پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۸۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۹
طی مراسمی در موزه سینما؛
اولین دوره مراسم اهداء نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند ایران، عصر چهارشنبه 6 اسفندماه 99 با تقدیر از «مرتضی رزاق کریمی» در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند گفت: در سال گذشته در صنف تهیه‌کنندگان مستند بحث بر این بود که تهیه‌کننده خوب چه فردی است که هم برای سینمای ایران خوب باشد و هم کارگردانان سینما آنرا دوست داشته باشند.

وی ادامه داد: کار نشان عالی خورشید زنده نگه داشتن گفتمان جستجوی یک تهیه‌کننده خوب، قابل اتکا و مولد است. به این ترتیب اساسنامه و آیین‌نامه شکل گرفت و مقرر شد هیات موسس اولین دوره را برگزار کند.

فاروقی گفت: خوشحالیم برای نشانه‌گذاری این رویکرد فردی انتخاب شد که می‌توانیم حضور و تجربیاتشان را به رخ خودمان و دیگران بکشیم و یادآور شویم که استمرار در امر کیفی چه نقش مهمی دارد و آدم‌ها چگونه می‌توانند با تماشای یک رویکرد درست، پیام تشویق فعالیت های آن شخص را ببینند. آقای رزاق کریمی فردی است که برای نخستین دوره انتخاب شده است و ما خوشحالیم که این اتفاق با ایشان آغاز می‌شود. از همه بزرگانی که امشب در این مراسم حضور دارند تشکر می‌کنم. از موزه سینما قدردانی می‌کنم که همیشه پشتیبان سینمای مستند بوده و همچنین از صنف مستندسازان سپاسگزارم. امیدوارم همیشه پشتیبان سینمای مستند باشید و دیگران را ترغیب به تماشای سینمای مستند کنید.

مهندس بهشتی: فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است

در ادامه این مراسم سیدمحمد بهشتی با تبریک میلاد حضرت علی (ع) گفت: آنچه امروز در سینمای ما مشهود است این است که فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است. اگر کسی از من سراغ اندیشه را در سینمای ایران بگیرد به او می‌گویم سینمای مستند ایران را نگاه کند، زیرا سینمای مستند امروز می‌تواند نمایندگی ظرفیت بالقوه سینمای ما را داشته باشد؛ به همین دلیل مستندسازان باید قدر خودشان را بدانند.

وی ادامه داد: ما باید به این ارزش‌ها توجه کنیم و بدانیم که سینمای مستند واجد فرهیختگی است و هرچقدر این فرهیختگی عمق بیشتری پیدا کند، طبیعی است که راه خود را بیشتر باز می‌کند و از نظر اقتصادی و فرهنگی می تواند در ارتفاعات بلندتری پرواز کند.

بهشتی با بیان اینکه سینما همواره به دیده شدن نیاز دارد، گفت: ترازوی دیده شدن‌ها در سینما مراسم‌هایی همچون جشنواره‌ها، نمایش‌های مختلف، تقدیرها و اهداء نشان‌ها است. به همین دلیل نشان عالی خورشید که شما آنرا طراحی کردید می‌تواند کمک خوبی به دیده شدن سینمای مستند کند و برای آنکه ویژگی آن حفظ شود، باید در اهداء جایزه و نشان سخت‌گیر باشید تا اگر کسی این نشان را گرفت، حقیقتاً دلالتی کند بر حقیقتی؛ نه اینکه بخواهیم نشان را هرسال بین افراد تقسیم کنیم.

وی با بیان اینکه این نشان را ارزان به کسی ندهید، ادامه داد: کسانی که این نشان را می‌گیرند نباید احساس کنند که آن را ارزان بدست آورده‌اند و این جایزه باید دلالت بر فتح قله‌های بلند کند.  

شاهسواری: فیلم مستند بستری برای رشد و توسعه سینمای ایران است

در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما گفت: من هرگز فیلم مستند نساخته‌ام اما همیشه مستند را بستر جدی برای رشد و توسعه در فضای سینمای ایران می‌شناسم زیرا معتقدم مستندسازان در مناسبات صنفی از یک فرهیختگی در روابطشان برخوردارند که باعث خوشحالی است.

شاهسواری با بیان اینکه امیدوارم نشان عالی خورشید دچار اضمحلال و ابتذال تکرار نشود، گفت: قطعا در ذهن دوستان سوالاتی مطرح شده که برای پاسخ به آن سوالات به این نتیجه رسیدند که یک نشان طراحی شود تا از اهداء این نشان معرفتی حاصل شود، زیرا معرفت حاصل پرسش‌های اولیه است.

وی همچنین گفت: خوشحالم از اینکه بعد از مدت‌ها امشب دوست عزیزم آقای رزاق کریمی را می‌بینم. ایشان از دوستان خوب و صبور ما در سینما و فعالیت‌های صنفی هستند و من جز صبوری، آرامش و دانش از او چیز دیگری ندیدم. اولین دوره نشان عالی خورشید را به دوستان مستندسازم در خانه سینما تبریک می‌گویم و امیدوارم این برنامه دوره‌های بعد هم با همین روش و نگاه‌های سخت‌گیرانه برگزار شود.

رزاق کریمی: سینمای مستند باید به سمت صنعتی شدن برود

مرتضی رزاق کریمی بعد از دریافت نشان عالی خورشید در این مراسم گفت: اینکه دوستان من را شایسته دریافت چنین نشانی دیدند و تقارن این شب مهم با ولادت حضرت علی (ع) برای من اتفاق به یادماندنی است. این نشان وجه متفاوتی از جوایزی که در جشنواره‌ها دریافت کردم دارد؛ فلسفه‌ای که پشت این نشان است می‌تواند چراغ راه آینده من باشد و کارم را دشوارتر می‌کند.

وی ادامه داد: بارها شنیدیم که همیشه پشت سر یک مرد موفق یک زن حضور دارد و من اگر امروز موفقیت کوچکی بدست آوردم به دلیل آن است که پشت سر من چند زن حضور داشتند. ابتدا مادرم که در حوزه فرهنگ همیشه مشوق من بوده است و ما را به سمت شعر و ادبیات سوق می‌داد، خواهران عزیزم، همسرم و همچنین دخترم که وقتی به دنیا آمد، انگیزه زیادی بخ من برای اصلاح مسیر و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر داد.

رزاق کریمی با تشکر از هیات موسس نشان عالی خورشید بیان داشت: این نشان اتفاق مهمی است اما باید توجه داشته باشیم که مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است. هرچند سینمای مستند مسیر رو به رشدی طی کرده است اما سینمای مستند ما هنوز فاقد استراتژی است و باید به سمت صنعتی شدن برود؛ صنعتی که در آن چرخه اقتصادی درک شود.

 وی ادامه داد: سینمای مستند باید استراتژی داشته باشد، هدفمند باشد و وارد عرصه‌های جهانی شود. سرمایه‌های بزرگ فرهنگی زیادی داریم و سینمای مستند خیلی سهل‌تر از سینمای داستانی می‌تواند در عرصه بین‌المللی بدرخشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه بزرگانی مثل دو صنف مهم انجمن تهیه‌کنندگان سینمای مستند و انجمن کارگردانان سینمای مستند در خانه سینما جمع شوند و با مدیران فرهنگی که در حوزه مستند به شکل تخصصی کار می‌کنند، به تشریک مساعی برسند و نظام تولید سینمای مستند را متحول کنند. باید توجه داشته باشیم که تحول نقطه آغاز تهیه و تولید سینمای مستند است.

رزاق کریمی با تشکر از هیات مدیره مدیره و پیشکسوتان صنف تهیه‌کنندگان سینمای مستند گفت: استاد اول من در سینما برادرم مصطفی رزاق کریمی است که امشب هم در جمع ما حضور دارد و از همه زحمات او تشکر می‌کنم. امیدوارم در آینده باز هم شاگردی کنم و بیاموزم.

حمیدی‌مقدم: معضل اصلی سینما، تهیه‌کننده فرهیخته و اندیشمند است

محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز که در این مراسم حضور داشت، طی سخنانی اظهار کرد: امشب در حضور شما مهمانان گرامی احساس شور و شعف دارم. قدردانی و تجلیل خیلی زیباست. البته گاهی فرمایشی می‌شود و ساختار اداری پیدا می‌کند، اما زمانی که خودجوش باشد و از یک جمع صنفی برآید، زیباتر می‌شود.

وی با تشکر از انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران که چنین ابتکار عملی داشتند، بیان داشت: همانطور که آقای سیدمحمد بهشتی اشاره کرد، قدر این نشان باید دانسته شود و تبدیل به یک شکل روتین و تکراری نشود؛ زیرا در این صورت گرانقدری و ارزش آن در طول سالیان کم رنگ می‌شود.

حمیدی‌مقدم ادامه داد: در آسیب‌شناسی که اخیراً در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی داشتیم، به این مهم رسیدیم که معضل اصلی سینمای ایران فیلمنامه نیست، بلکه تهیه‌کننده فرهیخته و اندیشمند است؛ تهیه‌کننده‌ای که از نقطه صفر با یک تولید همراه شود، با تفکر و اندیشه، و در انتهای عرضه‌ی محصول فرهنگی نیز با مخاطب همراه باشد.

وی ادامه داد: ما در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همیشه به این نکته اشاره می‌کنیم و دوست داریم همراه و حامی چنین تهیه‌کنندگانی باشیم و در حال حاضر شاید خیلی افق روشنی در چندین نقطه نورانی نباشد، اما امیدواریم این جهش با کمک انجمن صنفی تهیه‌کنندگان و کارگردانان مستند همراه شود و به افق خوبی برسیم و توجه داشته باشیم که تهیه‌کننده نقطه آغازین یک فکر است که گروه‌ها را با خود همراه می‌کند.

حمیدی‌مقدم در وصف مرتضی رزاق کریمی نیز گفت: آقای رزاق کریمی جدای از اینکه انسانی شریف است، دوستی همراه هست. از تجربیات ایشان سال‌ها در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بهره گرفته شده و من دو سال است که افتخار همراهی با ایشان را دارم. ایشان همیشه دوست داشتند در کنار ما بمانند و در بحث‌های نمایش برخط جشنواره سینماحقیقت که امسال یکی از پیشروترین و سخت‌ترین دوران را گذراندیم، همراه ما بودند. پیشرویی سینمای مستند از اینجا می‌آید که امسال خود مستندساران حرکتی در بحث برخط جشنواره داشتند که آقای رزاق کریمی یکی از بانیان اصلی بودند.

وی خاطرنشان کرد: نزد آقای رزاق کریمی همیشه عدالت را دیدیم و در مباحث صنفی نیز همیشه راهگشا بودند. امیدوارم ابتدا در کنار خانواده مستند و بعد در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از خدمات و تجربیات ایشان سال‌های دراز بهره بگیریم.

در انتهای این برنامه و به پاس همراهی و حمایت‌های موزه سینمای ایران از سینمای مستند و مستندسازان، نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای مستند جهت ثبت در تاریخ سینمای ایران به مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما اهدا شد و این نشان در گنجینه مستندسازان در تالارهای موزه سینما قرار گرفت.

گفتنی است، محمد صوفی دبیر اولین دوره نشان عالی خورشید بود و اجرای برنامه را منصور ضابطیان برعهده داشت.

در این مراسم اعضای هیات مدیره ادوار انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران، پیشکسوتان سینمای مستند، پدرام اکبری، مصطفی رزاق کریمی، مهناز مظاهری، سعید رشتیان، محمد شکیبانیا، علیرضا حسینی، بابک بهداد، فخرالدین سیدی، سام کلانتری، عصمت شاکری، فاطمه شهباز طهماسبی، معصومه نورمحمدی، کتایون جهانگیری، اصغر قهقرایی، مجید خالقی‌سروش، فرشته طائرپور، پژمان مظاهری‌پور، شهنام صفاجو و... حضور داشتند.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: