پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
گیتی آنلاین- میرزا محمد مهدی فرقانی رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی(ره) که شاگردان زیادی در حوزه روزنامه نگاری به ویژه روزنامه نگاری تحقیقی تربیت کرد، بازنشست شد.

میرزا محمد مهدی فرقانی در سال ۱۳۳۱ در یزد به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل دوره کارشناسی روزنامه نگاری، کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات علمی گروه علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی است.

فرقانی از سال ۱۳۷۸ تا آبان ۱۳۸۲ رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها [دفترمطالعات و توسعه رسانه‌ها] بود و از آن سال تا سال ۱۳۸۶ ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت.


برخی از سوابق علمی

همکاری با روزنامه کیهان، به عنوان خبرنگار، گزارشگر، دبیر سرویس، عضو شورای سردبیری و عضو شورای تیتر روزنامه در فاصله سال‌های ۱۳۵۱ تا ۱۳۷۵

عضو انجمن بین‌المللی تحقیق در ارتباط جمعی (IAMCR)

عضو مرکز آسیایی اطلاعات رسانه‌ای (AMIC)

عضو انجمن جهانی تحقیق در افکار عمومی (WAPOR)

عضو جمعیت توسعه علمی کشور

عضو هیات مدیره اولین دورهانجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی

عضو هیات مدیره اولین دوره انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

عضو انجمن جامعه شناسی ایران

عضو کمیته ملی ارتباطات وابسته به کمیسیون ملی یونسکو در ایران

بنیانگذاری و سردبیری ماهنامه علمی- آموزشی تدبیر از سال ۱۳۶۸

مدیریت مسئول فصلنامه تخصصی رسانه به مدت چهار سال

عضویت در هیات امنای دانشکده خبر

مسئولیت راه‌اندازی نخستین دانشکده علوم ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی

عضویت در هیات داوران نهایی و کمیته‌های تخصصی جشنواره‌های مختلف

مطبوعات، روابط عمومی‌ها و نشریات دانشجویی

 

برخی از تالیفات محمد مهدی فرقانی:

 

تالیف و نگارش کتاب‌های: درآمدی بر ارتباطات سنتی درایران و راه دراز گذار

بیش از ۲۰ مقاله چاپ شده در فصلنامه رسانه، فصلنامه علوم اجتماعی، مجموعه مقالات سمینارها و سایر نشریات

کتاب در دست تالیف «گزارش نویسی برای مطبوعات»

تالیف جزوه‌های درسی گزارش نویسی، مصاحبه مطبوعاتی، ارتباط با رسانه

ده‌ها گفت‌وگو و مقاله درج شده در مطبوعات

 

دلنوشته های دانشجویان علامه برای استاد

«دکتر فرقانی عزیز، امروز بازنشسته شدند. شمار سال‌های خدمت ایشان برای ایران از سال های عمر من و خیلی دیگر از شاگردانشان، بیشتر است.

خوش به حال ایشان که در تمام این سال‌ها پاک‌دل و پاکدست خدمت کردند.

افتخار من این بود که زمانه فرصت شاگردی ایشان را به من داد. درس‌های بسیاری از ایشان آموختم که مهم‌ترین آنها مدارا و دوستی با انسان بود.

مشی معلمی دکتر فرقانی کم نظیر بود و هست، ایشان مهمترین آموزگار من و بسیاری از شاگردان  برای آموختن روزنامه‌نگاری و اخلاق حرفه‌ای بودند.

ما از ایشان آموختیم در رسانه دروغ نگوییم، تهمت نزنیم و روزنامه‌نگاری را فدای مصلحت‌های دو روزه نکنیم. ایشان هرگز در معلمی کم نگذاشتند. اگر ما این آموزه ها را به کار نبستیم، قصور از ما بود.

دکتر فرقانی نه یک معلم که مانند یک پدر دلسوز بود برای ما و نسل ما، حق پدری ایشان همیشه بر ضمه ما باقی است و فراموش نخواهد شد.«

« سلامواقعا متاسف شدیم. جای آقای دکتر فرقانی در دانشکده ارتباطات علامه خالی خواهد بود و خداروشکر که ما حداقل تونستیم برای یک ترم از دانش و فضائل ایشون بهره مند شیم. برای آقای دکتر آرزوی سلامتی و بهروزی داریم. نام ایشان برای همیشه درسپهر روزنامه نگاری ایران خواهد درخشید.

 از شنیدن این خبر  بسیار متاثر شدم. دانشکده علوم ارتباطات دو تن از بهترین اساتید خود را از دست می دهد!»

«بعضی نام ها و برخی افراد برای همیشه تاریخ می مانند و می درخشند. علم ارتباطات ایران زمین، خود را وامدار و بدهکار آموزگاران عالم، اخلاقمدار، دلسوز، بزرگ منش، مهربان و تاثیرگذار این مسیر می داند و بی تردید دکتر فرقانی یکی از اساتید و آموزگاران بزرگ علوم ارتباطات اجتماعی است.

بسیار متاسفم که خانواده بزرگ دانشگاهی کشور به شکل عام و دانشگاه علامه طباطبایی و دانشکده علوم ارتباطات امکان بهره مندی از این استاد عزیز را از دست می دهد اما بی شک وجودشان در هدایت و راهنمایی مشتاقان این عرصه ادامه پیدا خواهد کرد.

به خود می بالم که چند صباحی افتخار شاگردی ایشان را داشته ام ولی صدافسوس که نیک میدانم از این فرصتی که در اختیارم بود به نحو شایسته ای استفاده نکرده ام.

 با خبر بازنشستگی دکتر فرقانی واقعا متاثر شدم! دکتر فرقانی از معدود روزنامه نگاران و پژوهشگران عرصه ارتباطات و روزنامه‌نگاری در ایران است که شهرت و محبوبیت فراتر از مرزهای این کشور دارد.«

«برای من دانشجوی افغانستانی جای بسا افتخار است که قبل از بازنشستگی این پژوهشگر ارزشمند و ارزش‌مدار یک ترم دانشجوی ایشان بودم که حتا از دوره کارشناسی در افغانستان با مطالعه آثار گران‌بها و پرمحتوای دکتر فرقانی مشتاق دیدار ایشان بودم و آرزوی زانو زدن به عنوان دانشجو را نزد او داشتم که شوربختانه فقط یک ترم توانستم از حضور ایشان آن هم به شکل مجازی فیض ببرم.

از یک کشور ۸۰ میلیونی چه تعداد تحصیل می کنند و از میان آنها چه تعدادی پژوهشگر و اندیشمند و نویسنده می شوند؟ در همه جوامع تعداد اندیشمندان، پژوهشگران و نویسندگان،همواره اقلیت کوچکی بوده اند که چکیده فرهنگی جامعه اند. در میان ای»

«چه اشتیاقی داشتم وقتی برای اولین بار قرار بود استاد روزنامه نگاری و نویسنده کتاب گزارش نویسی چشم عقاب را از نزدیک ببینم، کتابی که دوره کارشناسی توصیه می کردند برای ورود به ارشد باید خوانده شود، برای من و فکر می کنم بیشتر دانشجویان شهرستانی که علوم ارتباطات در شهرشان غریب است افتخار بس بزرگی است دیدن اساتید ارزشمند روزنامه نگاری و علوم ارتباطات  و در محضرشان شاگردی کردن، خدا رو شاکرم که افتخار شاگردیتونو دارم، برای شما استاد عزیز و مهربان و بزرگوار و خانم دکتر بروجردی مهربان و نازنین آرزوی شادی و سلامتی دارم و از زحماتتون متشکرم.»

«دلسوزی، تلاش و کوشش حضرتعالی در تعلیم و تربیت و انتقال معلومات و تجربیات ارزشمند در کنار برقراری رابطه صمیمی و دوستانه با دانشجویان و ایجاد فضائی دلنشین برای کسب علم و  دانش و درک شرایط دانشجویان حقیقتاً قابل ستایش است. از این رو بر خود وظیفه میدانم در کسوت شاگردی از زحمات و خدمات ارزشمند شما استاد گرانقدر در رشته ارتباطات  و روزنامه نگاری تقدیر و تشکر نمایم.»


«واژه استاد، آبروی خودش را از فرقانی دارد.

منت خدای مهربان را که استادی چون دکتر فرقانی را بر سر راه ما قرار و توفیق شاگردی برای مدتی کوتاهی به ما داد.

 استادی از جنس مهر، محبت و مهربانی.

در زمانه ای که اکثر ما اخلاق و انسانیت را بوسیده و به جای آن ویلای لواسان و پورشه خریده و با آن فخر می فروشیم، دکتر فرقانی برای ما یادآور درس های زندگی شد.

درس هایی از جنس صدای مردم و موی دماغ مسئولان بودن.

حضور در کلاس درسش تنها مشق گزارشگری نبود مشقی از جنس همزیستی مسالمت آمیزی بود که در حال حاضر عطایش به لقایش بخشیده شده.

از اولین ثانیه های شروع ترم بی کم و کاست درس داد.

 استعداد نداشته ما در گزارشگری ، به حدی شکوفا کرد تا اعتماد بنفسی همچو دن کیشوت پیدا کنیم که آری ما نیز می توانیم همچون استادمان صدای مردم سرزمینمان باشیم مردمی که  شپش در جیبشان کنگر خورده و لنگر انداخته.

به نیمه ترم نرسیده گزارش هایی را بررسی و ارائه دادیم که از  شاگردان تخس و سرکشی چون ما بعید بود و این نقطه آغازی برای پیمودن راه استادی چون او تا در آینده با افتخار بگوییم شاگردی چون دکتر فرقانی بوده ایم.

استاد عزیز بابت تمام صبرها، حوصله ها ، مهربانی هایت در برابر تمام بی حوصلگی ها، کم طاقتی ها و نامهربانی ها ما را ببخش.

"قطعا بازنشستگی برای استادی چون شما رسیدن به نقطه عطف و یک نقطه تکامل در زندگی است."

در پایان

قدر قلم ،دکتر فرقانی داند ، قدر استاد، شاگردش.» 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: