پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۰۹۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲
گیتی آنلاین - کرمانشاه - حق دسترسی بشر به آب از آنجا که با حیات انسان در ارتباط است همواره در دستور کار جامعه جهانی بوده و در اسناد بین المللی به طور صریح یا ضمنی مورد اشاره قرار گرفته است . حق بر آب به مثابه حقوق بشر به منزله دسترسی آحاد انسان ها به این عنصر حیاتی است و دولتها مکلفند در راستای ماده ۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر امکان دسترسی جامعه به آب را به منظور توسعه متوازن فراهم نمایند .
آب عنصری حیاتی و ضروری برای زندگی است و توسعه اقتصادی و اجتماعی همه جوامع به وجود آب بستگی دارد . حق دسترسی بشر به آب از آنجا که با حیات انسان در ارتباط است همواره در دستور کار جامعه جهانی بوده و در اسناد بین المللی به طور صریح یا ضمنی مورد اشاره قرار گرفته است . حق بر آب به مثابه حقوق بشر به منزله دسترسی آحاد انسان ها به این عنصر حیاتی است و دولتها مکلفند در راستای ماده ۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر امکان دسترسی جامعه به آب را به منظور توسعه متوازن فراهم نمایند . 

بر اساس بند ۲ ماده ۱۲ میثاق حقوق اقتصادی اجتماعی و فرهنگی ، دولت ها تکلیف دارند اقدامات غیر تبعیض آمیز برای پیشگیری از تهدید سلامتی ناشی از کمبود آب اتخاذ و حقوق کامل انسان ها در بهبود بهداشت محیط را تضمین نمایند . تعهدات کشورها در حوزه تامین حق بر آب صرفا ناظر بر بهداشت محیط نبوده و سایر وجوه حقوق بشر همچون حق کار ، مسکن ، غذا و .... که مرتبط با آب نیز هست را در بر می گیرد . 

دولت جمهوری اسلامی ایران اگر چه در سالهای گذشته در تامین اولیه این حق در شهرها و روستاهای کشور عملکردی قابل قبول داشته است اما بحران فعلی آب در ایران و خصوصا استان خوزستان که منجر به اعتراض مردم شده است حکایت از آن دارد که دولت تعهدات لازم برای تامین آب را به درستی انجام نداده است . به غیر از دلایل طبیعی موثر در این وضعیت ، سوء تدبیر و ضعف مدیریت نیز در تشدید این بحران ذیمدخل بوده است . این در حالی است که به موجب اسناد بین المللی ، دولتها موظفند به طور مستقیم یا غیر مستقیم از مداخله در بهره مندی از حق بر آب خودداری و از هر رویه یا فعالیتی که دست یابی برابر به آب کافی را محدود یا زیرساخت ها و خدمات آبی مناطق را با چالش مواجه می سازند اجتناب نمایند . 

استان خوزستان به واسطه برخورداری از نعمت خدادادی و ثروت های طبیعی و همچنین نقش و تاثیر مردم شریف این سامان در ۸ سال دفاع مقدس شایسته توجه و اهتمام بیشتری است . اکنون مردمان این خطه از سرزمین ما دچار تنش آبی بوده و در راستای بهره مندی از حق خویش نسبت به وضعیت موجود معترض هستند . وظیفه دولت و حاکمیت است تا در راستای اصول مسلم قانون اساسی و خصوصا اصل ۲۷ آن ، اعتراضات و تجمعات آنان را به رسمیت شناخته و در راستای حل مشکل آنان برنامه های کوتاه مدت و درازمدتی را تدوین و ارائه نمایند . در این راستا کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه ضمن اعلام همدلی با مردم شریف استان خوزستان از دست اندرکاران و مسئولان کشور می خواهد تا بحران آب و مشکلات تبعی آن را جدی گرفته و قبل از آن که تنش های ناشی از آن به سایر مناطق کشور تسری پیدا کند به طرق مقتضی برای آن چاره اندیشی نمایند . 

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه

روابط عمومی  کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: