پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۷۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴
اداره کل رادیو و تلویزیون چین در نخستین ساعات بامداد روز جمعه 24 بهمن (12 فوریه) به وقت پکن اعلام کرد، بررسیهای انجام شده از سوی این نهاد نشان میدهد که گزارشهای خبری شبکه جهانی بی بی سی درباره چین به طور جدی مقررات «اداره رادیو و تلویزیون» و «پخش برنامه های شبکه های ماهواره ای خارجی در چین را نقض کرده است.

بنابراین بی بی سی با توجه به انتشار اخبار غیرواقعی و آسیب رساندن به منافع ملی و همبستگی قومی در چین، دیگر شرایط لازم برای پخش برنامه در چین را ندارد و از این رو اداره کل رادیو و تلویزیون چین به شبکه جهانی بی بی سی اجازه پخش برنامه در خاک چین را نخواهد داد و درخواست سال آینده بی بی سی را نیز برای رسیدگی نخواهد پذیرفت.

این خبر دقیقاً در ساعت صفر اولین روز به تقویم کشاورزی چین منتشر شد. معلوم نیست سازمان صدا و سیما چین در انتخاب این زمان تعمدی داشته یا خیر! ولی حقیقت این است که  فعالیت بی بی سی در سال موش متوقف شد و نتوانست خود را به سال گاو برساند. سال جدید به معنای تجدید و بروزرسانی همه فعالیتهاست، ولی بی بی سی برای همیشه در گذشته باقی ماند.

بر اساس سنت چین،  عید بهار یک عید با شکوه و شاد است و چینیها در این روزها هیچ حرف بدی نمیزنند. حتی اگر اختلاف نظری وجود داشته باشد، آن را تا پایان عید بهار به تأخیر می اندازند.

در حقیقت عید بهار یکی از دو تعطیلات طولانی برای مردم چین است. همه مردم در طول تعطیلات  در خانه می مانند و عید بهار را همراه اعضای خانواده خود جشن می گیرند؛ ولی سازمان رادیو و تلویزیون مرکزی چین برای انتشار این خبر در شب سال نو، کارمندانی را برای اضافه کار نگه داشته است. 

اما بی بی سی چه کار ناشایستی مرتکب شد که سازمان رادیو و تلویزیون مرکزی چین را وادار به انتشار این خبر در روز نخست تعطیلات عید بهار کرد؟

اقدامات زشت بی بی سی به یک مورد محدود نمیشود. برای نمونه، بی بی سی نه تنها در سالی که گذشت، بلکه چندین بار دیگر نیز شایعاتی درباره شین جیانگ چین پخش کرد.

در 17 ژوئیه سال 2020، کانال «شب خبر» بی بی سی با یک زن اویغور به نام سامره داود مصاحبه کرد که در آن اخباری جعلی درباره به اصطلاح «عقیم شدن اجباری» او در یک مرکز آموزش و پرورش حرفه ای شین جیانگ میداد. این در حالیست که در واقع این زن به هیچ وجه در مركز آموزش حرفه ای دوره ای نگذرانده و و نزدیكانش نیز تایید میکنند که سایر اطلاعاتش نیز دروغ بوده است.

در 14 دسامبر سال 2020 نیز بی بی سی یک خبر ویدئویی درباره «کار اجباری» در شین جیانگ چین منتشر کرد. خبرنگار از محلی که بی بی سی مدعی بود، بازدید کرد و متوجه شد که هیچ یک از فیلمهای بی بی سی واقعی نیست. در کارخانه های به اصطلاح «بیگاری» ادعایی بی بی سی، کارگران هیچ نشانه ای از «بیگاری» و «کار اجباری» وجود نداشت.

سال گاو برای بی بی سی تحویل نشد_fororder_60274172e4b08d733c27e25a

وقتی از کارگران پرسیدند: «چگونه این کار را پیدا کردی؟» یک زن کارگر گفت: ما خودمان می آییم، کار خودمان را انجام میدهیم و خودمان این شغل را میخواهیم. شوهر و مادر شوهرم بیمار هستند. بنابراین میخواهم کار کنم و درآمد به دست بیاورم؛ برای درآمد بیشتر در اینجا سخت کار میکنم.

در 19 ژانویه امسال نیز بی بی سی در گزارشی ویدئویی درباره بازگشت به هو بی، درباره تمرینات ضدتروریسم پلیس چین ادعا کرد که پلیس چین برای دستگیری افراد «از تور استفاده میکند».

سال گاو برای بی بی سی تحویل نشد_fororder_60274185e4b08d733c27e25f

سال گاو برای بی بی سی تحویل نشد_fororder_60274185e4b08d733c27e260

بی بی سی در مقام یک رسانه، اگر گزارش و مصاحبه خوبی تولید نکرده، به دلیل ضعف این خبرگزاریست. ولی اگر در مقابل واقعیات به دروغ متوسل شود، این یک مسأله اخلاق حرفه ای و مربوط به اعتبار رسانه ای است. 

اخیراً  روزنامه دیلی اکسپرس انگلیس گزارشی با عنوان «شکست بی بی سی: نیمی از انگلیسیها دیگر نمیخواهند برای گزارشهای مغرضانه  بی بی سی، هزینه مجوز پرداخت کنند» نوشت: نظرسنجی از 1700 نفر نشان داده است که بیش از نیمی از پاسخ دهندگان از لغو حق مجوز بی بی سی حمایت میکنند. در حال حاضر بینندگان انگلیسی برای تماشای بی بی سی نیازمند پرداخت هزینه سالانه 157.5 پوند هستند.

سال گاو برای بی بی سی تحویل نشد_fororder_6027419de4b08d733c27e269 (1)

تقریبا نیمی از مردم انگلیس میگویند که بی بی سی در گزارشها و اخبارش در سالهای اخیر شرط انصاف را رعایت نکرده است؛ حدود یک سوم  پاسخ دهندگان با این عقیده موافقند.

در واقع موضع دولت چین در مقایسه با نظرات تحقیرآمیز مخاطبان انگلیسی بسیار ملایم بوده است. سازمان صدا و سیمای چین به همین حد اکتفاء و اعلام کرد که چین دیگر به شبکه جهانی بی بی سی اجازه پخش برنامه در خاک خود را نخواهد داد و درخواست سال آینده بی بی سی را نیز برای رسیدگی نخواهد پذیرفت.

اگر بی بی سی در آینده بخواهد به چین بازگردد، باید سیاست شایعه پردازی خود را اصلاح کند.

نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: