پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۴
روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی در ماه های اخیر برخلاف پیش بینی ها و تحلیل های منطقی بازار بوده است برخی فعالان بازار گمان می کنند طلا خود را برای یک جهش بزرگ آماده می کند.

به گزارش تحریریه، کارشناسان بازار تاکنون تصور می کردند عوامل دخیل در صعود و نزول قیمت طلا را درک کرده اند و می توانند آینده این فلز با ارزش را پیش بینی کنند اما تحولات چندماهه اخیر نشان داد که به رغم وقوع بسیاری از این مولفه ها اما قیمت طلا کاهشی بوده است. 

برای درک بهتر از بازار طلا باید به چند نکته و عوامل زیر توجه داشت

*ارزش دلار در حال سقوط است.

*انتظارات تورمی در حال افزایش است

*افزایش چاپ پول

*گسترش ترازنامه بانک مرکزی

*افزایش کسی مالی

*آشفتگی سیاسی 

در گذشته ها وقوع هر یک از این موارد موجب افزایش قیمت طلا می شد اما شاهدیم که همه این مسائل در چند ماه اخیر رخ دادند . بسیاری از این تحولات بسیار بزرگ و عمیق بودند ولی برخلاف انتظار طلا روندی متفاوت را نشان داد.

در 6 ماهه گذشته ارزش طلا 9 درصد کاهش داشته است و در ماه اوت نزدیک به 15 درصد از بالاترین میزان خود پائین تر بود.

هر یک از شش عامل بالا می تواند بر قیمت طلا تاثیرگذار باشد اما وقتی هر شش فاکتور فوق همزمان برقرار بودند اما توانستند طلا را از مسیر خود خارج کنند.

ارزش دلار نزدیک به کمترین میزان خود در چندسال اخیر قرار گرفته است اما طلا از آن تاثیر نگرفت.

نمودار 5 ساله تورم نشان می دهد که این شاخص در بالاترین میزان  تورم قرار دارد اما طلا از این روند تاثیر نپذیرفت.

چاپ پول  یا همان دلار هم به سطح غیرقابل باوری رسیده  اما طلا نمی تواند با آن همراهی کند.

  

ترازنامه بانک مرکزی  نیز با نرخ بی سابقه ای در حال افزایش است اما طلا از آن تاثیر نگرفت. 

  

کسری در حال افزایش است و  نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی رو به افزایش است. علاوه بر این شکاف بین هزینه ها و درآمدها بیشتر می شود اما باز هم طلا نمی تواند با  این روندها همراهی کند.

گفته می شود هنگام آشفتگی سیاسی طلا خوب رفتار می کند و افزایش می یابد. روزی که ساختمان کنگره مورد حمله قرار گرفت طلا تقریبا 2 درصد افت کرد و دو روز بعد از آن نیز 3 درصد دیگر کاهش یافت.

باید دانست طلا در هر صورت مسیر خودش را می رود.  از سال 1980 تا 1999 هزینه های زندگی دو برابر شد و نرخ تورم سالانه حدود 3.5 درصد بود اما قیمت طلا در همین دوره حدود 60 درصد کاهش داشت. در ژانویه 1980 یک اونس طلا به اندازه یک سبد کالا و خدمات به ارزش 850 دلار خرید و فروش می شد اما در سال 1999 همین سبد 5 اونس قیمت داشت.

اینکه گفته می شود طلا از کاهش ارزش دلار محافظت می کند داستان خوبی است اما اشکال آن این است که درست نیست. 

اگر بیت کوین واقعا طلای جدید باشد چه باید کرد؟ روزی که به ساختمان کنگره حمله شد و پایتخت آمریکا به لرزه در آمد بیت کوین درخشید و نه طلا؛ بیت کوین در این روز 9 درصد افزایش داشت و طلا 2 درصد کاهش.

شاید این یک داستان باشد و شاید هم طلا یک قدم به عقب می رود تا دورخیز کند و جهشی بلند را انجام دهد. حتما این یک احتمال است. 

پایان/

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: