پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۹۴۲
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰
معاون شهرسازی و معماری اداره‌ کل‌ راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان گفت: طرح جامع پنج شهر خاش، سراوان، آشار، سرجنگل و زهک به منظور ساماندهی خدمات شهری توسط این اداره کل در حال تهیه است.
گیتی آنلاین- سهیلا عنانی با بیان اینکه طرح جامع در واقع طرح بلند مدتی است که در آن استفاده از اراضی و حوزه‌های مسکونی، صنعتی، اداری، کشاورزی و تاسیسات عمومی مناطق مختلف تعیین و قوانین و مقررات مربوط به آنها و مواردی چون حفظ بنا و نماهای تاریخی شهر نیز در آن تعیین و تنظیم می شود، اظهار داشت: از مجموع ۳۱ شهر در محدوده تحت پوشش این اداره کل ۱۹ شهر دارای طرح جامع مصوب هستند و طرح جامع ۵ شهر ذکر شده نیز توسط مشاورین ذیصلاح و کارشناسان این معاونت در مرحله تهیه و بررسی می‌باشد که با اقدامات صورت گرفته طرح جامع شهر زهک در سال جاری در جلسه شورای برنامه ریزی استان به تصویب رسید.

وی با اشاره به اهمیت طرح تفصیلی شهرها گفت: این طرح نیز بر اساس ضوابط و معیارهای طرح جامع شهر، چگونگی استفاده از اراضی محلات مختلف شهر و همچنین وضعیت شبکه عبور و مرور و میزان تراکم ساختمانی در آن اولویت بندی شده و به بهسازی و نوسازی و توسعه و رفع مشکلات شهر کمک می کند.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌ کل‌ راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان افزود: در این راستا هم اینک ۱۶ شهر در محدوده این اداره کل دارای تفصیلی هستند و طرح تفصیلی برای ۵ شهر دیگر استان نیز در حال تهیه می باشد.

عنانی با اشاره به تفاوت طرح جامع و تفصیلی، افزود: طرح جامع بلند مدت بوده و به جهات توسعه شهر، نقش شهر، چشم انداز، پهنه بندی حریم شهر و پهنه وری کاربری آن نگاه ویژه دارد اما طرح تفصیلی بعد از طرح جامع تهیه شده و براساس آن تعیین و تطبیق کاربری ها، شبکه بندی معابر و تعیین حدوده شهر در چارچوب طرح جامع تعیین می شود.

وی تصریح کرد: طرح تفصیلی یک سند اجرایی به معنای عام بوده و تنها مرجعی که می تواند تغییری در آن ایجاد کند کمیسیون ماده ۵ است.

معاون شهرسازی و معماری اداره‌ کل‌ راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین افق طرح جامع نسبت به جمعیت، شرایط شهر و سایر موارد مورد بازنگری قرار می‌گیرد که بین ۱۰ تا ۱۵ سال در نظر گرفته شده که این مدت زمان برای اکثر شهرهای استان ۱۰ ساله در نظر گرفته است.

عنانی بیان کرد: در حوزه فعالیت این معاونت هشت شهر ادیمی، دوست محمد، بنجار، میرجاوه، علی اکبر، نوک آباد، سیب وسوران و مهرستان که افق طرح جامع  آن اتمام یافته است در مرحله انعقاد قرار داد و انتخاب مشاور قرار دارد.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: