پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۹
یک کارشناس روابط بین الملل :
یک تحلیلگر روابط بین الملل پیام سخنرانی روز گذشته رهبر چین در نشست با سران کشورهای اروپای مرکزی و شرقی را چندجانبه گرایی در توسعه اقتصادی و مبارزه با کرونا دانست.

دكتر محسن جليل وند، استاد دانشگاه و تحلیلگر روابط بين الملل اظهار کرد: من معتقدم طرح پيشنهاد رئيس جمهوري چين با عنوان " چند جانبه گرايي " که در شرايط پاندمي كرونا مطرح کرده و تعامل چین با کشورهای جهان درخصوص تهیه واکسن را خواستار شده است، معقولانه است زيرا در اين شرايط اگر يك كشور از واكسيناسيون محروم بماند، امكان كنترل بيماري وجود ندارد.

این کارشناس روابط بین الملل گفت: چين با جمعيت يك ونيم ميليارد قربانيان كمتري  نسبت به آمريكا دارد. اين كشور در ابتدا با قرنطينه وهان از سرايت ويروس به شهرهاي بزرگتر جلوگيري كرد در حالي كه از كشورهايي با جمعيت مشابه چين مانند هند ، آمار كشته شدگان بيشتري گزارش شده است. اگرچه شرايط زندگي در چين و هند متفاوت است اما چين بيماري را با موفقيت بيشتري كنترل كرد. نكته ديگري كه نبايد آن را از ياد برد ابعاد اقتصادي شيوع ويروس كرونا است.در شرايطي كه كشورها با وجود تعطيلي هاي ناشي از كرونا رشد اقتصادي منفي را تجربه مي كنند، رشد اقتصادي چين مثبت است. مسلما اين عوامل كه به نوعي از پيروزي چين بر كرونا حكايت دارد ، بر پيشنهاد چين در عرصه بين المللي و ديد كشورها به حسن نيت اين كشور موثر است.

وی درخصوص کارشکنی برخی کشورهای غربی در مسیر همکاریهای مشترک مبارزه با کرونا با محوریت چین تصریح کرد: جنگ اقتصادي بين كشورها در راه توليد واكسن همچنان حاكم است و دول غربي برای تامین منافع خود در فروش واکسن، از توزيع واكسن ارزان چين هراس دارند. اقتصاد بر اصل رقابت پذيري استوار است و اين اصل بديهي است. اما تنها در سايه همكاري مشترك مي توان بيماري كرونا را كنترل كرد. با اينكه در پيشرفت هاي اقتصادي رقابت يك اصل است اما اگر جمعيتي در دنيا در شرايطي قرار بگيرد كه  مردم نتواند بر سر كار بيايند و مجبور به خانه نشيني شوند، اقتصاد همه جهان از بين مي رود. بنابراين به اعتقاد همه متفكرين جهان، تنها راه كنترل پاندمي، تعريف همكاري هاي مشترك چند جانبه است و كشورها ناگزيز به اين همكاري مشترك هستند.

دکتر جلیلوند در پایان خاطرنشان کرد: پيشنهاد همكاري چند جانبه با چين به صلاح كشورهاست و بسيار قابل تامل است. تنها همكاري هاي مشترك مي تواند، اقتصاد كشورهاي كرونا زده را به حالت قبل برگرداند و به همه كمك كند. ولي در مجموع بايد عرض كنم در شرايط فعلي دنيا، پيشنهاد همكاري چند جانبه چين، طرحي انسان دوستانه و به نفع دنيا است.

نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: