پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۹۰۳
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۶
گزارش گیتی آنلاین از گرانی های شب عید مردم کرمانشاه
گیتی آنلاین - کرمانشاه - به‌دنبال بالارفتن نرخ ارز و رشد لجام‌گسیخته تورم، اقشار کم درآمد جامعه بیش از آنکه به فکر خرید میوه و برطرف‌کردن نیازهای ثانویه خود باشند، بیشتر دغدغه تهیه لقمه نانی برای اعضای خانواده خود دارند. حتی خانواری که پیش از این یخچال خود را با انواع میوه‌ها پر می‌کردند، اکنون با توجه به گرانی‌های اخیر، به خرید دانه‌ای میوه روی آورده‌اند. ....
 محمد حقیقی راد - دولت ها و دستگاه های اجرایی ذی ربط آنها در استانها تامين سلامت آحاد جامعه برعهده دارد که تامين سبد غذايي مطلوب يکي از اين اولويت ها است و علاوه بر آن به منظور نهادينه کردن مديريت ، سياست گذاري ، ارزش يابي و هماهنگي امنيت غذايي و تغذيه در کشور، سبد غذايي مطلوب را تدوين و اجرايي کند. بر اساس قانون برنامه توسعه پنجم، سبد غذايي مطلوب ايرانيان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با همکاري دستگاه هاي مسئول ديگر طراحي و تعريف شده است و کارشناسان معتقدند، سبد غذايي خانواده بايد تامين کننده نيازهاي سلولي بدن باشند که اين نيازها از طريق حداقل 50 ماده غذايي تامين مي شود تا در نتيجه بافت و ارگانيسم هاي سالم و به تبع آن توانايي انجام فعاليت هاي لازم رابراي يک زندگي سالم ايجاد کند،اين در حالي است که افزايش قيمت مواد غذايي از قبيل گوشت و لبنيات موجب حذف اين اقلام از سبد غذايي برخي خانواده ها شده است.
  این در حالیست که هر فرد ايراني بايد روزانه 320 گرم نان، 100 گرم برنج، 20 گرم ماكاروني، 26 گرم حبوبات، 70 گرم سيب‌زميني، 280 گرم سبزي، 260 گرم ميوه، 48 گرم گوشت قرمز، 50 گرم گوشت سفيد، 24 گرم تخم‌مرغ، بين 225 تا 240 گرم شير يا لبنيات، 35 تا 40 گرم روغن و 40 تا 50 گرم قند و شكر مصرف كند.»
معادل وزني اين تعريف را براي يك ماه 30 روزه مي‌توان اين‌طور برآورد كرد؛ هر فرد بالغ ساكن در ايران بايد ماهانه حدود 9 كيلو و 500 گرم نان، 3 كيلو برنج، 2 كيلو ماكاروني، 780 گرم حبوبات، 2 كيلو و 100 گرم سيب‌زميني، 8 كيلو و 400 گرم سبزي (شامل صيفي‌جات و فرنگي) 7 كيلو و 800 گرم ميوه، يك كيلو و 440 گرم گوشت قرمز، يك كيلو و 500 گرم گوشت سفيد، 720 گرم تخم‌مرغ، حدود 67 كيلو لبنيات (شير، ماست، پنيرو دوغ) حدود يك كيلو روغن (انواع چربي‌ها) و حداكثر، يك كيلو و 200 گرم قند و شكر مصرف كند.معادل ريالي اين تعريف با قيمت‌هاي رقصان اين روزها، رقمي بالاي 900 هزار تومان است. 
يعني يك فرد بالغ در ايران، براي تامين يك سبد غذايي 30 روزه سالم «تك‌نفره»، بايد حدود يك ميليون تومان هزينه كند. 
علاوه بر آن بنا به روايت بانك مركزي، نرخ تورم 12 ماه منتهي به اسفند 97، 31.2درصد و در سال 98، 41.2درصد بوده و آخرين گزارش از تورم تيرماه 99، 26.4درصد را ثبت كرده است.
 اگر قشر كارگري را به عنوان پرجمعيت‌ترين دهك اقتصادي آسيب‌پذير قبول داريم، از وضعيت افزايش حداقل دستمزد 14 ميليون كارگر رسمي و غيررسمي در همين مدت هم سراغ مي‌گيريم؛ سال 97 و با وجود تورم 31.2درصدي، افزايش حداقل دستمزد كارگران رسمي، 19.5درصد، سال 98 و با وجود تورم 41.2درصدي، افزايش حداقل دستمزد كارگران رسمي، 36.5درصد و در سال 99، با وجود تورم نقطه به نقطه 26.4درصدي، افزايش حداقل دستمزد كارگران رسمي، 26درصد بوده است. چرا واژه «رسمي» را موكد مي‌كنيم؟ 
چون قانون كار در كشور ما، فقط كارگر رسمي را به رسميت مي‌شناسد و از اين 14 ميليون كارگر در كشور، بيش از 3 ميليون و 500 هزار نفر، كارگر غيررسمي هستند كه خيلي شانس داشته باشند، بايد همان شغلي كه دارند را، با چنگ و دندان، حفظ كنند و ارتقاي مزايا و مطابقت حقوق و ساير بهره‌مندي‌ها، روياي پنبه‌دانه است علاوه بر اينكه همان جماعت «رسمي» هم چندان اميد به اجراي تاق به تاق قانون كار ندارند حالا ما به‌ازاي هزينه يك سبد غذايي 30 روزه سالم را با آخرين رقم دريافتي يك كارگر رسمي كنار هم بگذاريم؛ بنا به تمام تغييرات حداقل مزد در شوراي عالي كار، آخرين دريافتي ماهانه يك كارگر بدون فرزند (صرف‌نظر از مجرد يا متاهل بودن) حدود 2 ميليون و 600 هزار تومان و براي يك كارگر داراي يك فرزند (و در واقع، نان‌آور خانواده‌اي با بعد 3 نفر) حدود 2 ميليون و 900 هزار تومان است. هر دو كارگر، اگر بخواهند از تعريف سبد غذايي سالم پيروي كنند، حتي با فرض خوش‌بينانه مالكيت منزل مسكوني و بي‌نيازي از هزينه‌كرد براي درمان و حمل‌ونقل و تفريح و آموزش و پوشاك و هزار بايد ديگر كه حق قانوني يك انسان و يك شهروند است، بايد هر ماه رقمي هم مقروض شوند تا محتواي همين سبد غذايي «سالم» تكميل شود.
 حال با این اوصاف که در خصوص سبد غذایی گفته شد باید گفت چند ماهیست که قیمت انواع میوه در بازار کرمانشاه، به طرز چشمگیری افزایش یافته، تا جایی که دیگر اقشار متوسط و ضعیف جامعه تمایلی به خرید و مصرف میوه ندارند. اگر سری به بازار روز کرمانشاه بزنید، خواهید دید که قیمت بیشتر میوه‌های موجود در بازار بالای 15 هزار تومان است و همین امر سبب خلوتی بازار و رکود شده است.

"حذف تدریجی میوه از سبد غذایی مردم که زنگ خطریست که باید جدی گرفته شود."
 اغلب ما امروز همان محصولات باغي و كشاورزي درجه 3 و 4 و 5 كه در غرفه‌هاي محقر ميادين ميوه و تربار، عرضه مي‌شود و در واقع، ميوه و صيفي دورريزِ «هنوز» قابل خوردن است كه با قيمت بسيار ارزان‌تر از قيمت داخل غرفه‌ها عرضه مي‌شود. 
يك دهه قبل؛ اواخر دهه 80، وقتي مشتريان ميادين ميوه و تربار ، فرودست‌ترين‌هاي شهر بودند و هيچ مفهومي نداشت چون همه آنچه در اين ميادين عرضه مي‌شد، همان نوع 3 و 4 و 5 بود همخوان با جيب اقشار مستمند. از اوايل دهه 90 كه به دليل از نفس افتادن چرخ‌هاي اقتصاد كشور، چشم فروشندگان ميادين ميوه و تربار مستقر در محدوده مركز کرمانشاه به جمال صاحبان خودروهاي ميان رده و «قشرمتوسط‌ها» هم روشن شد، ميزهاي كوچكي در گوشه و كنار ميادين، برپا ايستاد و روي ميزها را كه نگاه مي‌كردي، ميوه‌جات و صيفي‌جات رو به موتي را در سبد ريخته بودند كه مشتري زيادي هم نداشت جز معدود قشر فقيري كه پيش از اين هم با شكم خود تعارف نداشتند و كميت را بر كيفيت ترجيح مي‌دادند. 
حذف میوه از سبد معیشتی خانوار یکی از اتفاقاتی است که در چند ماه اخیر، پس از کاهش قدرت خرید مردم رخ داده است. به‌دنبال بالارفتن نرخ ارز و رشد لجام‌گسیخته تورم، اقشار کم درآمد جامعه بیش از آنکه به فکر خرید میوه و برطرف‌کردن نیازهای ثانویه خود باشند، بیشتر دغدغه تهیه لقمه نانی برای اعضای خانواده خود دارند. حتی خانواری که پیش از این یخچال خود را با انواع میوه‌ها پر می‌کردند، اکنون با توجه به گرانی‌های اخیر، به خرید دانه‌ای میوه روی آورده‌اند. 
بنا به گفته شهروندان، افزایش قیمت میوه و تره بار و قیمت بالای برخی اقلام مانند گوجه و نارنگی، پرتقال، خیار، لیموشیرین و موز و ... باعث شده تا مردم فقط تماشگر این میوه ها در ویترین مغازه ها باشند.
 این شرایط در حالی است که افزایش روز افزون قیمت میوه در کنار دیگر کالاهای اساسی باعث حذف آن از سبد مصرفی خانوارها شده است و نوسان قیمت‌ها نه تنها گلایه شهروندان را در پی داشته بلکه صدای اعتراض کسبه را هم درآورده، چون هرچه قیمت‌ها افزایش می‌یابد از تعداد مشتریان و خریداران اقلام عرضه شده فروشگاه نیز کاسته می‌شود.
 یکی از فروشندگان میوه و تره‌بار گفت: قبل از اینها باید از گرانی روغن، برنج، تخم مرغ و مرغ گفت و امروز میوه و تره بار هم به دلیل رشد قیمت از سبد مصرف خانواده‌ها حذف شده است و چند وقت است قیمت‌ها در بازار مرکبات روند صعودی دارد و بی حساب و کتاب بالا می‌رود. این فروشنده بیان کرد: 
یکی از اقلام مصرفی خانوار، میوه، سبزی و صیفی است که با نوسانات قیمت و کاهش قدرت خرید خانوار، میزان تقاضا برای این محصولات تغییر می‌کند. با گرانی‌ها تا حدودی میزان تقاضا برای میوه و سبزی از سوی خانواده‌ها کاهش یافته و افراد تنها به میزان نیاز روزانه خود خرید می‌کنند. فروشنده دیگری گفت: به نظر می‌رسد از حجم بار در میدان کم شده است و برخی می‌گویند سرما و کروناعامل کم شدن و در نتیجه گرانی میوه است و برخی هم معتقدند میوه‌ها را برای فروش شب عید انبار کرده اند. 
او افزود: هر چند روز یک بار که برای خرید هفتگی به میدان میوه و تره بار می‌آیم، اما هر بار که به میدان مراجعه می‌کنم با قیمت‌ها متفاوتی روبرو شده و بطور کلی فهرست خریدم تغییر می‌کند، چون بودجه خانواده کاملا مشخص، ولی قیمت‌ها هیچ ثباتی ندارد. یکی از بانوان کرمانشاهی نیز با انتقاد از وضعیت بازار میوه در استان گفت: بازار گرانی میوه و تره بار را در حالی شاهد هستیم که نظارت‌های مسئولان به شدت رنگ باخته چرا که برخی از فروشنده‌ها کاملاً سلیقه‌ای عمل کرده و به هر قیمت که می‌خواهند، می‌فروشند و گویی افزایش قیمت برای برخی مسئولان اهمیتی ندارد که هر روز نرخ‌ها افزایش دارد. 
 این بانو با بیان اینکه مردم توان خرید در این وضعیت گرانی را ندارند، اظهار کرد: شوهرم کارگر است و ماهانه کمتر از یک میلیون تومان درآمد دارد با این درآمد باید اجاره خانه و قسط وام بدهیم و دیگر چیزی برای خرید میوه و یا مایحتاج ضروری نمی‌ماند.
 او بیان کرد: با ادامه روند در آینده‌ای نه چندان دور بسیاری از مردم و به خصوص اقشار کم درآمد گرفتار سو تغذیه می‌شوند به این دلیل که واقعا تهیه اقلام خوراکی برای خانواده‌های کم درآمد مشکل شده است. حال با این اوصاف در شرایطی که پزشکان بر استفاده از میوه و سبزیجات و تامین ویتامین های مورد نیاز بدن برای مقابله با کرونا تاکید می کنند، روا نیست که قیمت انواع مختلف میوه ها به حدی افزایش یابد که شهروندان به دنبال ته بساطی ها باشند و دست آخر هم بدون خرید به منزل بازگردند. 
جای سوال است که چرا باید قیمت انواع مختلف میوه در شرایطی که مردم بیشتر از هر زمانی نیاز به مصرف میوه دارند، به گونه‌ای باشد که خرید آن از عهده قشر متوسط جامعه هم بر نیاید و حتی برخی خانواده‌ها توان خرید یک کیلو میوه را در این شرایط نداشته باشند؟ قیمت میوه‌ها به حدی بالا است که با سفره محدود طبقه متوسط و پایین جامعه هیچ همخوانی ندارد.
 نکته قابل توجه اینکه این قیمت‌ها تنها در پشت ویترین مغازه‌ها حک شده و از این قیمت‌های سرسام‌آور هیچ چیزی دست خریدار را نمی‌گیرد. گزارش های میدانی از وضعیت اقتصادی شهروندان کرمانشاهی حاکی از آن است که دخلشان در سطح بسیار پایین تری نسبت به خرجشان قرار گرفته و وضعیت اقتصادی و کرونایی کشور نیز این اوضاع را وخیم تر کرده است و این امر بیان کننده این است که خیلی ها دیگر، دانه ای و به تعداد، میوه می خرند؛ یک عدد سیب، دو عدد گوجه فرنگی، یک پیاز، یکی دو عدد خیار و... که این قضیه، در این اوضاع گسترش ویروس کرونا بسیار ناراحت کننده و جای بسی تدبیر و نظارت بیشتر از سوی مسئولان را می طلبد. شاید این روزها کمتر کسی با گرانی‌ها بیگانه باشد چراکه به نظر می‌رسد این شرایط در سایه کم‌توجهی مسئولان نظارتی با خلق‌وخو و زندگی مردم عجین شده است؛ گرانی های سرسام‌آوری که برخی از مردم زیر بار آن نمی‌توانند قد راست کنند. 
بعنوان سخن پایانی باید گفت که متاسفانه بیشترین سوددهی از این افزایش قیمت را دلالان موجود در بازار کسب می کنند و بسیاری از خانواده ها به خصوص در قشر متوسط جامعه خرید میوه آنها حدود یک پنجم شده است که این یک خطر برای خانواده ها در میان مدت و بلند مدت است و همچنین خرده فروش های بازار میوه نیز نسبت به این موضوع و افزایش قیمت میوه ها اصلا راضی نیستند و فروش اکثر این صاحبان اصناف نیز به علت پایین آمدن قدرت خرید مردم یک سوم شده که باعث شده است درآمد آنها کاهش پیدا کند و در اخر امیدوارم در این روزهایی که در استانه فصل بهار و نوروز باستانی هستیم و کرمانشاهیانی که تلخی های فراوانی را با امدن و شیوع ویروس کرونا با گوشت و پوست خود حس کرده اند هر چه سریع تر شاهد کنترل قیمتها در استان باشیم و به امید روزی پدری شرم نداری و فقر بر جبین و چهره نداشته باشد و اقدامات قابل قبولی را از سوی دستگاه ذی ربط به ویزه استاندار و دادستان محترم کرمانشاه را شاهد باشیم به امید آنروز ...
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: