پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
طرح همیاران شوراهای حل اختلاف از استان خراسان شروع شدو الان در سطح کشورتوسعه یافته است واستانها باالگوبرداری این پایگاها را تاسیس و راه انداری می کنند.
معاون قضایی دادگستری خراسان رضوی در آئین آغاز فعالیت همیاران شوراهای حل اختلاف در تربت جام گفت: شوراهای حل اختلاف  به عنوان یک نهاد متکی براصلاح مردم و رفع خصومت ها از طریق میانجیگری در دستگاه قضا راه اندازی شد تا باعث کاهش ورودی پرونده ها گردد.
رفسنجانی با بیان اینکه  طرح همیاران شوراهای حل اختلاف از استان خراسان شروع شد و الان در سطح کشورتوسعه یافته است واستانها باالگوبرداری این پایگاها را تاسیس و راه انداری می کنند گفت:  رویکرد قوه قضاییه این است که بیشتراز ظرفیت وپتانسیل مردم، سفیران ضامن آهو، طلایه داران صلح ،مصلحان و... حداکثر استفاده و بهره رادرصلح و سازش ببریم که در سند توسعه راهبردی پیش بینی شده است .چهل سال مسیر را اشتباه رفتیم و از ظرفیت های مردمی و جایگاه مساجد بعنوان پایگاه مردمی ، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی در بحث صلح و سازش و کاهش پرونده به دستگاه قضایی استفاده نکردیم .
وی افزود: طرح همیاران شوراهای حل اختلاف از استان خراسان شروع شدو الان در سطح کشورتوسعه یافته است واستانها باالگوبرداری این پایگاها را تاسیس و راه انداری می کنند.
معاون قضایی استان خاطرنشان کرد: کلیه پرونده های جرائم قابل گذشت به همیاران ارجاع می شودو بیش از ۷۰ درصد پرونده دادسرا به همیاران ارجاع شده و شروع بکار همیاران شوراهای حل اختلاف رادرتربت جام اعلام می کنیم.
رفسنجانی گفت : دفاتر قضایی پرونده های قابل گذشت را نباید پذیرش بکنند پرونده ها بایدمستقیم به شعب همیاران شوراهای حل اختلاف برود تا سابقه برای مراجعان نباشد .
وی با اشاره به فعالیت سفیران ضامن آهو تصربح کرد: سه شعبه سفیران ضامن آهو از خدام امام هشتم(ع) ‌تشکیل شد و الان به هشت شعبه افزایش یافته که پرونده های قتل عمد را پیگیر هستندو موفق شدند ۶۰فقره پرونده قتل عمد را به صلح و سازش برسانندو رتبه سوم کشوری را در این‌زمینه کسب کنیم .

رئیس دادگستری تربت جام با اشاره به شروع بکار و مزایای همیاران شوراهای حل اختلاف در این شهرستان گفت: فعالیت همیاران شوراهای حل اختلاف بهتر، کاربردی، مطلوب، سریعتر، ارزان، کم هزینه، داوری بهتر، سرعت و دقت بیشتر در رسیدگی ، صدور رای سریع و ختم به صلح و سازش از جمله مزایای آغاز بکار همیاران شوراهای حل اختلاف دراین شهرستان است .
عارفی نیا با بیان اینکه برابر مقررات بین المللی و کشور اسلامی ایران صلح و سازش در رسیدگی به پرونده ها مورد توجه خاص قرار گرفته است وبرجلب مشارکت مردمی تاکید شده است گفت: با توجه به بافت قومی و مذهبی تربت جام  بیش از ۷۰ درصد پرونده ها درشوراها منتهی به صلح و سازش ختم شده است و در سال گذشته ۱۲۵۰ پرونده به صلح و سازش ختم شده است و در ۴ماهه اول امسال ۵۰ درصد صلح و سازش افزایش یافته است .

خبرنگار: فرزاد رشتی
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:فرزاد رشتی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: