پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
گیتی آنلاین؛
اگر چه استفاده از معدن برای بشر امروز امری ضروری است اما اثرات منفی حاصل از استخراج و بهره برداری معادن موضوع مهمی است که باید توجه ویژه ای به آن داشت.
به گزارش گیتی آنلاین؛ کرمان به عنوان بزرگترین و پهناورترین استان کشور  همواره با چالش مشکلات زیست محیطی معادن رو به رو بوده است.

یکی از معدن هایی که این روزها با این نوع چالش مواجه شده، معدن کرومیت دهکهان شهرستان کهنوج است.

چالشی که در چند روز اخیر حتی به درگیری بین مردم منطقه و پیمانکار که قصد شروع فعالیت معدن را داشت هم کشیده شد. البته پیش از این نیز در شهریورماه سال ۹۲نیز مشابه این درگیری ها وجود داشته است.

بر اساس این گزارش؛ دهکهان که چند سالی است شهر شده و در فاصله ای ۳۵ کیلومتری شهرستان کهنوج و در نزدیک جاده کهنوج-بندرعباس قرار دارد.

در رابطه با تاریخچه این معدن میتوان به این مورد که معدن روباز کرومیت دهکهان در سال ۹۱ بعد از به ثبت رسیدن، شروع فعالیت کرده و در این سال ها همواره با چالش درگیری ها و تنش اجتماعی همراه بوده است اشاره کرد.

دوم شهریور ۹۲رسانه «کرمان نو » نوشت یکی از اعضا شورای شهر دهکهان که خواست نامش فاش نشود به کرمان نو می گوید: «این معدن که در طرح هادی روستا نیز بوده، بدون رضایت اهالی شروع به فعالیت کرده است.»

بر اساس گزارش فوق و به نقل از شورای وقت؛«یکسال بعد از بهره برداری برخی درختان باغ های میوه دهکهان شروع به خشک شدن کرده و باعث نگرانی مردم شد».

این عضو شورا گفته بود : «پس از این موضوع مردم به دلیل خشک شدن درختان و نگرانی از به خطر افتادن سلامت خود و اعضا خانواده، از طریق دادگستری شاکی شدند و با دستور قاضی، کارشناس رسمی دادگستری مامور به بررسی موضوع شد».

او بیان کرد: «در نهایت با توجه به نامه ی آزمایشگاه و بررسی های میدانی مشخص شد، علت خشک شدن درختان، فعالیت معدن بوده و از سوی دادگستری دستور به عدم فعالیت آن و کسب مجوز دوباره محیط زیست داده شد.»

فعالیت معدن کرومیت دهکهان خطر آفرین است

خبرنگار کرمان نو در آن زمان موفق به رویت نامۀ صادرۀ از سوی دادگستری شده بود؛ در متن نامه کارشناس دادگستری آمده:‌ در بازدید از معدن روباز کرومیت مشرف به شهر دهکهان که با فاصله ای حداکثر ۱ کیلومتر از منازل مسکونی واقع شده و با توجه به مشاهده باطله های معدنی موجود در محل کار معدن، فعالیت و ادامه کار خلاف مقررات بوده و گرد و غبار حاصل از آن، موجب اختلال و بروز بیماری های تنفسی در ساکنین منطقه می شود.

این موضوع می تواند به عنوان دلیل خشک شدن درختان میوه و خسارت به باغداران منطقه نیز باشد که در این مورد نظر کارشناس کشاورزی و منابع طبیعی الزامی است.

در ادامه آمده است که شروع به کار مجدد فعالیت معدن می تواند عاملی خطر آفرین از نظر تهدید سلامت مردم روستا، کمبود و سمی شدن آب آشامیدنی، آلایندگی آب‌های زیرزمینی و اسیدی شدن آنها باشد.

در نهایت متقاضی موظف به اخذ نظر مجدد و دریافت موافقت نامه اداره کل محیط زیست استان است.

سابقه درگیری اهالی با پیمانکار معدن مذکور

به گفته عضو شورای وقت  شهر دهکهان با این که مالک معدن با توجه به این نامه در شعبه دوم حقوقی دادگستری کهنوج در حضور اعضای شورا و مردم اعلام کرده به دلیل ضرر به مردم فعالیت را تعطیل می کند اما پیمانکار قصد شروع دوباره فعالیت معدن را داشته که با درگیری مردم مواجه می شوند.

این درگیری که نیروهای یگان امداد نیروی انتظامی جیرفت نیز در آن حضور داشتند ساعت ها طول می کشد.

به گفته اهالی، پیمانکار ادعا کرده دستور قضایی دارد اما این دستور را به مردم نشان نداده است.

نکته جالب دیگری که در این ماجرا وجود داشته این بوده که اتیکت نداشتن لباس ماموران انتظامی است که جای تعجب دارد که در گزارش آن رسانه(با درج تصویر و مستندات) به صراحت ذکر شده است.

احتمال فعالیت بدون مجوز معدن وجود دارد

مدیر کل وقت حفاظت محیط زیست نیز  می گوید: «این معدن در ابتدا بر اساس مشاهدات کارشناسی مجوز داشته اما اگر رای دادگستری بر عدم فعالیت معدن باشد اجازه فعالیت ندارد. احتمال این وجود دارد که معدن در ادامه فعالیت از محدوده صدور مجوز تجاوز کرده باشد.»

وی گفته بود:« بر اساس قانون جدید برنامه ششم اگر در محدوده فعالیت معدن خسارتی به مردم برسد در شورای معدن استان قابل پیگری بوده و بخشی از درآمد معدن در مقابل خسارت به مردم داده می شود.»

معدن کرومیت دهکهان دچار تنش های اجتماعی است

مروجی رئیس سازمان صمت جنوب نیز در این مورد تصریح کرد: «این معدن پروانه فعالیت داشته و در ابتدا مجوزهای لازم را طبق قانون گرفته اما در ادامه با مشکلات تنش اجتماعی مواجه شده است.»

وی ادامه داد: «در رابطه با حکم توقف کار ، پیمانکار هماهنگی با سازمان صمت نداشته و اگر دادگستری حکم توقیف معدن را داده، حتما معدن تخلفی کرده است.»

مروجی با بیان این که برای توسعه هر منطقه و ایجاد اشتغال همراهی همه لازم است، افزود: «در رابطه با این معدن از ابتدا مشکلات مردمی وجود داشته که با وجود جلسات متعدد حل نشده است.»

در هر صورت هم بحث اشتغال و هم بحث حفظ محیط زیست از موضوع های مهم کشور و به خصوص جنوب استان است.آنچه در حال حاضر مشخص است رای دادگستری بر توقف کار معدن بوده و شروع فعالیت توسط پیمانکار تخلف محسوب می شود.

با این حال به دلیل اهمیت بحث اشتغال اگر همین معدن با رعایت استانداردهای لازم بدون آسیب به محیط زیست بتواند فعالیت کند، می تواند زمینه اشتغال خوبی برای منطقه باشد.

حال پس از گذشت تقریبا ۸سال از آخرین جدال میان مردم شهر دهکهان و پیمانکار خبر رسیده که فعالیت معدن مجدد آغاز شده است؛ این امر منجر به درگیری میان اهالی و پیمانکار گردیده.
بر اساس گزارش فوق و گزارش رسیده به همراه یک فیلم که درگیری اهالی با پیمانکار و نیروهای انتظامی را نشان میدهد.
یکی از اهالی شهر دهکهان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: پس از ثبت معدن و آغاز به کار که منجر به حساسیت زیست محیطی و خشک شدن باغات منطقه شد فعالیت معدن به طور موقت و با حکم دادستانی متوقف گردید، اما به نظر می آید حکم ابطال عدم فعالیت معدن باطل و پیمانکار اقدام به انجام کار نموده است.
وی تصریح کرد: در این بین حدود ۸نفر از اهالی توسط  نیروهای انتظامی بازداشت شده اند و بعضا درگیری نیز میان مامورین و اهالی نیز شاهد بودیم.
این شخص که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار ما گفت: تنها خواسته ما تعیین تکلیف تبعات زیست محیطی این معدن است و اینکه به ما توضیح دهند در صورت آسیب به باغات ما که منبع درآمد اهالی است و برای هرکدام سال ها وقت و هزینه صرف شده است چه کسی پاسخگوی خسارت وارده و خسارت های احتمالی بعدی می باشد. 
وی افزود: ما تنها خواستار روشنگری در این رابطه هستیم و قصد نداریم در منطقه تنش اجتماعی و امنیتی ایجاد کنیم، این خواسته به حق ما مردم دهکهان می باشد.
بر اساس این گزارش باید دید شورای تامین شهرستان کهنوج و مسوولین شهرستانی و استانی چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد.

انتهای پیام/

گیتی آنلاین بر اساس سابقه خبر و مستندات رسیده و مصاحبه با یکی از اهالی اقدام به انتشار مطلب نموده است.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:محمدرضا قنبرپور
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: