پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
در اوایل ژوئیه سال جاری میلادی بود که تیم گشت کوهستانی در مرکز نجات حیوانات وحشی ایستگاه حفاظتی «سونان داجیه»، محل استقرار مرکز میراث جهانی در منطقه کِکِشیلی استان چینگ های، 5 آنتلوپ (نوعی از چارپایان شبیه گوزن) تبتی را نجات داد و به طبیعت بازگرداند.

دستاوردهای بی بدیل چین در حفاظت از میراث فرهنگی- تاریخی جهان_fororder_微信图片_20210716145850

در دیوار بزرگ چین به عنوان یک میراث فرهنگی جهانی، افراد به صورت داوطلبانه اقدام به جمع آوری زباله می کنند و از طرف دیگر، توضیحات لازم درباره تاریخ و فرهنگ دیوار بزرگ چین به دانش آموزان چینی که در یک تور مطالعاتی حضور داشتند، داده می شود و آنها درباره چگونگی محافظت از این میراث فرهنگی جهانی راهنمایی می شوند.

«شی جین پینگ» رهبر چین تاکید کرده است که میراث تاریخی و فرهنگی صرفا نماد گذشته نیستند بلکه تاثیرات عمیقی بر حال و آینده نیز می گذارند؛ رهبر چین گفته است: «این میراث نه فقط به ما بلکه به نسل های آینده نیز تعلق دارند و حفاظت از آن نیازمند مسئولیت پذیری در برابر تاریخ و مردم است.»

رهبر چین با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی و تاریخی یک منبع گرانبهای تجدیدناپذیر و بی بدیل است و بنابراین، حفاظت از این میراث همواره باید در اولویت اول قرار گیرد، اعلام کرده است که: «ما باید با حفظ روحیه مسئولیت پذیری در قبال تاریخ و مردم، مفاهیم و بسترهای تاریخی را به ارث ببریم و رابطه بین بازسازی و توسعه شهری و حفاظت و استفاده از میراث تاریخی و فرهنگی را مدیریت کنیم و با جدیت در مسیر حفاظت از این میراث به پیشرفت برسیم.»

دستاوردهای بی بدیل چین در حفاظت از میراث فرهنگی- تاریخی جهان_fororder_微信图片_20210716145840

چین از زمان ملحق شدن به کنوانسیون حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان در سال 1985 میلادی تاکنون، در زمینه حفاظت از میراث جهانی پیشرفت های چشمگیری داشته ست؛ از زمان تشکیل هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، این کشور 12 میراث جدید جهانی را ثبت کرده و در عین حال در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی نیز دستاوردهای تاریخی داشته و با قاطعیت به ارتقاء همکاری های بین المللی در زمینه حفاظت از میراث جهانی پرداخته است.

با قدم گذاشتن به مرکز مدیریت هوشمند پارک ملی «وو یی شان»  یک اقیانوس سبز رنگ به چشم میخورد؛ در حال حاضر قرقاول های شکم زرد، مارهای کبری،‌ خرس های قهوه ای و پانگولین ها که زمانی به سختی پیدا می شدند، هر از گاهی در کانون لنز دوربین تیم های گشت حفاظتی قرار می گیرند.

دستاوردهای بی بدیل چین در حفاظت از میراث فرهنگی- تاریخی جهان_fororder_微信图片_20210716145846

کوه «وویی» که در سال 2016 میلادی به عنوان یکی از 10 پروژه آزمایشی سیستم پارک ملی جهت رسیدن به یک سیستم مدیریتی مبتنی بر مشاوره، مدیریت و ساخت مشترک انتخاب شد، جهان کوچکی از پروسه کلی حفاظت از میراث فرهنگی چین محسوب می شود.

«تیان شوئه جون» معاون وزیر در امور آموزشی و رئیس کمیسیون ملی چین در یونسکو تاکید کرده است که دولت چین با جدیت کنوانسیون حفاظت از میراث طبیعی و فرهنگی جهان را اجرا می کند و با تمام توان به ارتقاء توسعه و پیشرفت حفاظت از میراث جهانی می پردازد و خردورزی و راه حل ها و قدرت چینی ها به روند حفاظت از میراث جهان کمک می کند.

دستاوردهای بی بدیل چین در حفاظت از میراث فرهنگی- تاریخی جهان_fororder_微信图片_20210716145854

چین در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی جهان به تدریج یک سیستم مدیریت حفاظت نسبتا کاملی را تشکیل داده است؛‌ اجرای تعدادی از پروژه های حفاظت از آثار فرهنگی از جمله شهر ممنوعه، دیوار بزرگ، کوه «چنگ ده» و معبدهای اطراف، قصر «پوتالا» و همچنین سنگ نگاره های دازو، نمادی از توجه کامل چین به کاربرد و نوآوری در ابزارهای علمی و فنی و تعمیق ادامه دار تحقیقات حفاظتی از طریق همکاری های چند رشته ای و میدانی است.

از زمان تشکیل هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، دولت مرکزی از اجرای 126 پروژه نظارت بر میراث فرهنگی جهان با تخصیص سرمایه ای ویژه به ارزش 600 میلیون یوان جهت حفاظت از آثار فرهنگی،‌ پشتیبانی کرده است.

«ژانگ لی» معاون دپارتمان میراث فرهنگی جهان در اداره ملی میراث فرهنگی چین می گوید که میراث فرهنگی جهان به یک موتور و نیروی محرکه جدید در صنعت توریسم و گردشگری و کمک به توسعه پایدار جامعه و اقتصاد محلی، تقویت مؤثر درک مردم از حفاظت از میراث فرهنگی و محقق ساختن به اشتراک گذاری ارزش این میراث با کل جامعه تبدیل شده است.

در سال 2019 میلادی بود که میراث فرهنگی جهان مجموعا 388 میلیون توریست را به سوی خود جلب کرد و انگیزه پر قدرتی را برای کمک به فقرزدایی هدفمند و ارتقاء تحول و توسعه شهری به وجود آورد؛ از سال 2014 میلادی تاکنون، تکیه بر میراث فرهنگی جهان به منظور توسعه محصولات نوآورانه و فرهنگی به یک الگوی پویا و جدید جهت توسعه اقتصادی تبدیل شده که در تامین زندگی فرهنگی مردم و نیازهای متنوع مصرف کننده نقش بسزایی ایفا کرده است.

دستاوردهای بی بدیل چین در حفاظت از میراث فرهنگی- تاریخی جهان_fororder_微信图片_20210716145903

چین به تعمیق تبادلات و همکاری های بین المللی در زمینه حفاظت از میراث جهانی پایبند است و به صورتی فعالانه کاربرد و حفاظت چند ملیتی از جاده ابریشم، گفتگوهای دو جانبه بین چین و انگلیس و سایر پروژه های مربوط به همکاری های فراملی را تبلیغ و از آنها حمایت و در عین حال، در تبادلات بین المللی و ارائه کمک های فنی برای حفاظت از این میراث مشارکت می کند. تجارب و خردورزی چینی ها در حفاظت و استفاده از میراث جهان و پیش پردن پروژه های مربوط به کاربرد میراث و حفاظت از آنها نقش بی بدیلی ایفا می کند.

«تیان شوئه جون» معاون وزیر در امور آموزشی و رئیس کمیسیون ملی چین در یونسکو همچنین تاکید کرده که چین مشتاق است که از چهل و چهارمین کنفرانس میراث جهانی به عنوان فرصتی برای انجام تبادلات و همکاری های عمیق با سایر کشورها در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی و ایفای نقش های جدید و گسترده تر در زمینه حفاظت از میراث جهانی استفاده کند.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: