پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
صبح روز جمعه 15 اسفند (5 مارس) به وقت پکن، نشست سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق چین با حضور رهبران حزب و کشور از جمله شی جین پینگ و نزدیک به 3 هزار نفر از نمایندگان این مجلس گشایش یافت.

امسال اولین سال اجرای چهاردهمین برنامه پنج ساله توسعه در چین است و روند جدید ایجاد همه جانبه یک کشور مدرن سوسیالیستی و تداوم توسعه چین، توجه جهان را به خود جلب کرده است. 

گزارش کار دولت چین در دو نشست سال 2021 میلادی_fororder_rBABDGBBkU2AAgnvAAAAAAAAAAA103.899x599

در این نشست ضمن بررسی گزارش کار دولت، چهاردهین برنامه پنج ساله و پیشنویس اهداف سال 2035، مسیر آینده توسعه چین مشخص خواهد شد.  

لی که چیانگ، نخست وزیر چین روز جمعه 15 اسفند (5 مارس) در آیین گشایش چهارمین نشست سیزدهمین مجلس ملی نمایندگان خلق چین، گزارش کار دولت را قرائت کرد. در این گزارش آمده که سال گذشته سالی غیر معمولی در تاریخ جمهوری خلق چین بود. با وجود شیوع ناگهانی کرونا و رکود عمیق اقتصاد جهان، پیشگیری و مهار کرونا در چین دستآوردهای راهبردی بزرگی حاصل کرد و چین یگانه کشور در میان جوامع اقتصادی جهان بود که توانست علاوه بر تحقق رشد مثبت اقتصادی و پیروزی کامل در نبرد فقرزدایی، به هدف خود برای ایجاد جامعه ای از هر نظر مرفه تر دست پیدا کند. کارنامه سال 2020 چین در تأمین رضایت مردم مورد توجه سراسس جهان قرار گرفت و بی شک در تاریخ ثبت خواهد شد.

گزارش کار دولت چین در دو نشست سال 2021 میلادی_fororder_rBABCmBBkU2AAfGTAAAAAAAAAAA078.900x600

سال 2020 ارزش کل تولیدات داخلی چین 2.3 درصد افزایش یافت و 11 میلیون و 860 هزار فرصت شغلی در مناطق شهری ایجاد شد و در پایان سال این سال نرخ بیکاری در مناطق شهری سراسر کشور به 5.2 درصد کاهش یافت. علاوه بر آن، تا پایان سال 2020 تمام 5 میلیون و 510 هزار نفر از جمعیت فقیر روستاها و 52 شهرستان فقیر چین با کمک برنامه های فقرزدایی در نظر گرفته شده برای این سال از فقر رها شدند.

این گزارش نشان می دهد که در پی تلاش های مداوم  پنج سال گذشته، اهداف و وظایف اصلی سیزدهمین برنامه پنج ساله چین با موفقیت انجام شده و توسعه اقتصادی و اجتماعی چین به دستاوردهای تاریخی جدید رسیده است.

بر اساس این گزارش، تولید ناخالص داخلی چین در پنج سال گذشته از کمتر از 70 تریلیون یوان به بیش از 100 تریلیون یوان افزایش یافته است. دستاوردهای سازندگی یک کشور مبتکر و نوآور نیز ثمربخش بوده و در این مدت نتایج مهمی در زمینه علم و فناوری حاصل شده است. با رهایی 55.75 میلیون نفر از جمعیت روستایی از فقر، وظیفه دشوار فقرزدایی در چین انجام شده است. محیط زیست چین به طور قابل توجهی بهبود یافته، فضای فعالیت های تجاری پیوسته بهتر شده، گشایش درهای چین ادامه پیدا کرده و سطح زندگی مردم به طور قابل چشمگیری ارتقا یافته است، بیش از 60 میلیون شغل جدید در شهرها و شهرستان ها ایجاد شده و بزرگترین سیستم تأمین اجتماعی جهان در چین شکل گرفته است.

نخست وزیر چین گفت كه در طول اجرای "برنامه پنج ساله چهاردهم"، یک برنامه عملیاتی  برای ارتقای  رفاه مشترك در چین تدوین خواهد  شد که بر اساس راهبرد اولویت اشتغالزایی و افزایش ظرفیت های شغلی اجرا خواهد شد و تلاش می شود رشد درآمد  سرانه  قابل استفاده و رشد  تولید ناخالص داخلی همزمان شود. در این برنامه با پیشبرد توسعه یک نظام سلامت جامع در چین، متوسط ​​امید به زندگی یک سال افزایش پیدا کند. علاوه بر آن، چین یک راهبرد ملی را برای پاسخگویی به روند پیری جمعیت اجرا خواهد کرد و تلاش می کند نرخ باروری به سطحی مناسب برسد و  سن بازنشستگی به تدریج کاهش پیدا کند. همچنین، نظام تأمین اجتماعی در سطوح مختلف تکمیل خواهد و میزان پوشش بیمه بازنشستگی پایه به 95 درصد افزایش خواهد یافت.

لی که چیانگ بیان کرد: امسال نیز مسیر توسعه چین همچنان با خطرات و چالشهای فراوان روبروست اما اصول رشد اقتصادی بلند مدت تغییری نکرده و هدف پیش بینی شده ما برای رشد تولید ناخالص داخلی کشور بیش از 6 درصد است.

وی گفت: پیش بینی هدف بیش از 6 درصد برای سال جاری با در نظر گرفتن روند احیای حرکت اقتصادی انجام شد و می تواند یک راهنمای خوب برای همه نیروها در جهت تمرکز بر پیشبرد اصلاحات و نوآوری و کمک به توسعه با کیفیت بالا در کشور باشد. اهداف پیش بینی شده برای رشد اقتصادی، اشتغالزایی و قیمتها، بازتابی از نیاز به  تداوم حرکت اقتصاد در یک چارچوب معقول است و ضمن هماهنگی با اهداف آینده کشور به تحقق توسعه پایدار و سالم چین کمک خواهد کرد.

گزارش کار دولت چین در دو نشست سال 2021 میلادی_fororder_1127171701_1614911348681_title0h

عمده ترین اهداف پیش بینی شده در سال جاری در کنار رشد اقتصادی شامل این موارد هستند: ایجاد بیش از 11 میلیون فرصت شغلی در مناطق شهری کشور؛ حفظ رشد 3 درصدی مصرف در میان مردم؛ کاهش 3 درصدی مصرف انرژی به نسبت هر واحد تولید ناخالص داخلی و حفظ ظرفیت تولید 650 میلیارد کیلوگرم غلات در کشور.

بر اساس این گزارش یاد شده، چین در سال جاری با تعمیق اصلاحات در بخش های مهم برای پویایی هر چه بیشر بازار تلاش خواهد کرد. همچنین ضمن اجرایی سیاست کمک به شرکتها، پیشبرد اصلاحات مربوطه را تقویت و به  فعال شدن بازار کمک خواهد کرد.  

در گزارش فوق آمده که چین به تسریع روند ایجاد محیط تجاری بازارگرا، نظاممند و بین‌المللی کمک و از طریق اصلاحات به کاهش هزینه تولید موسسات یاری خواهد کرد. علاوه بر آن، چین ضمن بهبود نظام دارایی، مالیاتی و مالی، تکامل نظام پیشگیری از خطرات مالی، از بروز خطرات سیستماتیک جلوگیری خواهد کرد. در این گزارش همچنین تاکید شد که ارگان های مالی چین باید بر اصول خدمت به اقتصاد واقعی پایبند باشند. 

در گزارش کار دولت چین که برای بررسی در تاریخ 5 مارس به مجلس ملی نمایندگان خلق چین ارایه شد، آمده است که چین در سال 2021 با تکمیل برنامه های مربوط به پروژه های علمی و فناوری و پایگاه های نوآوری، اجرای "پروژه های بزرگ و مهم نوآوری علوم و فناوری 2030" را در پیش خواهد گرفت.  افزون بر آن، سرمایه گذاری در زمینه تحقیقات پایه  نیز تا اندازه زیادی افزایش خواهد یافت و هزینه های تحقیقات پایه دولت مرکزی 10.6 درصد افزایش خواهد یافت.

در این گزارش همچنین آمده است که در "برنامه پنج ساله چهاردهم"، چین توسعه نیروی علمی و فناوری راهبردی به رهبری آزمایشگاه های ملی را تسریع خواهد کرد و تحقیقات فناوری های  کلیدی را تقویت می کند. علاوه بر این چین با تنظیم و اجرای برنامه عملیاتی ده ساله برای تحقیقات اساسی، توان و  قابلیت های نوآوری فناوری شرکت ها را ارتقا داده و  نیروهای نوآوری استعدادها را تشویق و  سیستم و مکانیسم نوآوری علمی و فناوری را تکمیل خواهد کرد . افزایش سرمایه گذاری سالانه در هزینه های تحقیق و توسعه کشور از 7 درصد فراتر می رود و  تلاش می شود بودجه آن بالاتر از دوران "پنج ساله سیزدهم" باشد.

در گزارش کار دولت مطرح کرد در سال 2021، چین به طور همه جانبه راهبرد احیای روستاها را اجرا می کند تا پیشرفت باثبات صنعت کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان را ترویج کند و توسعه مناطق رها شده از فقر را به پیش برد.

نخست وزیر چین گفت: باید به خوبی اتصال موثر دستاوردهای فقزدایی با احیای روستاها انجام شود. باید یک سازوکار نظارت پویا برای جلوگیری از بازگشت به فقر و کمک به بهبود زندگی روستاییان ایجاد شود تا بازگشت گسترده به فقر در کشور اتفاق نیفتد.

در گزارش فوق مطرح شد چین خط قرمز تامین حداقل زمین زراعی به مساحت 1.8 میلیارد مو (1200 هزار کیلومتر مربع) را سختگیرانه دنبال می کند تا امنیت غلات در کشور تضمین شود و همزمان با تضمین عرضه محصولات کشاورزی و ثبات اساسی قیمت های این محصولات، با صرفه جویی در مصرف غلات، امنیت غذایی برای جمعیت 1.4 میلیاردی کشور تامین شود.

نخست وزیر چین تاکید کرد که چین پیشگیری از آلودگی، تقویت حفاظت و به بهبود كیفیت محیط زیست را ادامه می دهد. چین در سال 2021 از طریق  تقویت کنترل جامع آلودگی هوا، ادامه منع ورود زباله های خارجی، اجرای ممنوعیت 10 ساله ماهیگیری در رودخانه یانگ تسه و اقدامات دیگر به تقویت مدیریت حفاظت از محیط زیست ادامه خواهد داد.

براساس این گزارش، در طول پنج سال آینده، چین هدف مهم تعیین شده برای خود در جهت مقابله با تغییرات اقلیمی تا سال 2030 را اجرا خواهد کرد و بر اساس آن مصرف انرژی و انتشار دی اکسید کربن نسبت به هر واحد تولید ناخالص داخلی به ترتیب 13.5 و 18 درصد کاهش خواهد یافت. همچنین، میزان پوشش جنگلی کشور به 24.1 درصد خواهد رسید.

این مقام چینی ترشیح کرد که چین اصلاحات و گشایش را به شکل گسترده تر، عمیقتر و در زمینه های بیشتر اجرا و به شیوه ای بهتر در همکاری اقتصادی بین المللی شرکت خواهد کرد. چین از افزایش سرمایه گذاری خارجی در کشور و بهره برداری از بازار بزرگ، باز و فرصت های توسعه چین استقبال می کند.

وی گفت: باید با بهبود سیاست گمرک و واردات و افزایش صادرات محصولات و خدمات با کیفیت و ایجاد معیار استاندارد برای هزینه ها در بنادر و کاهش بیش از پیش فهرست موارد منفی برای دسترسی سرمایه گذاران خارجی به بازار چین و تنظیم فهرست موارد منفی تجارت خدمات فرامرزی، به رقابت عادلانه موسسات چینی و خارجی کمک و طبق قوانین از منافع قانونی موسسات با سرمایه گذاری خارجی دفاع کرد. در عین حال، باید ضمن ساخت مشترک و با کیفیت کمربند و جاده و تکمیل سیستم های گوناگون جلب سرمایه و سرمایه گذاری، به طور منظم به همکاری پروژه های مهم و بزرگ کمک و به برقراری ارتباطات تاسیسات زیربنایی یاری کرد.

نخست وزیر چین گفت: باید قاطعانه از نظام تجارت چندجانبه دفاع و به اعتبار یافتن و اجرای هر چه سریعتر توافقنامه روابط مشارکت اقتصادی همه جانبه منطقه ای و امضای توافقنامه سرمایه گذاری چین و اروپا کمک و روند مذاکرات توافقنامه تجارت آزاد چین، ژاپن و کره جنوبی را تسریع و فعالانه پیوستن به توافقنامه مشارکت جامع و پیشرو ترانس پاسیفیک  را مد نظر قرار داد. باید بر پایه احترام متقابل، به توسعه روابط اقتصادی و تجاری بر پایه منافع مشترک میان چین و آمریکا یاری کرد. چین مایل است با همراه با دیگر کشورهای جهان برای گشایش هر چه بیشتر درها به روی یکدیگر و تحقق منافع مشترک و همکاری برد- برد تلاش کند.

تنظیم برنامه افزایش رفاه مشترک در طول اجرای "برنامه پنج ساله چهاردهم" چین

لی که چیانگ خاطر نشان کرد: در سال 2021 میلادی، چین به طور مداوم ضمن اجرایی دقیق رهنمودهایی مانند یک کشور دو نظام، اداره هنگ کنگ توسط هنگ کنگی ها، اداره ماکائو توسط شهروندان ماکائو و خودمختاری ها، نظام ها و سازوکارهایی در مناطق اداری ویژه مربوط به قانون اساسی و قانون اصلی را کامل و نظام قانونی و مکانیسم مناطق اداری ویژه برای دفاع از امنیت کشور را اجرا می کند.چین به طور قطعی از دخالت نیروهای خارجی در امور هنگ کنگ و ماکائو جلوگیری و از توسعه اقتصادی و بهبود زندگی مردم در هنک کنگ و ماکائو حمایت و شکوفایی و ثبات هنگ کنگ و ماکائو همچنان برای مدت های طولانی حفظ شود. 

در گزارش کار دولت که همین روز برای بررسی به این مجلس ارایه شده، خاطر نشان شد، در سال 2021 میلادی، چین به طور مداوم با پایبندی بر سیاست امور خارجه مبتنی بر استقبال، عدم وابستگی و توام با صلح، برای توسعه روابط مشارکتی با جهان، پیشبرد ایجاد روابط بین المللی جدید و ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک، تعمیق اصلاحات و درهای باز، پیشبرد سوق دادن نظام مدیریت جهان به سوی یک وضعیت متعادل تر و منطقی تر، گسترش همکاری های بین المللی و منطقه ای، مشارکت در همکاری های بین المللی برای پیشگیری و کنترل کرونا فعالانه تلاش خواهد کرد. 

چین مایل است همراه با تمام کشورهای جهان بر اساس احترام به یکدیگر، برابری و سود متقابل، در فضای صلح آمیز همزیستی داشته باشد و ضمن تحقق توسعه مشترک، برای مقابله با چالش های جهانی و پیشبرد صلح و شکوفایی جهان تلاش کند. 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:مهدی زال زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: