته اما درباره آخرین وضعیت پیگیری های این کانون و آخرین وضعیت پرونده اطلاعات بیشتری منتشر نشده است.

۶) قتل کاوه شوقی و مشخص نشدن هویت، شیوه و انگیزه قاتلین
۵ خرداد سال جاری کاوه شوقی، وکیل پایه یک دادگستری، در استان آذربایجان غربی به قتل رسید.
هرچند درباره هویت، شیوه و انگیزه قاتلین این وکیل اطلاعات دقیقی در دست نیست اما او پس از درگیری با سه نفر در در جاده برهان (حوالی روستای کانی کوتر) با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید.
کانون وکلای آذربایجان غربی از دادستان های شهرستان های مهاباد و بوکان درخواست کرده بود تا سریعا به این موضوع رسیدگی کرده و عاملین این قتل فجیع را به مجازات قانونی برسانند اما تاکنون اخباری درخصوص نتایج آن از سوی کانون وکلای مذکور منتشر نشده است.
گفتنی است سال ۹۷ نیز یک وکیل دیگر از حوزه این استان به نام «منصور محمودی» به قتل رسیده بود.
موارد ذکر شده تنها مصادیقی از سوء قصدهایی است که علیه وکلا در سال اخیر صورت گرفته و رسانه ای شده است. 
هرچند  آمار مشخصی از قتل سالیانه‌ی وکلا در دست نداریم، اما گشتی با کلیدواژه‌های مرتبط در گوگل، نشان می‌دهد قتل وکلا، بعضاً با روش‌های دلخراش، ابداً مورد نایابی نبوده و ممکن است سالیانه چندین مورد از سوقصدهای موفق علیه جان فعالان این حرفه که ارتباط تنگانگی با بزهکاری و فضای ناامن آن دارند، کاملاً معمول باشد.
وکیل‌هراسی، وکیل‌گریزی، وکیل‌ستیزی و تلاش‌های مستمر در جهت ارائه‌ی تصویری نادرست و ناشایست از وکلای دادگستری و ایجاد هجمه‌های مغایر با واقع علیه آنها و نیز افزایشِ روزافزون خشونت علیه دادفران دادگستری در ایران طی سال‌های اخیر، متاسفانه روند فزاینده‌ای به خود گرفته است و حتی، حکایت از سوءقصد نسبت به حیات آنها و فوت یا قتل مشکوک برخی از آنان دارد!
 فراتر و جدا از حمله و به قتل رساندن وکلا، ریشه در بازنمایی منفی و ساختن چهره‌ای متقلب از وکلا در فرهنگ حال حاضر دارد که نمی‌داند اهمیت و نقش وکیل چیست و نگاه به وکیل در جامعه‌ی ما نگاه خوبی نیست. چرا این نگاه خوب نیست و چه کسانی مسوول هستند؟ در وهله‌ی اول، رسانه‌ها و صدا و سیما. طی این چند سال اگر دقت کنید از وکیل چهره‌ای منفی ساخته شده است. در هر سریال و فیلمی که پخش شده وکیل یک چهره‌ی کلاهبردار و منفی دارد و این قضیه مسبوق به سابقه است. در اذهان هم نسبت به وکلا نگاه مثبتی وجود نداشته. وقتی چنین مسایلی پیش می‌آید خواه-ناخواه نظر افکار عمومی نسبت به چهره‌ی وکیل منفی می‌شود.
واقعیت مسأله این است که پیش بینی می شود وضعیت جان و مال وکلای دادگستری در صورت تأیید برخی طرح های ضد وکالتی موجود در مجلس وخیم تر نیز خواهد شد.
به نظر می آید وجه مشترک تمام این رخدادهای تلخ، هیجانی شدن اوضاع و احوال کانون های وکلای دادگستری در روزهای وقوع حادثه و پیگیری های اولیه توسط این نهاد ها است؛ امری که پس از گذشت چند روز احتمالا یا به دست فراموشی سپرده می شود و یا در پی هجمه ها علیه نهاد وکالت کمرنگ تر از سایر موضوعات صنفی می گردد.

نویسنده:سید محمد موسوی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: