پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۷۷۵
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
یوسفی
با خروج مسکن از بازار سوداگری و اجرای قانون جهش تولید مسکن طی دو سال التهاب بازار مسکن فروکش می کند.


به گزارش خبرنگار غیرمحرمانه مجتبی یوسفی عضو هیئت رئیسه مجلس در نشست خبری امروز یکشنبه 7 شهریورماه 1400 در جمع خبرنگاران گفت: مالیات هایی که شامل دلالان حوزه مسکن می شود ، مالیات بر معاملات مکرر در حوزه مسکن، مالیات بر واحدهای مسکونی خالی ، مالیات بر زمینه های بایر و رها شده در شهرها همگی با هدف خارج کردن مسکن از بازارسوداگری دیده شده است. وضعیت نابسامان حوزه مسکن ، رشد 980 درصدی در حوزه مسکن و این که 70 درصد سبد خانوار به مسکن اختصاص پیدا می کند باعث شد که توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این حوزه معطوف شود و رسیدگی به وضعیت معیشت مردم مورد توجه قرارگیرد. 

عضو کمیسیون عمران افزود: تامین منابع مالی و شرایط ساخت وساز در این قانون دیده شد. همچنین طرح ههای موفقی که در سایر کشورها اجرا شده است مورد بررسی قرارگرفت. فعالیت در حوزه مسکن به ازای ساخت هر 100 متر دو نفر اشتغال ایجاد می کند به همین لحاظ اگر مسکن تورم هم ایجاد کند اما در نهایت برآیندش مثبت است. 

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: 160 هزار میلیارد تومان به عنوان سال اول درنظر گرفته شد. همچنین با کار تلفیقی که در کمیسیون تلفیق انجام شد 360 هزار میلیارد تومان به عنوان سقف این بودجه در نظر گرفته شد. 

با توجه به 20 درصد تسهیلاتی که بانک ها موظف شدند پرداخت کنند 2000 هزار میلیارد تومان از سیستم بانکی برای ساخت مسکن تزریق می شود. تسهیلات به مردم و فعالان در حوزه تولید مسکن و به اقشاری که طرح های حمایتی شامل حالشان می شود، ارائه می شود.

یوسفی گفت: 250 هزار هکتار اراضی داریم که در حریم شهرهاست و در مالکیت دولت است که برای ساخت تفرجگاه و زمین خواری استفاده می شد. ما در این زمینه قانون هم داشتیم اما چون قانونگذار برای مسئول دولتی اراضی جرم انگاری نکرده بود به نیابت از دولت اقدام به واگذاری املاک برای ساخت واحد مسکونی نمی کرد. اکنون در قانون دیده شد که مسئول دولتی که حداکثر 6 ماه در این زمینه اقدام نکند جریمه می شود و حتی زندان هم برای آن درنظر گرفتیم. 

همچنین به دلیل افزایش بی رویه قیمت سیمان و فولاد مقرر شد  این اقلام با نظارت در بورس توزیع شود.

مورد دیگر استفاده از صندوق پروژه ها در بورس است . ممکن است به دلیل افزایش قیمتی که وجود دارد سرمایه گذار نتواند زمین کافی برای ایجاد  یک واحد مسکونی خریداری کند اما با تامین منابع یا وقتی که پروژه کامل شد می تواند پروژه را بفروشد. 

وی در پایان تاکید کرد: ما هم اکنون هفت میلیون خانوار مستاجر داریم و مجلس با ظرفیت قانونگذاری و نظارت در کنار دولت است تا این قانون اجرایی شود و سالی یک میلیون واحد مسکونی ساخته و عرضه شود و در بازه 2 ساله التهاب در حوزه مسکن فروکش کند. 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:نغمه علی بیک زاده
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: