پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۲۵۲
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴
نعیمه عبداللهی، فرمانده حوزه خواهران لشت نشاء سپاه ناحیه مقداد شهرستان رشت گفت: حوزه مقاومت حضرت رقیه(س)، پس ازبرگزاری دوره حصیربافی، با برگزاری دوره تسمه بافی، باری دیگر از زنان بی سرپرست و بد سرپرست حمایت کرد که در واقع اصلی‌ترین هدف از برگزاری دوره نیز فراهم آوردن شرایط مناسب شغلی برای این عزیزان و همسرانشان بوده است؛ از جمله موارد تولیدی در کارگاه‌های حصیربافی می‌توان به سبد، سفره، ظروف حصیری، قالیچه و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه خبری گیتی آنلاین در بخش لشت نشاء (شهرستان رشت) به نقل از خبرگزاری علم و فناوری از استان گیلان، نعیمه عبداللهی، فرمانده حوزه خواهران لشت نشاء گفت: حوزه خواهران حضرت رقیه(س) با چند هدف تصمیم به برگزاری این دوره‌ها گرفتند عبارتند از زنده نگهداشتن آئین و سنن بومی و تولید محصولاتی که جزو میراث فرهنگی استان گیلان محسوب می‌شوند. اشتغالزایی و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت کسب درآمد زنان و خانواده‌شان در جهت رفع بیکاری و فقر. یکی دیگر از مهم‌ترین اهداف ما حفظ سلامت خانواده و طبیعت است، چرا که می توان با رونق بخشیدن سفره، سبد و ظروف حصیری، از استفاده ی بی رویه ظروف یکبار مصرف که بسیار زیان‌بار است و همچنین کیسه پلاستیک تجزیه‌ناپذیر جلوگیری نمود.

وی در ادامه اظهار کرد: حصیربافی در اردیبهشت ماه سال ۹۹ بود که حوزه خواهران حضرت رقیه (س) با حجم زیادی از درخواست بانوان لشت نشاء جهت حضور در دوره های آموزشی حصیربافی رو به رو شد و تصمیم گرفتند هماهنگی‌های لازم در جهت برگزاری این دوره به صورت تخصصی و حرفه‌ای انجام شود پس از هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی استان گیلان از اساتید دعوت به عمل آمد تا برگزاری دوره آموزشی حرفه ای حصیربافی را برای بانوان بخش لشت نشاء داشته باشند و پس از اتمام دوره، به تمام بانوان شرکت کننده،گواهی آموزش اعطا شد و سپس تصمیم گرفته شد این دوره را به صورت  تخصصی ادامه دهند در این پایگاه هم اکنون هم نیروهای جدید در حال آموزش هستند و هم آموزش دیدگان توانستند از طریق تولیدات خود درآمدزایی کنند این دوره ها که برای عموم رایگان و آزاد بوده، با استقبال قابل توجه زنان بی سرپرست و بد سرپرست قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: در تسمه بافی از نخ‌های مصنوعی به جای طبیعی استفاده می‌شود که امروز بازار فروش فوق‌العاده‌ای را به خودش اختصاص داده است پس از برگزاری این دوره‌ها، یک باب مغازه در اختیار این زنان قرارداده شده است تا تولیدات خود را در آنجا به فروش رسانند از طرف دیگر، زنان بد سرپرستی که همسرانشان از بیکاری رنج می‌بردند، دربازارهای محلی، محصولات تولیدی همسرانشان را به فروش می‌رسانند و از این طریق هم مرد و هم زن مشغول به کار شده و کسب درآمد می‌کنند.

نعیمه عبداللهی ادامه داد یکی از دوره‌های دیگر حوزه مقاومت حضرت رقیه (س) برگزار کردند، دوره عروسک بافی می‌باشد در این دوره نیز که برای عموم آزاد و رایگان بوده است، زنان توانستند تولید انبوه و با کفیت بالا داشته باشند و در بازار فروش، عرضه نمایند.

 وی تصریح کرد زنانی که با فضای مجازی آشنا بودند، از آن طریق فروش محصولات خود را انجام می دهند و همچنین برای زنانی که تسلطی بر فضای مجازی ندارند، از طریق فراهم آوردن یک مغازه برای آن ها، فروش خود را بصورت حضوری دنبال می کنند.

در ادامه نعیمه عبداللهی، فرمانده حوزه خواهران لشت نشاء افزود، با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جدید را سال تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نامگذاری کردند گفت، در سال جدید آموزشها مستمر ادامه خواهد داشت تا اشتغالزایی  و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت کسب درآمد برای بانوان و خانواده هایشان فراهم شود.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: