پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۹۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
آمریکا با نادیده گرفتن علم و حقایق و بی اعتنایی به مخالفت های جامعه بین المللی، از آژانس های اطلاعاتی خود برای ردیابی منشاء شیوع ویروس کرونا استفاده کرده است؛ باید گفت که این رویکرد آمریکا یک لودگی و نمایش مسخره خنده دار با انگیزه آشکار بی اعتبار کردن و مهار و سرکوب چین است.

بر اساس گزارش رسانه های خبری آمریکایی، سیاستمداران آمریکا مدعی اند که جار و جنجال و هوچیگری ادامه دار آنها درباره تحقیقات منشاء یابی ویروس کرونا می تواند گزینه های دیپلماتیکی چین را از بین ببرد و اهرم چانه زنی آمریکا علیه چین را تقویت نماید و نهایتا مانع از نفوذ چین گردد.

«بن بست در مهار چین»؛ نتیجه اجتناب ناپذیر راهبرد آمریکا در قبال پکن_fororder_574e9258d109b3dea1499dd7e2ff8389810a4c67

تهمت زنی و بی اعتبار سازی دیگر کشورها، بهترین ابزار در دست آمریکایی ها محسوب می شود؛ آمریکا با سابقه ادعای اینکه یک بطری کوچک حاوی پودر سفید رنگ مدرک وجود تسلیحات کشتار جمعی در عراق است و این بطری را بهانه حمله به عراق کرد و همچنین سابقه بهانه تراشی برای آغاز جنگ خلیج فارس و تحریک خشم عمومی، همواره مشتاق جعل واقعیت برای تامین منافع سیاسی اش بوده است؛ در زمینه ردیابی منشاء شیوع عامل ابتلا به بیماری کووید-19 نیز، آمریکا به تکرار ترفندهای قدیمی اش روی آورده است و از آژانس های اطلاعاتی خود برای تبدیل اپیدمی فعلی کرونا به ابزاری برای مهار و سرکوب چین استفاده می کند.

برخی کارشناسان آمریکایی به صراحت تاکید کرده اند که: «آمریکا به شدت نگران است که توسعه سریع چین از آمریکا پیشی بگیرد و این کشور به یک نیروی مهم جهانی تبدیل گردد و بر اساس همین نگرانی است که همواره بدنبال مهار چین به روش مختلف است.»

با این حال، در محاسبات سیاسی سیاستمداران آمریکایی، قضاوت و داوری جامعه بین الملل دست کم گرفته شده است؛ مردم جهان در طول روزهای اخیر صراحتا به نیات و مقاصد شوم آمریکا در دستکاری و تحریف سیاسی و سرزنش دیگر کشورها اشاره و تاکید کرده اند که آمریکا در حال سوء استفاده از تراژدی ها و فجایع جهانی جهت تامین اهداف سیاسی خودش است.

چین اما در مواجه با اپیدمی قرن، مسئولیت پذیری خود را به نمایش گذاشته است؛ این کشور در زمینه کنترل کارآمد اپیدمی داخلی ویروس کرونا در یک بازه زمانی کوتاه، حمایت از کشورها در نبرد علیه همه گیری کووید-19 و ارتقاء همکاری های جهانی در نبرد علیه این اپیدمی و پیشبرد ردیابی های علم محور کرونا، همواره نقش یک کشور مهم و مسئولیت پذیر را ایفا کرده است.

واقعیت این است که هیچ دروغی نمی تواند حقیقت را تحریف کند و هیچ تهمتی قابلیت از بین بردن مشارکت های جهانی چین را ندارد.

در واقع، وجود یک رابطه سالم و پایدار بین چین و آمریکا در مواجه با چالش های فزاینده جهانی از جمله اپیدمی ویروس کرونا، نه تنها به نفع دو طرف است بلکه انتظار عمومی جامعه بین الملل نیز محسوب می شود.

از آغاز قرن جدید، چین و آمریکا به شیوه ای مؤثر در زمینه های مهمی از جمله واکنش به بحران مالی بین المللی، نبرد علیه اپیدمی ابولا، تقویت سیستم اقلیم جهانی همکاری داشته اند ولی با این حال، آمریکا در طول سال های اخیر مرتبا منافع محوری چین را هدف قرار داده و خطوط قرمز چین را به چالش کشانده و به تشدید مهار و سرکوب چین پرداخته آن هم در حالی که تمامی این رویکردهای واشنگتن منجر به ایجاد مشکلات و چالش هایی شدید در روابط بین چین و آمریکا شده است؛ مشکل سیاستمداران آمریکایی نوع درک و برداشت آنها از چین است؛ آنها چین را مخالف اصلی خود می دانند و هر کار ممکنی را برای مهار و اختلال در توسعه روند مدرن سازی چین انجام می دهند.

باید گفت که سیاستمداران آمریکا تحت تاثیر این طرز فکر اشتباه نسبت به چین، بر این باورند که شرایط پیچیده ناشی از همه گیری کرونا در قرن حاضر، فرصتی برای مهار و سرکوب چین را در اختیار آنها قرار داده است؛ برخی رسانه های بین المللی نیز به طرز تفکر غلط آمریکا در مدیریت اخیر روابطش با چین اشاره کرده اند؛ مشکل آمریکا این است که به جای نگاه به آینده،‌ هنوز هم در جهان دیگری سر می کند؛ جهانی که واقعیت ندارد!

در عصر جهانی سازی امروز، تمام کشورها در یک قایق هستند و انتخاب اجتناب ناپذیر همه کشورها ماندن در همین قایق واحد است! در چنین شرایطی سیاستمداران آمریکایی بدنبال تفرقه افکنی هستند آن هم در حالی که جهان به اتحاد و همکاری نیاز دارد؛ در شرایطی که کشورهای دنیا باید دست در دست یکدیگر حرکت کنند، سیاستمداران آمریکا بدنبال این هستند که همسایگان خود را به گدایی بیندازند؛ چنین رویکردی از سوی آمریکا نه تنها در مهار و سرکوب چین ناکام خواهد ماند، بلکه باعث می شود جهان به آمریکا پشت کند.

تاریخ و حقیقت به خوبی و به طور کامل نشان داده اند که آمریکا که صرفا به دنبال حفاظت از هژمونی و سلطه جویی خود است، از روی بی فکری به تهمت زنی، حمله و مهار و سرکوب چین می پردازد در حالیکه تمام این رویکردهای واشنگتن محکوم به پوچی است و نتیجه بخشی آنها غیرممکن خواهد بود.

مهار و سرکوب چین توسط آمریکا نمی تواند مانع از رشد و توسعه چین گردد بلکه صرفا باعث می شود که مردم چین روز به روز متحدتر شوند و کشوری به مراتب مرفه تر و قدرتمندتر بسازند؛ توسعه و پیشرفت چین دارای یک نیروی محرک فوق العاده عظیمی است که به منزله روندی اجتناب ناپذیر از تحول و تکامل تاریخی این کشور است؛ تحقق جوان سازی عظیم ملت چین وارد پروسه تغییر ناپذیر تاریخی خود شده است. در چنین شرایطی سیاستمداران آمریکایی باید از توهمات خود دست بردارند.

حفظ احترام متقابل، تنها راه درست و صحیح پیش روی چین و آمریکا جهت همزیستی مسالمت آمیز و همکاری و رسیدن به شرایط برد-برد بین آنهاست؛ اگر سیاستمداران آمریکایی هر چه سریع تر نتوانند به برداشت های صحیح برسند و همچنان مشغول سرکوب و مهار چین باشند، در این صورت راهبرد آنها در قبال چین قطعا به بن بست خواهد رسید و با شکست مواجه خواهد شد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: