پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۸۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۲
از زمان شیوع اپیدمی ویروس کرونا، اخباری در ارتباط با جنایات خشونت آمیز ناشی از نفرت آمریکایی ها علیه آسیایی تبارها به گوش می رسد که تکان دهنده است؛

بر اساس داده های تحقیقاتی بدست آمده توسط دانشگاه کالیفرنیا، جنایات علیه آسیایی تبارها در آمریکا در سال 2020 میلادی رشدی حدودا 150 درصدی داشته و در این بین شهر نیویورک، به شهری با بیشترین آسیب های ناشی از این جنایات علیه مردم آسیایی تبار تبدیل شده است.

رسانه های آمریکایی گزارش داده اند که در طول نیمه اول سال 2021 میلادی، تعداد جنایات ناشی از نفرت و تبعیض نژادی علیه آسیایی تبارها در 16 شهر مهم این کشور، در مقایسه با دوره مشابه در سال 2020، 164 درصد افزایش داشته است.

مردم آسیایی تبار در آمریکا به اهداف حملات مستبدانه،‌ سرقت و حتی قتل در سوپرمارکت ها، پارک ها، خیابان های عمومی و محیط اینترنت تبدیل شده اند.

جامعه بین الملل توجه بسیار زیادی برای مشکل نژادپرستی فراگیر در آمریکا قائل است؛ از سال گذشته میلادی تاکنون، «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل به همراه ده ها تن دیگر از کارشناسان مکانیسم ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل مکررا و به صورت علنی اعتراض خود را نسبت به نژادپرستی در آمریکا اعلام و تاکید کرده اند که تظاهرات به راه افتاده در این کشور بدنبال قتل «جورج فلوید» آفریقایی تبار آمریکایی به دست افسر پلیس سفید پوست آمریکا، نه تنها نشان دهنده خشونت گرایی پلیس آمریکا علیه مردم رنگین پوست است، بلکه اعلامیه های صادر شده در حوزه اجرای قانون در این کشور نیز حاکی از وجود نابرابری و تبعیض نژادی در ارائه خدمات بهداشتی،‌ آموزشی و ایجاد فرصت های شغلی در آمریکا برای رنگین پوستان است.

در چنین شرایطی، دولت آمریکا ملزم است تا هر چه سریع تر اصلاحاتی ساختاری را به منظور بررسی نژادپرستی فراگیر و تعصبات نژادی در این کشور عملی سازد.

در جریان برگزاری نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه نگرانی های خود را درباره نژادپرستی فراگیر در آمریکا اعلام کردند؛ بعد از برگزاری نشست فوری شورای حقوق بشر درباره «حادثه فروید» به درخواست جمعی کشورهای آفریقایی و تصویب قطعنامه ای در سال گذشته میلادی (2020) در این رابطه بود که چهل و هفتمین نشست شورای حقوق بشر، قطعنامه ارائه شده از سوی جمعی از کشورهای آفریقایی با محور مبارزه با نژادپرستی فراگیر در آمریکا را تصویب کرد.

در این قطعنامه ضمن اشاره به اینکه حادثه قتل فروید به دست پلیس سفید پوست آمریکایی تمامی احزاب آمریکا و جهان را بر آن داشته تا به حل این مشکل بپردازند، این تصمیم لحاظ شده است که یک مکانیسم کارشناسی بی طرف و مستقل بین المللی با هدف ارتقاء تحقق بخشیدن به عدالت های نژادی و برابری و به ویژه نابود کردن استعمار و میراث تجارت برده داری ترنس آتلانتیک نیز ایجاد گردد.

تصورش سخت است که امروزه در قرن بیست و یکم، هیچ تضمیمی برای تامین ابتدایی ترین حقوق زندگی و سلامت اقلیت ها در آمریکا وجود ندارد.

آیا نژادپرستی آمریکایی را می توان از بین برد؟

اینطور نیست که واشنگتن از مشکلات خودش بی اطلاع و ناآگاه باشد؛ آمریکا برابری نژادی را به عنوان یکی از چهار رکن اصلی خط مشی سیاسی خود تعریف و در عین حال یک دستور اجرایی در محکومیت نژادپرستی و بیگانه ستیزی امضا کرده و حتی بدنبال صدور رای در رسیدگی به پرونده فروید بوده است اما به نظر می رسد که این رویکردهای ضد نژادپرستی آمریکا صرفا نمادین و ژست باشند و حقیقت این است که درمان و علاجی برای نژادپرستی گسترده در آمریکا وجود ندارد.

این در حالیست که مقامات فلوریدا و اوکلاهما به ترتیب قوانین جدیدی را با هدف سرکوب تظاهرات علیه تبعیض های نژادپرستانه به تصویب رسانده اند که چنین رویکردی، نه تنها نقض قوانین بین الملل محسوب می شود بلکه حمایت از حق تجمعات مسالمت آمیز لحاظ شده در قانون اساسی آمریکا را نیز زیر پا می گذارد.

واشنگتن قادر به حل مشکل نژادپرستی در آمریکا نیست و بنابراین، تصمیم گرفته است از زیر بار مسئولیت خود در قبال تبعیض های نژادپرستانه شانه خالی کند و دیگری را مقصر جلوه دهد؛ در ماه مارس سال جاری میلادی (2021) بود که آمریکا بیانیه مشترکی را در اعلام مخالفت خود با نژادپرستی و تبعیض های نژادی در شورای حقوق بشر صادر کرد.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سال جاری میلادی با هدف بزرگداشت روز جهانی رفع تبعیض های نژادی بود که «توماس گرینفیلد» نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل  سخنرانی خود را با ژست اعتراضات علنی آغاز و افشا کرد که برده داری گناه اصلی آمریکاست اما سپس به انتقاد از تبعیض در سایر کشورها پرداخت؛ اینجا بود که ترفند سیاسی قدیمی آمریکا برملا شد و از آنجایی که گرینفیلد به جرم آمریکا اعتراف کرده بود، باید در همانجا محاکمه می شد.

با نگاهی به سراسر جهان و نگاهی به تاریخ، می توان به این درک رسید که تشخیص اینکه نژادپرستی در آمریکا موضوعی غیر قابل حل است، چندان دشوار نیست؛ حقیقت این است که کلید حل مشکل تبعیض های نژادپرستانه در آمریکا، شجاعت و صداقت در پذیرش وجود این مشکل و عزم و اتخاذ اقداماتی عملی برای التیام بخشیدن به زخم های بر جای مانده از نژادپرستی و تحولی درونی است و در این بین، ادعا و تظاهر مقامات آمریکایی برای حل مشکل نژادپرستی کافی نیست و آمریکا همچنان راهی بسیار طولانی برای پرداختن به این مشکل پیش رو دارد.


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: