پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۵۱
گیتی آنلاین - کرمانشاه - خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه ای، مرهون تلاش های شبانه روزی آنهاست.

محمد حقیقی راد - ساعتی پیش خبر تلخی از سوی خبرگزاری رکنا منتشر شد مبنی بر  اینکه عصر  سه شنبه مورت هجدهم خردادماه ۱۴۰۰ عده ای با ورود به منزل خبرنگار کرمانشاهی حسام الدین شیخی مدیرعامل وبگاه خبری قلم، وی را با سلاح سرد مجروح کردند.
به گزارش گیتی آنلاین منطقه کرمانشاه خبرنگاران وجدان بیدار جهان و تصویرگر زمان خویش هستند، زیرا همواره در عمق جامعه زندگی می کنند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه ای، مرهون تلاش های شبانه روزی آنهاست.
بی تردید کارکرد رسانه های محلی در ارائه تصویری از مشکلات موجود منطقه و کنترل عمومی بر مسئولان و دستگاه های اجرایی بی بدیل و غیر قابل انکار است و راستی که رسالت اصحاب خبر و رسانه بسیار خطیر و حساس است.
چنانچه پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: «حق را بگو ودر راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس». از همین روست که می توانیم حق گویی و مطالبه گری حق توسط خبرنگاران عزیز را مجاهدتی عظیم و فداکاری فرهنگی سترگ بنامیم .
 در مورد امنیت خبرنگاران و کارکنان رسانه ها و هم چنین ضرورت احترام به آزادی بیان مسایلی وجود دارد که باید هم حکومت و هم اهالی رسانه بدان ها توجه جدی کنند. بدون شک درعرصه تامین امنیت خبرنگاران و همچنین دفاع از آزادی بیان در رسانه های جمعی، تلاش چند جانبه نیاز است.
از یکسو حکومت مسئؤل درجه اول تامین امنیت تمام شهروندان و بویژه خبرنگاران است، از سوی دیگر رفتارهای دولت ، قوه قضائیه و دستگاه های ذی ربط آنها هم به گونه ای باید تنظیم گردد که به آزادی بیان نیز صدمه وارد نشود. هر دو مسئولیت سنگینی است که به عهده دولت و قوه قضائیه گذاشته شده است.
واقعیت این است که بسیاری از قضایا از کنترل دولت و مقامات قضایی خارج می باشد، تا هنوز حکومت نتوانسته است جلو بسیاری از حوادث را بگیرد؛ زیرا توانایی و ظرفیتی که در دولت وجود دارد ناچیز است و حتی در مواردی توانمندی اجرای عدالت و پیگیری قضایای خشونت علیه خبرنگاران را در اختیار ندارد.
همین که در کشوری مثل ایران که همواره خبرنگاران از امنیت حرفه ای و حتی جانی  برخوردار نیستند ، تنها در قضیه‌ ضرب و جرح  خبرنگار کرمانشاهی، پلیس مسئؤل شناخته شده است، نشان دهنده این است که دستگاه های ذی ربط در مساله خشونت علیه خبرنگاران مسولانه عمل کرده است؛ ولی این مساله هرگز سبب نمی شود که حکومت در مورد رسیدگی به جرایم جنایی علیه خبرنگاران احساس معافیت کند.
حکومت همان گونه که مسولیت تامین امنیت خبرنگاران را به عهده دارد، هم چنین مکلف است که به قضایای خشونت علیه خبرنگاران به طور عادلانه و بی طرفانه رسیدگی کند. 
عملکرد حکومت در بخش آزادی بیان و تامین آزادی های ضروری برای اقدامات اطلاع رسانی و کار مسلکی رسانه ها و خبرنگاران در طی سال های گذشته قابل توجه بوده است.  
در هر صورت حکومت مکلف به تامین امنیت کلیه شهروندان به خصوص رسانه ها و خبرنگاران است. این مسئولیت و تکلیف تحت هیچ شرایطی نباید از سوی حکومت و نهادهای مربوط به دولت خدشه دار گردد. زیرا تامین امنیت و حفاظت از آزادی بیان از وظایف کلیدی دستگاه های اجرایی و قضایی در قبال رسانه ها است و این هر دو نباید با محدودیت مواجه شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: