پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۸۷۸
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۲
یکی از اقدامات مهم کارگروه اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه صاحب الامر استان قزوین ;در راستای افزایش بهره وری در دام های سبک، سیدرگذاری و هم زمان سازی فحلی دام های سبک می باشد.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی سپاه صاحب الامر استان قزوین,روستای سفیدر در دهستان زوارک الموت شرقی یکی از روستاهای پایلوت قرارگاه برای سیدرگذاری دام های سبک می باشد که در اولین مرحله، شصت راس میش سیدرگذاری و هم زمانی سازی فحلی انجام شد.

مازیار سلحشور مدیر کارگروه اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه قزوین در این خصوص گفت:سيدر وسيله ای متشكل از سليكان رابر آغشته به ۳۳۰  ميلی گرم پروژسترون كه روزانه ۲۳ ميلی گرم پروسترون آزاد كه از ديواره مهبل جذب و وارد سيستم گردش خون دام می شود.

وی در ادامه بیان کرد: سيدر توسط وسيله مخصوص سيدر گذاري در داخل مهبل دام قرار داده می شود به اين صورت كه ابتدا شاخک های  آن را بطرف داخل خم كرده و در وسيله مخصوص آن قرار داه و سپس در داخل مهبل تخليه می شود.

سلحشور در خصوص مزایای سیدرگذاری دام های سبک چنین ابراز داشت: از جمله مزايای سیدرگذاری و همزمان سازی فحلی دام ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1-كوتاه نمودن دوره زايش دامها
2-توليد بره های  هم سن و سال جهت فروش، پروار بندي و جايگزينی
3-امكان افزايش دو و چند قلو زایی
4-امكان استفاده از تلقيح مصنوعي جهت عمليات به نژادي گله
5-مديريت در تغذيه ميش قبل و بعد از زايمان بصورت گروهی
6-كنترل زمان زايمان در طول سال برای استفاده مناسب از مراتع
7-اجراي برنامه دوبار زايش در سال
8-تشخيص ميش های غير آبستن يا قصر و حذف آنها از گله و در نتيجه كاهش هزينه های تغذيه
9-فحل شدن و تخمک  گذاری  ميش ها در خارج از فصل آميزش

مدیر کارگروه اشتغال قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه قزوین در پایان چنین خاطر نشان کرد:دام سبک و سنگین یکی از رسته های اشتغال زایی در قرارگاه تعریف شده است و در این خصوص با آموزش های تخصصی و به روز و همچنین انتخاب BDS های محلی و استانی تلاش می کنیم که بهره وری دام های روستایی از نظر تولید شیر و وزن دهی را افزایش تا باعث رونق اقتصادی برای خانواده های روستایی شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: