پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۳۹۴۷۱
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۰۶
وقت آن رسیده تا تورسون مرادان یکی از گله داران منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ چین 20 راس گاو خود را در مراتع شهرستان چینگ هه بچراند.

وقت آن رسیده تا تورسون مرادان یکی از گله داران منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ چین 20 راس گاو خود را در مراتع شهرستان چینگ هه بچراند.

در شکل سنتی، او مجبور بود همراه گله از خانه خارج شده و به محل چرا برود. اما حالا، می تواند در حالی که با خیال آسوده روی کاناپه دراز کشیده و تلویزیون تماشا می کند از طریق اپلیکیشن گوشی همراه خود، حواسش به گله اش هم باشد.

سیستم ناوبری ماهواره ای بیدو از ماه اکتبر سال گذشته در چین برای افزایش کارایی دامداری و کاهش حجم کار دامداران مورد استفاده قرار گرفته است.

تراشه هایی که می تواند سیگنال ها را ارسال و دریافت کند، بر روی گوش دام ها نصب می شود تا این امکان به دامداران داده شود که از طریق گوشی همراه بر دامهای نظارت کنند. این امر شیوه سنتی گله داری را به میزان قابل توجهی تغییر داده است.

تورسون می گوید: «قبلا گله داران برای پیدا کردن گاوهای خود در مراتع بزرگ مجبور بودند روزانه ده ها کیلومتر را با موتورسیکلت طی کنند و این امر هر سال 10 هزار یوان هزینه (1540 دلار) برای گله داران بر می داشت. اما امروز، سیستم ناوبری بیدو به گله داران در صرفه جویی در مصرف هزینه و انرژی کمک زیادی می کند.

در شهرستان بوهو شین جیانگ نیز 1000 شتر دارای این تراشه برای ردیابی آن ها با سیستم ناوبری بیدو هستند.

باودومار یک گله دار محلی، صاحب یک شرکت تعاونی است، او سعی دارد تا این روش هوشمند گله داری را در میان هم روستایی های خود تبلیغ کند.

با تبلیغ او، وانگ دای هه یکی از روستاییان به این روش جدید علاقه مند شده است. وانگ می گوید: «سیستم ناوبری ماهواره ای باعث می شود تا راحت تر شترهایم را بچرانم. امیدوارم با کمک این تکنولوژی به زودی ثروتمند شوم.»

شرکت تعاونی باودومار بیش از 300 شتر دارد که در گذشته، چراندن آن ها کاری بسیار پر زحمت برای باودومار بود. او در این باره می گوید: استفاده از سرویس ناوبری در دامداری به من این امکان را داده است كه به راحتی شترها را در مراتع رها کنم در حالی که خودم در خانه می توانم موقعیت آن ها را بررسی کنم.»

گله داران در ارومچی مرکز منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ و ایالت خودمختار ایلی قزاق از توابع شین جیانگ نیز از همین روش جدید گله داری بهره مند شده اند.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: