پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۷۲۸
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
گیتی آنلاین - کرمانشاه - فلسفه وجودی شورای شهر و روستا تسریع در توسعه و آبادانی است. شورایی موفق است که همه فعالیت های شهر و روستای قابل تعریف در شرح وظایف دخیل بوده و در واقع هر نوع پروژه بزرگ و کوچکی با نظارت و تصویب آنها باشد.

 • محمد حقیقی راد - فلسفه وجودی شورای شهر و روستا تسریع در توسعه و آبادانی است. شورایی موفق است که همه فعالیت های شهر و روستای قابل تعریف در شرح وظایف دخیل بوده و در واقع هر نوع پروژه بزرگ و کوچکی با نظارت و تصویب آنها باشد.در فصل هفتم و اصل یکصد قانون اساسی به خوبی کارکردهای شوراها را بیان کرده است. کافیست برای تبین اهمیت شوراها به این اصل نگاهی بیندازیم. در فصل هفتم شوراها در اصل یکصدم قانون اساسی می گوید : "برای‏ پیشبرد سریع برنامه‏ های‏ اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی‏ و سایر امور رفاهی‏ از طریق‏ همکاری‏ مردم‏ با توجه‏ به‏ مقتضیات‏ محلی‏، اداره‏ امور هر روستا، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ با نظارت‏ شورایی‏ به‏ نام‏ شورای‏ ده‏، بخش‏، شهر، شهرستان‏ یا استان‏ صورت‏ می‏گیرد که‏ اعضای‏ آن‏ را مردم‏ همان‏ محل‏ انتخاب‏ می‏ کنند. شرایط انتخاب‏ کنندگان‏ و انتخاب‏ شوندگان‏ و حدود وظایف‏ و اختیارات‏ و نحوه‏ انتخاب‏ و نظارت‏ شوراهای‏ مذکور و سلسله‏ مراتب‏ آنها را که‏ باید با رعایت‏ اصول‏ وحدت‏ ملی‏ و تمامیت‏ ارضی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و تابعیت‏ حکومت‏ مرکزی‏ باشد قانون‏ معین‏ می‏ کند".
 • طبق این تعریف و شرح وظیفه، شورای شهر و روستا در کشور ما هنوز جایگاه و اثر خود را بدست نیاورده است. می توان گفت به بلوغ کارکردی خود نرسیده اند. در واقع موازی کاری های مختلفی وجود دارد که مانع از ایفای نقش اصلی شورا یعنی تسریع بخشی در امور می گردد. البته ضعف شوراهای اسلامی شهر و در قریب به اتفاق شوراهایی که می شناسیم و اختلافات میان اعضا این ضعف را تشدید نموده است. گاهی شوراها نه تنها کاتالیزور نبوده اند بلکه اخلال گر و مانع هم بوده اند. گاهی با عدم انتخاب به موقع یک شهردار توسعه یک شهر را چند ماه و حتی چند سال به عقب انداخته اند. وقتی شورا وجود ندارد تکلیف مردم و سایر نهادها مشخص است ولی وقتی شورا وجود دارد و امور باید از کانال شورا عبور و این کانال مختل باشد، موضوع نگران کننده می شود.
 • حال با این اوصاف باید گفت که نزدیک به سه ماه از انتخاب شدن اعضای ششمین دوره شورای اسلامی شهر کرمانشاه می‌گذرد و گویا اشتباهات استراتژیک این شورا که به  زعم خود در صدد ایجاد تغییرات بود اکنون با دعواهای سخت و سهم خواهی های گروه ها و جریانات در جریان انتخابات هیئت رئیسه و سرپرست شهرداری ظلمی تاریخی را در حد کرمانشاه رقم زده است.
 • کافی است نگاهی بیندازیم به روند رشد و توسعه کلان شهرهای کشور از جمله مشهد، اصفهان، شیراز و یزد که با انتصاب درست توانسته اند در مسیر تغییرات به نفع شهر و نه گروه خاص گام بردارند.
 • آنهایی که در طبل تغییر می کوبیدند و مدام اظهار می کردند که پیام انتخابات اخیر و استقبال مردم تغییر است اکنون بعد از گذشت سه ماه از انتخاب شدن اعضای شورای ششم شهر کرمانشاه در رکودی بی سابقه شاهد توقف برخی از پروژه های شهری نیمه تمام آنهم از دوره های گذشته شده اند.
 • این شورایی که اکثریت آنها از امید و تدبیر و تغییرات مهم دم می زدند باید الان و هم اکنون پاسخگوی عملکرد خویش در خصوص عدم انتخاب سرپرست شهرداری و عدم تشکیل هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر  کرمانشاه که نزدیک به سه ماه از انتخاب شدن اعضای آن می گذرد ، باشند و همچنین بایستی پاسخگوی وعده ها و شعارهای آنچنانی خود باشند. 
 • اگرچه سعید طلوعی شهرداری که از سوی شورای پنجم شهر کرمانشاه انتخاب شد و زمام امور شهرداری کرمانشاه را بر عهده گرفت ،طی یکماه گذشته استعفای خود را به استاندار تحویل داد که این تحویل استعفا از لحاظ قانونی جای بحث دارد اما پرسش اصلی این است که چرا شورای ششم بعد از تحلیف خود هیئت رئیسه شورا را تشکیل ندادند و به رغم بی سر و سامانی شهرداری کرمانشاه نسبت به انتحاب مدیر و مدبری که توان اداره کلانشهر کرمانشاه را داشته باشد نسبت به انتخاب شهردار و یا سرپرست  شهرداری اقدام نکردند و تنها باعث شد که جریان توسعه و آبادانی  در کرمانشاه فرصت را از دست بدهند و حالا این فرصت سوزی‌ها نباید دوباره اتفاق بیفتد و یا مسائل حاشیه‌ای و دعوا‌های درون جناحی نباید بر عملکرد شورای شهر کرمانشاه تاثیری داشته باشد و باید جای خودش را به کار و تلاش بدهد، زیرا در حال حاضر هنوز زمزمه‌های حاکم بودن این مسئله در شورا و شهرداری شنیده می‌شود.
 •  اما سوال اینجاست که تدبیر شورا برای زمان فعلی چیست؟ چه شهرداری انتخاب خواهند کرد با چه ویژگی هایی؟ آیا بازهم سیاست زدگی و دعوا میان اینکه چه کسی شهردار شود، جای مصلحت اندیشی و توجه به مطالبات مردم را خواهد گرفت؟ بی شک همین مسائل سبب شد تا طلوعی انتخاب شود، کسی که بارها مورد انتقاد اعضای شورا بود پس باید این بار شهرداری انتخاب کنند که فارغ از جناح بندی‌های سیاسی مرد این میدان باشد وگرنه دوباره شهر در بحران و ناپایداری با مشکلات بی شماری مواجه می‌شود.
 • پس شورا باید جلسات فشرده بگذارد و هیئت رئیسه خود را تعیین کند و همچنین  ظرف ده روز شهردار کارآمدی برای شهر کرمانشاه انتخاب کند، بدون شک اگر بیشتر از این زمان طول بکشد، این عدم انتخاب به موقع شهردار به کار‌های خدماتی و عمرانی و اجتماعی آسیب می‌رساند البته لازمه تحقق این امر، دوری از بازی‌های فریبکارانه سیاسی و تمرکز بر روی مطالبات مردم است.
 • پر واضح است مدیریت توانمند چاره کار است و شورای شهر کرمانشاه چرا نباید متوجه این موضوع باشد که بحث درآمدهای شهرداری مستقیما بستگی به توان مدیریت و کارآمدی مدیران مجموعه دارد.
 • گویا شورای ششم به خاطر درگیری‌های جناحی از این نکته بسیار مهم غافل شده است کسی که سکان مدیریت شهری را به دست می گیرد بایستی تجربه، سابقه اجرایی و مدیریتی قابل قبولی داشته باشد با توان مدیریتی بالا و با روحیه کار جمعی می تواند از پس مشکلات پیچیده شهر کرمانشاه بر آید.
 • در حال حاضر و در ساختار فعلی امکان معجزه و گشایش در امورات شهرداری وجود ندارد و زمان پاسخگویی اعضای شورا به عملکردشان در خصوص عدم انتخاب سرپرست شهرداری و عدم تشکیل هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر کرمانشاه در مقابل مردم فرارسیده است و شهر کرمانشاه بایستی نفسی تازه کند و وعده ها تبدیل به گارگاه بزرگ عمرانی شود و شهروندان عملا شاهد تغییر و آبادانی شهر باشند نه در حرف!
 • نمی‌شود دست روی دست گذاشت و با گرفتن عکس های آنچنانی سلفی و فیگور رسانه ای و تبلیغاتی و احساسی شهر را اداره کرد.
 • نمایندگان مردم در شورای شهر از کمای مدیریتی خود ساخته باید خارج شوند مدیریت شهری تبلیغ کنند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:محمد حقیقی راد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: