پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
رییس جمهوری خطاب به همه سیستانی‌ها به خصوص جوانان گفت: هرگز به فکر این که این منطقه را ترک کرده و به منطقه دیگری بروید نباشید، منطقه مال شماست و باید بمانید و به دست توانمند شما این منطقه ساخته شود؛ ما هم در کنار شما هستیم.

گیتی آنلاین- آیت الله سید ابراهیم رئیسی ظهر جمعه در جمع عزاداران حسینی در زابل اظهارداشت: توفیقی داشتم امروز در منطقه سیستان حضور داشته باشم  و از این اجتماع حسینی مطلع نبودم، وقتی که به این منطقه آمدم، شنیدم که اجتماع با صفای مردم به صورت صلواتی ایجاد شده که یادآور روحیه عاشورایی مردم این منطقه است. 

وی با بیان اینکه این ارادت به امام حسین(ع) سرمایه بزرگ مردم منطقه است که باید شور و شعور حسینی شان همواره حفظ شود، افزود: قبل از آمدن به این منطقه با نمایندگان و مسوولان و کسانی که از وضعیت منطقه مطلع هستند صحبت کردم و از زمانی که وارد این منطقه شدم رفتم و بعضی از روستاها را بازدید کردم، آخرین وضعیت چاه نیمه ها را دیدم و این سومین و چهارمین برنامه است که در جمع شما قرار دارم.

دکتر رئیسی گفت: در ابتدای کار دولت علاقه مند به اطلاع از محرومیت‌ها بودم و برخورداری‌ها که جای خود دارد و باید شاکر خدا باشیم اما باید از کاستی‌ها و چیزهایی که نداریم مطلع شویم.

رییس جمهوری گفت: جوانان عزیز مشکلاتی وجود دارد؛ مساله کمبود نزولات آسمانی، مشکلات کمبود آب، وضعیت کشاورزی و بعضی از مشکلاتی که از آن رنج می برید مثل بیکاری، وضعیت اقتصادی، کسب و کارها، وضعیت معیشت و مشکل نبود گاز و همه مشکلاتی که شما می‌دانید و با تمام وجود لمس کردید.

وی ادامه داد:  از اول کار دولت به مواردی مثل محرومیت ها و مشکل کمبودهای موجود توجه کردم و باید دنبال حل این ها رفت، اینکه آیا حل شدنی است یا نیست می‌خواهم بگویم با داشتن سرمایه‌های خوب ، توکل به خدا و اعتماد به نفسی که در این منطقه وجود دارد مشکلات قابل حل هستند. 

آیت الله رئیسی اظهارداشت: این منطقه معروف است به اعتماد به نفس و مردان و زنانی که در طول تاریخ این اعتماد  را  در استان و کشورمان داشته اند. 

وی با بیان  اینکه نیروی انسانی کارآمد،  ارزشمند و  متراکم در کشور  کم نداریم،  گفت: برای حل مشکل آب راهکار وجود دارد یکسری راهکارهای طولانی مدت مثل انتقال آب از دریای عمان از این موارد است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: یکسری طرح‌های زود بازده مثل استفاده از فناوری آب ژرف وجود دارد که امروز سه تا چهار چاه ژرف در این منطقه حفر شده است و می تواند افزایش این چاه‌ها آب را به دست مردم برساند.

وی ادامه داد: اما راه‌حل بسیار کوتاه‌مدت هم وجود دارد و آن اینکه ما از ظرفیت چاه نیمه‌ها استفاده کنیم سریعاً آقای استاندار، آقای فرماندار، مسوولان آب در منطقه اقدام کنند نسبت به حفظ آبی که در چاه نیمه‌ها موجود است.

وی ادامه داد  مسوولان این آب چاه نیمه‌ها را به مخازن منتقل کنند و این انتقال  برای مدت قابل توجهی مشکلات مردم را حل می‌کند. 

رییس  جمهوری  با بیان  اینکه ما دنبال راهکارهای میان‌مدت و  طولانی‌مدت هم خواهیم رفت گفت: مساله گازرسانی با پیگیری‌هایی که انجام شده به زودی علمک گاز در منطقه سیستان روشن خواهد شد. 

وی  افزود:  راه آهن زاهدان به زابل در دستور کار قرار دارد وزیر راه که در این سفر در خدمتشان هستیم بررسی‌هایشان را کردند و مصمم است که این کار باید به سرعت پیش برود. 

دکتر رییسی گفت: کاری که از وزیر نیرو، استاندار و مسوولان منطقه می‌خواهم این است که نسبت به لایروبی و رسوب زدایی برای انتقال آب به چاه نیمه‌ها اقدام کنند اعتبار برای این لایه‌روبی و رسوب‌زدایی سریع تامین خواهد شد و این انتقال آب بسیار ضروری است. 

وی تصریح  کرد: مساله حق آبه هیرمند حقی متعلق به این مردم است از این حق نه ما می‌گذریم و نه مردم از آن خواهند گذشت در این زمینه ما نیازمند دیپلماسی فعالی هستیم که این حق مسلم مربوط به مردم منطقه احیا شود.

رییس جمهوری گفت: مساله فعال شدن دادوستد مرزی بین مردم منطقه و مردم افغانستان با فعال شدن بازارچه‌های مرزی می‌تواند قانونمند و فعالتر شود.

وی تصریح کرد: این بازارچه‌های مرزی هم تجارت، هم اشتغال و هم رونق اقتصادی منطقه را سبب می شود و ما هم موافق این موضوع هستیم که این اقدام سریع دنبال شود.

رییسی با بیان اینکه ما یک ظرفیت بسیار خوبی در منطقه سیستان برای نیروگاه‌های بادی داریم که می‌تواند برای تولید قدرت و انرژی به کشور کمک کند گفت: نعمت‌هایی که خداوند به ما در این استان داده باید از آن‌ها بهره‌برداری کنیم مثل نعمت معادنی که در این استان هست اگر درست استفاده شود می‌تواند در سطح مس سرچشمه و مشابه آن برای این منطقه اشتغال و تولید به ارمغان بیاورد./ایرنا

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: