پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۲۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۱
روایت شیرین فرهنگ زیبا و اصیل خون صلح در شهرستان هرسین ؛
گیتی انلاین - کرمانشاه - با حضور مسئولین و بزرگان و زیر سایه ی "آئین خون صلح" خصومت ۵ ساله با بخشش اولیای دم در روستای صوفیوند شهرستان هرسین پایان یافت
با تلاش های صورت گرفته توسط مدیر کل دادگستری استان کرمانشاه ، امام جمعه ، فرماندار ، مسئولین قضایی و اعضای شورای تامین شهرستان هرسین ،حاج عباس عربی سردار صلح و سفیر صلح و سازش ، ریش سفیدان ، بزرگان عشایر و مصلحان اجتماعی یک فقره پرونده قتل که ۵ سال پیش بین دو خانواده در روستای صوفیوند شهرستان هرسین به وقوع پیوسته بود با بخشش اولیای دم خاتمه یافت.

به گزارش خبرنگار گیتی آنلاین از شهرستان هرسین - عبادالله کنجوریان فرماندار شهرستان هرسین در این مراسم ضمن تقدیر از دستگاه قضا و همچنین کلیه کسانی که زمینه تحقق این آئین خداپسندانه را فراهم ساختند طی سخنانی اظهار داشت :با وجود رنگ باختن بسیاری از رسم ها و سنت های گذشته ، هنوز روحیه بخشش در میان مردم لک زبان غرب کشور که مبنای آن قربة الی الله است وجود دارد و تحقق آن برای این مردم همواره مایه آسایش و آرامش است و خواهد بود .

وی تصریح کرد : اجرای این مراسم باشکوه معرف اهمیت واژه های عمیق صبر ، سازش و بخشش و عمل به الگوهای پسندیده در قرآن در میان قوم اصیل لک است .

کنجوریان افزود : تقویت فرهنگ صلح و سازش که بصورت گسترده در دستور کار دستگاه قضا قرار دارد در ایجاد جامعه ای عاری از کینه ، و تقویت روحیه اخوت و برادری که همواره مورد تاکید اولیا و انبیاء الهی بوده است مورد توجه است و با مراجعه به آیات قرآن و سنت پیامبر (ص) این نکته حاصل میشود که از اصول اولیه اسلام صلح و سازش مسلمانان با یکدیگر و حتی با غیر مسلمانان است.

فرماندار هرسین گفت : در قرآن کریم و دین مبین اسلام مسئله صلح و سازش همواره مورد اهمیت فراوانی بوده و این موضوع به‌عنوان یکی از نعمت‌های بزرگ پروردگار شمرده شده است و طبق آیات الهی اثر بخشی گذشت می تواند به مراتب نتیجه ی بهتر از اجرای احکام قضایی بر جامعه داشته باشد و بنابر احادیث لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست .

کنجوریان خاطر نشان کرد : تجربه نشان داده است مردم زمانی رستگاری و خوشبختی را خواهند دید که معنویت و اخوت دینی را سرلوحه‏ی زندگی خود سازد و در سایه‏ی چنین نظامی خواهد بود که صلح ، همبستگی ، بخشش و سایر آرمان‏های مطلوب بشر تحقق خواهد یافت. 

فرماندار هرسین عنوان نمود : نقش و جایگاه ویژه و پراهمیت دستگاه‎ قضایی و مصلحان اجتماعی در گسترش فرهنگ ایثار و اخوت بر همه عیان است و تجلیل از زحمت کشان دستگاه قضا ، افراد مصلح و كسانی كه سال ها به طور داوطلبانه و بدون هیچگونه چشمداشتی در این امر خیر صلح و سازش مشاركت دارند باید بصورت ویژه اجرا شود .

کنجوریان ادامه داد : اولیای دم با بخشش و بزرگواری که از خود نشان دادند مروج آئین مصالحه و گذشت به معنای واقعی کلمه در منطقه شدند.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:زهرا مرادیان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: