پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۳۹۲
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲
گیتی آنلاین- «رحیم میدانی» معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از گسترش همکاری‌های علمی بین ایران و استرالیا در زمینه آب خبر داد.
به ‌گزارش ایرنا به نقل از پاون، «میدانی» عصر روز چهارشنبه در دیدار با «پال فلی» سفیر استرالیا در ایران در ساختمان ستادی این وزارتخانه گفت: شباهت‌های زیادی از نظر اقلیمی بین کشور ایران و استرالیا وجود دارد که می‌توان درخصوص رویکرد وزارت نیرو در مدیریت منابع آب از تجربیات کشور استرالیا استفاده کرد.
وی با بیان اینکه برای ما ثابت شده که با منابع آبی محدودی که در اختیار داریم در آینده با مشکلات آبی مواجه خواهیم شد، افزود: در حال حاضر 90 درصد تولید کشاورزی کشور از طریق کشت آبی تأمین می‌شود و این تهدید بالقوه‌ای است که آسیب جدی به محیط زیست و منابع آبی وارد خواهد کرد.
میدانی با اشاره به اینکه پس از انقلاب کارهای زیادی در زیر ساخت‌های آبی کشور انجام شده که بخشی از آن مربوط به ذخیره آبی کشور در مقیاس‌های بالا است، اظهار داشت: باید به سمت بهره‌وری آب حرکت کنیم؛ زیرا این راه مطمئنی است که می‌تواند در آینده امنیت غذایی و محیط زیست را تأمین کند.
وی با اشاره به اینکه کشور ما دارای متخصصین طراز بالا در زمینه آبی است و از سوی دیگر کشور استرالیا نیز دارای متخصصان با تجربه‌ای در این زمینه است، افزود: در آینده نزدیک نشست‌های مشترکی بین متخصصان موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و موسسه تحقیقات علمی آب کشور استرالیا برگزار خواهد شد تا راه‌های همکاری علمی بین دو کشور در زمینه آب بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو ادامه داد: بخشی از کارهای مشترک را می‌توان از طریق دو موسسه تحقیقاتی آب ایران و استرالیا ادامه دهیم و چنانچه استرالیا تمایل داشته باشد می‌تواند در فاینانس پروژه‌های آبی ایران نیز شرکت کند.
وی با بیان اینکه وظیفه نگهداری و صیانت از آب فقط به دست وزارت نیرو نیست، گفت: آب به مدیریت فرابخشی نیاز دارد و در همه جهان کشاورزی، صنعت، محیط زیست و سایر سازمان‌ها به آب وابسته‌اند، لذا تمام نهادها باید در صیانت از آب بکوشند.
در ادامه این دیدار سفیر استرالیا در ایران نیز با بیان اینکه استرالیا در زمینه حراست و نگهداری از آب دارای تجربیات ارزشمندی است، گفت: تمایل داریم در زمینه‌های آبی و مدیریت آب با دانشمندان ایرانی تبادل اندیشه و همکاری داشته باشیم.
«پال فلی» با اشاره به وجود موسسه تحقیقاتی و علمی آب در استرالیا، اظهار تمایل کرد، گزینه‌های همکاری علمی دو کشور در این خصوص در دستور کار قرار گیرد.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: