پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۹۲۸
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
انگلیس نخستین کشوری است که مفهوم مصونیت دسته جمعی (ایمنی گله ای) به روش طبیعی یا همان اجازه دادن به ابتلاء مردم به ویروس برای ایجاد «آنتی بادی» را مطرح کرده اما در اجرای آن موفق نبوده است. اکنون که تعداد موارد ابتلاء به کرونا در انگلیس به بیش از 4 میلیون نفر و تعداد موارد فوتی ناشی از کرونا آن به بیش از 110 هزار نفر رسیده، اجرای تست «چالش انسانی» برای ویروس کرونا را به تصویب رسانده است.

انگلیس تستی به نام «چالش انسانی» در برابر ویروس کرونا را که از لحاظ اخلاقی و حقوقی بسیار بحث انگیز است، به اجرا گذاشته که در این تست، داوطلبان سالم عمدا به ویروس کرونا آلوده می شود و با رصد وضعیت آنها، فرایند تاثیرگذاری ویروس بر وضعیت داوطلبان مورد مطالعه قرار می گیرد.

90 داوطلب 18 الی 30 ساله که تا کنون به کرونا مبتلا نشده اند در این طرح به ویروس کرونا آلوده می شوند. قرار است این آزمایش ماه مارس امسال آغاز شود.

اگرچه «کالج امپریال» اعلام کرده که این آزمایش در یک محیط ایمن و کنترل شده انجام خواهد شد اما هنوز تردیدهای زیادی درباره آن وجود دارد، از جمله اینکه: آیا نتایج این تست که روی جوانان سالم انجام می شود، نتایج فراگیر برای گروه های سنی دیگر را هم نشان می دهد؟ این آزمایش چقدر می تواند به تولید واکسن کمک کند؟ در صورت عدم موفقیت تست، چگونه باید از داطلبان مراقبت کرد؟


روزنامه «گاردین» گزارش داد قرار نیست به داوطلبان حقوق پرداخت شود اما آنها حدود 4500 پوند غرامت دریافت می کنند. یکی از تردیدها نیز این است که پرداخت غرامت به جای حقوق به منظور برجسته کردن انگیزه کاملا ارادی داوطلبان و معافیت از مسئولیت در برابر داوطلبان در صورت وقوع خطرات احتمالی در آینده صورت می گیرد.

اگرچه سابقه چالش انسانی به اواخر قرن هجدهم باز می گردد، اما آزمایشات قبلی برای بیماری هایی مانند مالاریا، تب حصبه، وبا و آنفلوانزا که برای درمان آنها یا دارو یا روش های موثر دیگری وجود داشت، انجام شد در حالی که برای درمان کرونا فعلا هیچ دارو یا روش خاصی وجود ندارد. به همین دلیل این بسیار ناراحت کننده است که مرجع مسائل اخلاقی در تست های بالینی این تست را تأیید کرده است.

نکته تعجب آور نیز این است که در انگلیس و دنیای غرب بحث ها درباره این موضوع فعلا ارتباطی با حقوق بشر پیدا نکرده، در حالی که اگر قرار بود چنین تستی در ایران یا چین انجام شود، تصور جنجال رسانه ای و حقوق بشری علیه آن کاملا قابل تصور است.

به نظر می رسد بریتانیا سعی دارد در این تست، مفهوم تازه ای از «انسانیت» را توسعه دهد یا حتی مجددا تعریف کند.

رویدادهای قبلی ثابت کرده وقتی انگلیس می خواهد در چارچوب قلمروی خودش معیارهای انسانی را تعریف کند بسیار منعطف است اما این امر باعث نمی شود دست از اتهام زنی به دیگران بردارد.

به عنوان مثال انگلیس در جلسه سطح عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل به تکرار لحن قدیمی خود پرداخت و درباره موضوعاتی مانند «شین جیانگ» اتهامات حقوق بشری علیه چین صادر کرد. البته وزارت امور خارجه چین این موضوع را رد كرده و با تاکید بر شایعه بودن آن خاطرنشان ساخت كه از حقوق بشر نباید در جهت اهداف سیاسی استفاده شود و نباید ابزاری برای بی اعتبار كردن سایر كشورها و غلبه بر آنها باشد.

وقتی صحبت از مسئله «شین جیانگ» می شود، اگرچه دولت انگلیس در موارد مختلف اتهامات نامعقولی را در این باره به چین وارد کرده، اما با ورود به یک پروسه قانونی جدی تر، این موضوع کوچک می شود. «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس قبلاً امتناع خود از استفاده از اصطلاح «نسل کشی در شین جیانگ» را به پارلمان ابراز کرده و صریحاً گفته بود که این شامل موارد حقوقی است. آیا درست است که دولت انگلیس نمی خواهد چین را به این دلیل تحریک کند؟ یا نمی خواهد در روند قانونی که مستلزم ارائه شواهد واقعی است درگیر شود و بیشتر مایل است مسئله شین جیانگ را در محدوده جنگ افکار عمومی نگه دارد. زیرا به هر حال، همراه کردن افکار عمومی یک نقطه قوت برای انگلیس است و نیازی به نشان دادن شواهد به معنای دقیق آن نیست و هم می تواند جعلی باشد.

انگلیس مرتبا به امور داخلی دیگر کشورها ایراد می گیرد و از آنها انتقاد می کند اما ویروسی را که هیچ روش درمانی قطعی برای آن ابداع نشده را به بدن داوطلبان تزریق خواهد کرد و به عبارت دیگر دارای یک سیستم ملی است که از نظر اخلاقی این موضوع را تایید می کند. ظاهرا انگلیس قصد دارد مفهوم «انسانیت و حقوق بشر» را دوباره تعریف کند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: