پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
مترجم: نگین عمادی حیدری
رییس جمهوری آمریکا گفت: غنی سازی 60 درصد ایران، اقدامی غیرسازنده است اما از بابت تداوم مذاکرات خوشحال است.

به گزارش گیتی آنلاین به نقل از رویترز، جو بایدن رییس جمهوری آمریکا روز جمعه، غنی سازی 60 درصد ایران را اقدامی کاملا غیرسازنده دانست اما گفت درباره مذاکره ایران و آمریکا برای ازسرگیری تعهد به توافق هسته ای 2015 خوشحال است.

ایران روز جمعه اعلام کرد که غنی سازی را به بالاترین سطح تاکنون یعنی 60 درصد یعنی یک قدم نزدیک تر به 90 درصد یعنی درجه ساخت بمب رسانده است. این سطح از غنی سازی در تاسیسات نطنز انجام شد جایی که اوایل این هفته در آن یک انفجار رخ داد که تهران آنرا به اسرائیل نسبت داد.

بایدن در یک نشست خبری مشترک با یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن گفت: «ما از این موضوع حمایت نمی کنیم و فکر نمی کنیم اظهارات مقامات ایران درباره رفتن به سمت غنی سازی 60 درصد را اقدامی سازنده نمی دانیم.»

وی گفت:« با این وجود ما خوشحالیم که ایران وارد مذاکرات غیرمستقیم با ما و همتایانمان درباره پیش بردن امور و بازگشت به توافق هسته ای شد.... به این ترتیب، بدون ما توافقی که ما دوست نداشته باشیم، حاصل نخواهد شد.

ایران در ماههای اخیر، غنی سازی را به خلوص 20 درصد رسانده بود که سطح بالایی از غنی سازی محسوب می شود و یک گام به سمت غنی سازی در درجه بمب محسوب می شود.

توافق هسته ای 2015 با قدرت های جهانی برای کنترل جاه طلبی هسته ای ایران در مقابل برداشته شده تحریم هایش، خلوص غنی سازی ایران را به 3.67 درصد محدود کرده بود. ایران تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را رد می کند.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: «ما هر ساعت، 9 گرم اورانیوم 60 درصد تولید می کنیم.»

صالحی افزود: «ما باید روی ترتیبات انجام غنی سازی کار کنیم... به طوری که به ساعتی، 5 گرم کاهش یابد. البته ما به طور همزمان، غنی سازی اورانیوم 20 درصد را ادامه خواهیم داد.»

اخیرا، محمد باقر قالیباف رییس مجلس ایران گفت: دانشمندان ایرانی، غنی سازی 60 درصد اورانیوم را به صورت موفقیت آمیزی ساعت 40 دقیقه بامداد انجام دادند.

قالیباف طی پیامی در توئیتر نوشت: «اراده ملت ایران معجزه هایی را به ارمغان می آورد که هر توطئه ای را خنثی خواهد کرد.»

در وین، سخنگوی دیده بان هسته ای سازمان ملل(آژانس بین المللی انرژی اتمی) از اظهار نظر درباره بیانیه ایرانی ها مبنی بر غنی سازی 60 درصد خودداری کرد.

بایدن در پاسخ به سئوالی درباره احتمال جدی نبودن ایران برای بازگشت به توافق هسته ای نیز پاسخ داد: مذاکرات در حال انجام است. فکر می کنم هنوز زود است درباره نتایج قضاوتی داشته باشیم. ما هنوز در حال گفت‌وگو هستیم.

ایران و قدرت های جهانی در وین برای نجات توافق هسته ای 2015 که دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا، سه سال پیش از آن خارج شد تلاش می کنند. تصمیم تهران برای افزایش میزان غنی سازی اورانیوم این تلاش ها را به صورت بالقوه پیچیده کرد.

یک مقام اتحادیه اروپا روز جمعه گفت: مذاکرات برای روزهای متمادی تا زمانی که مقامات ایرانی و آمریکایی برای مشورت به کشورهایشان برگردند، ادامه خواهد داشت.

یک مقام اروپایی به خبرنگاران گفت: « تصمیم ایران برای رفتن به سمت غنی سازی 60 درصد به طور مشخص، تسهیل کننده مذاکرات نیست و آنچه در نطنز اتفاق افتاده یک خرابکاری عمدی است.»

عباس عراقچی رییس هیات مذاکره کننده ایران روز سه شنبه گفت که ایران 1000 ماشین سانتریفیوژ پیشرفته در نطنز فعال می کند.

رسانه های خبری متعددی در اسرائیل به نقل از منابع ناشناس اطلاعاتی اعلام کرده اند که سرویس جاسوسی موساد وابسته به این رژیم، این اقدام خرابکارانه را در مجتمع نطنز انجام داده اند. تقریبا عموم مردم بر این باور هستند که اسرائیل تنها کشور دارای زرادخانه هسته ای در خاورمیانه است اما تاکنون رسما در این مورد چیزی اعلام نکرده است.

گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل روز جمعه اعلام کرد: اسرائیل هرکاری که لازم باشد انجام می دهد که مطمئن شود ایران به سلاح اتمی دست پیدا نخواهد کرد.

مترجم: نگین عمادی حیدری

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: