پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰
برنامه جذاب و شاد شب نشینی عید بهار ، امسال با بوی دورِهمی های خانوادگی از سوی رادیو تلویزیون مرکزی چین در این کشور پخش شد .

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_hghju65

زادگاه من در یک شهر کوچک در  جنوب چین و در فاصله دو هزار کیلومتری پکن است. از زمانی که به خاطر دارم، شب سال نو و اولین روز سال جدید شادترین روزهای سال برای ما کودکان است.

بعد از ظهر روز قبل از سال نو، ما لباس نو به تن می کنیم و به دیدن پدربزرگ و مادر بزرگ می رویم و ضمن تبریک سال نو، باهم از سال نو استقبال می کنیم. این مراسمی است که طی هزار سال اخیر تغییر نکرده است. تمام اعضای خانواده دور هم جمع می شوند وغذا درست می کنند. بزرگسالان باهم صحبت می کنند و کودکان شیرینی می خورند و بازی می کنند.

در سال 1985، ارزش تولید ناخالص داخلی چین کمتر از 1 تریلیون یوان و تولید ناخالص سرانه چین نیز تنها بیش از 800 یوان بود. ماشین در شهرها و تلویزیون در روستا کالای لوکس به شمار می رفت.

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_3366

خانه هرکسی که تلویزیون داشت قطعاً در شب سال نو شلوغ می شد. همسایگان، خویشاوندان و دوستان قبل از ساعت هشت شب کنار هم جمع می شدند و منتظر تماشای شب نشینی تلویزیون مرکزی می نشستند. شب نشینی تلویزیون مرکزی  از سال 1983 آغاز شد. در آن زمان ، چین به تازگی روند اجرای سیاست اصلاحات و گشایش را آغاز کرده بود و فعالیت های فرهنگی در داخل چین کمتر دیده می شد. این شب نشینی که هنرمندان معروف سراسر چین در آن حضور داشتند و برنامه های فرهنگی متنوعی مانند آواز خوانی و رقص را در برداشت نظر مردم را به خود جلب کرد. 

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_劝u4u

در این شب نشینی آهنگهای زیادی تنها ظرف یک شب در سراسر کشور معروف شد و سالها  در میان مردم شهرت داشت. برخی از خوانندگان و هنرمندان جوانی که کمتر شناخته شده بودند نیز از همین طریق یک شبه محبوب شدند.

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_332

هنگامی که کودک بودم ، خاطران من درباره شب عید بهار غذاهای خوشمزه بود. رقص و آواز زیبای هنرمندان را از تلویزیون می دیدیم، خیلی تعجب می کردم که چطور آنها در چنین جعبه کوچکی رفته اند و هنرنمایی می کنند؟

هر چه بزرگتر شدم حسم نیز نسبت به آداب و رسوم شب سال نو نیز تغییر کرد.

وقتی بزرگتر شدم و پس از ترک زادگاهم و بچه دار شدن، بزرگترین خوشی من در عید بهار این بود که تا نخستین ساعت بامداد روز سال نو همراه مادر و پدرم بیدار بمانم و با آنها جشن بگیرم. 

روز قبل از سال نو و تا پیش از فرا رسیدن شب، چینی ها از شهرهای بزرگ چین و سراسر جهان با پیمودن راه های طولانی به خانه مادر و پدر خود می روند. آنها این مسیر طولانی را به خاطر حضور در ضیافت شام شب سال نو و بودن در کنار پدر و مادر خود طی می کنند و البته تماشای شب نشینی عید بهار همراه با اعضای خانواده را نیز نباید فراموش کرد.  

شب نشینی عید بهار شادی را برای مردم چین به ارمغان می آورد. چه در دوران کمبود کالاها، چه اکنون که ارزش تولید ناخالص داخلی چین از یک تریلیون یوان و تولید ناخالص سرانه از 70،000 یوان فراتر رفته، هنوز هم مردم شب نشینی عید بهار را با ذوق و شوق فراوان تماشا می کنند.

شب نشینی عید بهار نماد یک سنت است.  رنگ سرخ شب نشینی عید بهار هرگز کهنه نمی شود و خواسته ها و آرزوهای مردم چین را نشان می دهد. 

من چند سالی در ایران کار می کردم و شش عید بهار را آنجا بودم. جشن گرفتن عید بهار در خارج از وطنم باعث شد که درک عمیق تری از آداب و رسوم کشورم و ارزش دور هم جمع شدن خانواده پیدا کنم. 

تنها بودن در شب عید بهار خیلی سخت است. شب عید باید همراه دوستان و همکاران چینی، تلویزیون را روشن می کردیم، غذا درست می کردیم و همراه با لذت بردن از غذاهای خوشمزه، در ساعت 12 نیمه شب و پخش ترانه " این شب فراموش نشدنی" که 30 سال است از تلویزیون چین پخش می شود، عید بهار و سال نو را با هم جشن می گرفتیم و به استقبال سال نو می رفتیم.

شب نشینی عید بهار تغییرات دوره های مختلف را نیز نشان می دهد. از لباس مجری ها تا محتوای برنامه های شب نشینی و حتی کارکنان صنعت هوافضای چین، به عنوان قهرمانان ملی همگی در این شب نشینی در برابر چشمان ملت چین قرار می گیرند.

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_0664

(بسیاری از کارکنان صنعت هوافضای چین در شب نشینی عید بهار 2021 حضور دارند)

سال گذشته، همه گیری کرونا  روال عادی برگزاری تعطیلات سال نو در چین را مختل کرد؛ امسال نیز برای جلوگیری از تکرارهمه گیری، بسیاری از مردم ترجیح داده اند که عید بهار را در شهرهای محل کار خود بگذرانند و به زادگاه خود برنگردند.

شب نشینی عید بهار در این وضعیت ویژه باعث شادی و آرامش روحی مردم میشود. آهنگ "یک دل و یک جان" نیز با بیان آرزوهای مردم چین برای غلبه بر مشکلات، از تمام قهرمانان برجسته، پزشکان و پرستارانی که در خط مقدم  مبارزه با کرونا می جنگند تقدیر می‌کند.

شب نشینی عید بهار با بوی دورِهمی های خانوادگی_fororder_1613062364152_585

هر چقدر هم که زمان بگذرد و روزگار تغییر کند، شادی، عشق، نیرو و آرزوهای زیبا برای آینده هیچ تغییری نخواهد کرد؛ پیام هر سال شب نشینی عید بهار نیز همین است.  

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: