پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۱۴۳
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۸
فرهنگی:
گرانی های اتقاق افتاده در بازار از چند ماه پیش قابل پیش بینی بود.


به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین محمدحسین فرهنگی در نشست خبری امروز شنبه 23 اسفند 99 اظهارداشت: گفته شده است مصوبات مجلس علت گرانی های بازار است. این مسئله واقعیت خارجی ندارد و ما هیچ موضوعی را تصویب نکردیم که اثر نگران کننده ای در بازار گذاشته باشد ضمن این که این بودجه مربوط به سال 1400 است و ما فعلا در سال 1399 قرار داریم و قطعا نباید اثر آن را در بازار شاهد باشیم. از چند ماه قبل از بودجه پیش بینی این اتفاقات میشد و در جلساتی که بنده شخصا در آنها حضور داشتم به مسئولین ذیربط اعلام میشد که اگر از الان به فکر نهاده های کشاورزی نباشید به طور مثال به فکر مواد پروتئینی مثل گوشت و اینها نباشند ما به زودی شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود و چون تعلل زیاد شد این آثار به وجود آمد. 

لذا این مسائل به مجلس ربطی ندارد . در مورد گرانی اینترنت صراحتا در مصوبه 1400 مجلس آورده است که نباید در سال 1400 اینترنت گران شود و بعضا مطلع هستیم که برخی از اپراتورهای وزارت ارتباطات از الان این افزایش را انجام دادند که ادعا کنند در سال آینده قیمت ها را تغییر نداده اند!

این برمی گردد به نظارت ها و به مدیریت های حوزه ها و بخش های مختلف دولت. 

وی در ادامه اضافه کرد: نکته دیگری که در صحبت های رئیس بانک مرکزی بود ، ما در اینجا هیچ تصمیمی نگرفتیم که اثری بر ارز در کشور داشته باشد در مورد ارز ترجیحی که در مورد دارو و تجهیزات پزشکی و نهادهای کشاورزی و همچنین کالاهای ضروری و اساسی هیچ تغییری داده نشده و همان قیمت سال جاری است و این اظهار نظرها است که این مسائل را به وجود می آورد و قطعا چنین نظری درست نیست. 

سخنگوی مجلس گفت: همچنین گفته شد مسبب این شرایط نبود وزارت بازرگانی است که اتفاقا خلاف آن را ما می توانیم ادعا کنیم دولت غملا وزارت بازرگانی را تشکیل داده است . اختیارات قانونی جهاد کشاورزی را از آن گرفته است و به وزارت صمت (صنعت ، معدن، تجارت) داده است. وزارت صمت در ماه های اخیر تشکیلات مجزار و موازی ایجاد کرده است و همین هم از عوامل نابسامانی بوده است. در زمانی که ما تفکیک را داشتیم همین ناهماهنگی ها وجود داشت. در سال های 84 و 85 ما شاهد این بودیم که وزارت جهاد کشاورزی می گفت من مسئول تولید هستم و کاری به بازار ندارم و بخش بازرگانی می گفت هم که وزارت مستقلی هم داشت می گفت که با توجه به این که ما کاری با تولید نداریم خودمان تشخیص می دهیم که چه زمانی صادرات را انجام دهیم. 

فرهنگی نتیجه گیری کرد: در نتیجه این ناهماهنگی به وجود می آمد و الان هم دچار همان ناهماهنگی هستیم. وزارت جهاد خود را مسئول تنظیم بازار نمی داند اختیارات این وزارتخانه گرفته شده و به وزارتی تفویض شده که خود را مسئول تولید نمی داند. 

به هر حال بحث های مدیریتی را نباید با فرافکنی بر دوش دیگران انداخت و عملکرد مجلس براساس کارشناسی و دقیق بوده است. 

وی در پایان گفت: نکته آخر در مورد سفرهای ریاست محترم مجلس است. این سفرها با اعلام نیاز رسمی مقامات دولتی انجام می شود و براساس مسئولین محلی و به ویژه نمایندگان محترم استان ها شکل می گیرد و راسا از طرف ریاست مجلس آغاز نمی شود. روش های مرسومی است که در گذشته هم بوده و رئیس قوه قضائیه هم این روش را اتخاذ کرده و بسیار هم مفید است. این سرکشی ها نزدیک شدن افکار نمایندگان به واقعیت های استان ها و موقعیت های مختلف کشور است و بازخوردهایی هم داشته است. حتی برخی از نمایندگان به صورت گروهی و بدون حضور ریاست مجلس سفر کردند و آثارش را به طور ملموس در بودجه سال 1400 گذاشته است. ما این سفرها را در دولت های گذشته در قوه مجریه هم شاهد بودیم و آثار گسترده و زیادی داشت بنابراین ایرادی به سفرهای روسای قوا وارد نیست. 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: