پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵
چندی پیش چین میزان رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2020 را 2.3 درصد اعلام کرد که نشان می دهد در میان اقتصادهای عمده جهان نخستین کشوری است که شاهد رشد مثبت اقتصادی بوده و از همین رو پیشبرد مستمر درهای باز چین در سطح بالاتر مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

شی جین پینگ رییس جمهور چین در صحنه های مختلف و در تشریح روابط بین پیشرفت چین و توسعه جهان گفته است: "ایجاد وضعیت جدید توسعه و پیشبرد اصلاحات و درهای باز چین در نقطه آغاز بالاتر، بازار بزرگ و فرصت های توسعه بسیاری را برای کشورهای جهان فراهم خواهد کرد." "درهای باز چین نه تنها بسته نمی شود بلکه گسترده تر نیز می شود."

 در آستانه برگزاری نشست سالانه کنفرانس مشورت سیاسی خلق و مجلس ملی نمایندگان خلق چین که رویداد سیاسی بسیار مهمی در چین به شمار می رود، خبرنگاران خبرگزاری شین هوا از برخی مناطق پیشگام اجرای سیاست درهای باز بازدید و وضعیت توسعه این مناطق را بررسی کردند.

شی جین پینگ رهبر چین پس از روی کار آمدن به عنوان دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در پایان سال 2012،  استان گوانگ دونگ را به عنوان یکی از پیشگامان اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز را به عنوان نخستین محل برای بازدید داخلی خود انتخاب کرد.

بعد از تعطیلات عید بهار، شرکت ها و کارخانه های شهر دونگ گوان استان، گوانگ دونگ در جنوب چین که امروز "کارخانه جهانی" خوانده می شود، کار خود را آغاز کردند. با همه گیری کرونا، اقتصاد دونگ گوان تحت تأثیر قرار گرفت اما با مهار مؤثر کرونا، این منطقه امید به احیای سریع اقتصادی خود بسته است. به منظور جلوگیری از شیوع کرونا و کاهش رفت و آمدهای مردم در ایام عید بهار سال جاری، بیش از 3 میلیون کارگر مهاجر در شهر دونگ گوان این عید را گذراندند که از سوی دیگر همین امر باعث شد که فعالیت احیای تولید کارخانجات بعد از عید بسیار سریع پیش برود.

بر اساس آمار اداره بازرگانی استان گوانگ دونگ، این استان در سال 2020 میلادی 43 پروژه با سرمایه گذاری خارجی بیش از 100 میلیون دلاری را اجرا کرده و مبلغ کل آن به 13 میلیارد و 110 میلیون دلار رسیده که 55.9 درصد کل سرمایه جلب شده خارجی این استان را شامل می‌شود و این در حالی است که تجارت خارجی این استان نیز به 7 تریلیارد و 80 میلیارد یوان (برابر با حدود 1100 میلیارد دلار) رسیده است.

از سال 2019 تا 2020، تسلا، غول خودروسازی آمریکا با راه اندازی کارخانه و آغاز خط تولید خود در شانگهای به خوبی "سرعت چین" را نشان داد. در روزهای اخیر، شرکت سیلک یی وی (silk EV) آمریکا با شرکت های همکار خود در چین و ایتالیا توافقنامه ای را درباره ساخت خودروی اسپرت هونگ چی (Hongqi) امضا کرد. مدیر عامل شرکت سیلک یی وی در این باره گفت: این همکاری سرمایه گذاری درازمدت و اشتغال زایی  برای چین و ایتالیا به همراه خواهد داشت و الگوی جدیدی برای توسعه صنعت خودروسازی جهان به شمار می رود.

پس از ارائه ابتکار کمربند و جاده در سال 2013 از سوی رییس جمهور شی، چین بارها بر مشارکت فعال مناطق مختلف چین در این طرح و تقویت توانایی نوآوری و همکاری باز تأکید کرده است. اکنون این طرح بزرگ وضعیت درهای باز چین در سراسر کشور را تغییر داده است.

برای نمونه، در سال گذشته میلادی، 2603 قطار بین المللی چونگ چینگ - شین جیانگ - اروپا کالاهایی به ارزش بیش از 90 میلیارد یوان را حمل کرده اند که در مقایسه با سال قبل 65 درصد رشد داشته است. این قطارهای بین المللی که در بسیاری از مناطق چین راه اندازی شده، به توسعه تجارت بین چین و کشورهای مسیر کمربند و جاده بسیار کمک کرده است.

انتظار می رود با اجرای ابتکار کمربند و جاده، تعداد بیشتری از شرکت های چینی در خارج از کشور و بسیاری از شرکت های خارجی نیز در داخل چین به فعالیت بپردازند و همه از رشد اقتصادی و درهای باز چین بهره مند شوند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: