پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
در مکران چه خبر است؟
التماس دولت به طرف هندی برای حضور در بندر انحصاری چابهار باعث بدبینی روزافزوین متحدان ایران مانند چین و روسیه شده است.

به گزارش تحریریه، سیاست خارجی دولت حسن روحانی به دلیل عدم آشنایی با مسائل بین الملل و درک درست از منافع ملی، بر مسیر تخریب مزیت های کشور و تقویت دشمنان راهبردی ایران در حال حرکت است.

درحالیکه هند با یک قرارداد ترکمانچای در بندر چابهار منافع راهبردی خود را در افغانستان پیگیری کرده و از دادن حداقل امتیازها به ایران خودداری کرده است، دولت همچنان به دنبال التماس به هند در قرارداد با دولت فاشیست نراندرا مودی است.

محمد اسلامی وزیر راه در همایش بین‌المللی روز دریایی هند 2021، اظهار کرد: ضرورت دارد اپراتور هندی در تامین مابقی تجهیزات تعهد شده تسریع به عمل آورد... دو دولت ایران و هند در تبدیل این ظرفیت‌ها به فرصتی برای طرفین و منطقه اهتمام و همیاری بی‌نظیری دارند. ظرفیت فعلی بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست 8.5میلیون تن است که برای ساخت و تجهیز این طرح مهم بیش از یک میلیارد دلار اعتبار هزینه شده است.

درحالیکه هند غیر از ایران راهی برای رسیدن به افغانستان و غارت منابع این کشور که در واقع پوششی برای فعالیت شرکت های آمریکایی است ندارد، دولت حسن روحانی در حال التماس به هند برای ماندن در این پروژه است. طرف هندی که از دستپاچگی طرف ایرانی حیرت زده شده، حتی حاضر به تقبل هزینه راه آهن از چابهار تا مرز افغانستان هم نشده و منابع آن از صندوق توسعه ملی تامین شده است.

ضروری است تا مجلس با ورود به موضوع، جلوی این فعالیت ویرانگر که باعث بدبینی روزافزون متحدان منطقه ای ایران مانند چین و روسیه از سیاست خارجی عجیب ایران می شود، را گرفته و از تخریب بیشتر منافع ملی جلوگیری کند.

در صورتی که ایران از دادن بندر چابهار به هندی ها خودداری کند، تمام سرمایه گذاری آمریکا برای استفاده از معادن افغانستان از دست رفته و راهی برای استفاده از آن نخواهد داشت. در واقع دولت با همکاری هندی ها در حال کمک پنهان به آمریکا برای دور زدن دشمنان خود مانند چین و روسیه است.

پس از تعلل و بازی های چندوجهی و سردرگم دولت در ماجرای قرارداد راهبردی 25 ساله با چین که باعث مسکوت مانندن توافق توسط طرف چینی شده است، چین و روسیه یک قرارداد 25 ساله اقتصادی امنیتی با حجم 250 میلیارد دلار امضا کردند که عملا توان چانه زینی ایران را برای تواق در آینده محدود می کند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: