پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۰۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۳
زاهدان- نماینده ولی فقیه در سیستان‌ و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ولایت پیامبر اکرم (ص) و ائمه هدی(ع) در امتداد ولایت الهی و به امر الهی است.

گیتی آنلاین-به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان، آیت‌الله مصطفی محامی در سخنرانی مجازی، ضمن اشاره به مناسبت‌های هفته پیش رو از جمله سالروز میلاد امام کاظم (ع) و روز مباهله و تبریک عید سعید غدیر خم و دهه ولایت اظهارداشت: ماه ذی‌الحجه ماه بندگی خداوند و ولایت الهی است که به ولایت پیغمبر اکرم (ص) و امیرالمؤمنین (ع) و ائمه هدی (ع) امتداد پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: ولایت پیامبر اکرم (ص) و ائمه هدی (ع) در امتداد ولایت الهی و به امر الهی است بنابراین پذیرش ولایت آنها، پذیرش ولایت خداوند؛ دشمنی با آن‌ها، دشمنی با خداوند؛ محبت و دوستی با آن‌ها، محبت و دوستی با خداوند و پیروی از آن‌ها، پیروی از خداوند است.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان گفت: در طول تاریخ اسلام افرادی سطی‌نگر وجود داشته‌اند که نتوانسته‌اند آشنایی دقیقی با عمق معارف اسلامی و آیات قرآن کریم و احادیث شریف پیامبر (ص) و ائمه (ع) پیدا کنند و مشکل مضاعف این است که افراد مذکور گاهی دریافت خود را اسلام محض دانسته و مخالفین فکری خودشان را تکفیر می‌کردند.

وی افزود: این طرز فکر مورد طمع و سو استفاده دشمنان اسلام قرار می‌گیرد و با دسیسه دشمنان، از این نگاه گروه‌های تکفیری و امثال داعش به وجود می‌آیند که در طول تاریخ اسلام با عناوین دیگری بوده‌اند.

آیت الله محامی با اشاره به شبهه‌ای که با استناد به مضمون «لا حکم الا لله» مطرح می‌شود، تصریح کرد: خوارج هم این شبهه را در زمان امیرالمؤمنین (ع) مطرح می‌کردند و به تعبیر امام علی (ع) سخن حقی است که از آن معنای باطلی اراده شده است.

وی با بیان اینکه ولایت منحصر به خداوند است و فقط باید قائل به یگانگی، ربوبیت و خالقیت خداوند بود، گفت: اما معنای مضمون مذکور این نیست که دیگری نمی‌تواند در سایه خداوند وجود داشته باشد و یا اینکه خداوند نمی‌تواند به دیگری کاری واگذار کند و شأنی برای او قائل باشد.

امام جمعه زاهدان با بیان اینکه خوارج قصد داشتند از این مسأله استفاده کرده و عنوان کنند که اگر حکومت برای خداوند است پس امیرالمؤمنین (ع) نمی‌تواند حکومت داشته باشد، این سوال را مطرح کرد که مگر حکومت پیامبر اکرم (ص) با حکومت خداوند منافات داشت؟ با اشاره به عبارت توحیدی «لا حول و لا قوّة الاّ باللّه»، اظهار داشت: معنای توحید این است که مالک، خالق و پروردگار هستی، فقط خداوند است و هیچکس در برابر او توانی ندارد و هر چه هست از اوست بنابراین در عرض خداوند هیچکس نیست و شهادت می‌دهیم هیچکس شایسته پرستش‏ جز خداوند نیست، یگانه است و شریک ندارد.

وی با اشاره به آیه ۲۲ سوره انبیا «لَوْ کَانَ فِیهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا» (اگر در آسمان و زمین، جز اللّه خدایان دیگری بود، فاسد می‌شدند و نظام جهان به هم می‌خورد)، گفت: اگر شریک به معنای کسی است که سهمی در مالکیت، ولایت و قدرت تصرف در بخشی از جهان چه به صورت مجزا چه اشتراکی دارد، این تفکر شرک و باطل است.

آیت‌الله محامی ادامه داد: اگر یک کارخانه یک مالک منحصر و بدون شریک داشته باشد اما این مالک قصد کند که برای کارخانه خودش کارگرانی به کار گیرد و برای آنها مسئول یا سرکارگر یا وکیلی اسخدام و کارها را بین آنها تقسیم کند در حالی که هر کدام از آنها شأنی از کار را دارند و عملی از آنها بر می‌آید ولی هیچکدام شریک در کارخانه و تجارت نیستند و قدرت و جایگاه آنها در دست مدیر است و مالک هر زمان بخواهد آن‌ها را برکنار کند، این نوع واگذاری کارها به معنای شرک نیست.

وی تصریح کرد: اگر خداوند، بندگان ویژه‌ای را بیافریند و کارهایی را به آنها واگذار کند که آنها با اشراف و مدیریت خدا کارها را دنبال کنند، این شرک نیست.

نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان با استناد به فرازی از آیه ۶۴ سوره مائده «وَقَالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ غُلَّتْ أَیْدِیهِمْ وَلُعِنُوا بِمَا قَالُوا» (و یهود گفتند: دست خدا بسته است. دست‌هایشان بسته باد! و بخاطر این سخن، از رحمت الهی دور شوند!)، به عقیده برخی از یهویدیان که قائل بودند خداوند این جهان را آفریده و سپس رها و واگذار کرده و الان دستش بسته است، اشاره کرد و گفت: اگر کسی قائل به واگذار کردن کارها از سوی خداوند و بی قدرت ماندنش باشد این طرز تفکر شرک و قطعاً باطل است اما اگر خداوند کاری را به دیگران واگذار کند تا با اشراف و مدیریت خود خداوند کارها را انجام دهند طبیعتاً این شرک نیست.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: