پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09036503610      سال حمایت از کالای ایرانی مبارک باد      
کد خبر: ۴۱۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۴
گیتی آنلاین - با توجه به صحبت هایی که از این سو و آن سو در خصوص وام اشتغالزایی بیان می‌شود چندی پیش معاون رئیس جمهور به صراحت گفت که این وام در صورت تصویب مجلس از فروردین ماه به روستاییان ارائه خواهد شد.


این روزها خبرهایی در خصوص وام یک و نیم میلیونی اشتغالزایی در روستاها بیان می‌شود که گاهی از سوی وزیری نقض می شود و گاهی از سوی مسئول دیگری به روستاییان نوید دوباره داده می‌شود.

چندی پیش وزیر کار گفته بود که وام اشتغالزایی تنها مربوط به روستاییان نمی شود بلکه تمام مناطق محروم را در برمی‌گیرد اما اخیرا سید ابوالفضل رضوی معاون ریاست جمهوری با اشاره تصویب یک فوریت لایحه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اعطا وام به روستائیان و عشایر گفت: در صورتی مجلس این لایحه را تا اوایل دی‌ماه تصویب کند، قول می‌دهیم تا نیمه فروردین سال ۹۶ به متقاضیان پرداخت شود.

رضوی اظهار کرد: برای موضوع اشتغال زایی، تثبیت جمعیت، ایجاد انگیزه و مهاجرت معکوس به روستای‌های کشور، دولت لایحه دو فوریتی را برای برداشت ۱ و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای ارائه وام قرض الحسنه به روستائیان و عشایر به مجلس ارائه داد اما مجلس با یک فوریت آن موافقت کرد. معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: امیدواریم بعد از بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس به این موضوع نیز رسیدگی شود تا بتوانیم بحث اشتغال‌زایی  و ایجاد فضای کسب‌وکار مناسب را در روستاها فراهم کنیم.

او همچنین تصریح کرد: این وام صرفاً به ایجاد اشتغال در مناطق روستایی  و عشایری  اختصاص داده می‌شود که با اختصاص آن به مناطق یاد شد حدود ۲۰۰ هزار شغل جدید ایجاد می‌شود. به گفته رضوی در اختتامیه نمایشگاه توانمند‌های روستایی و عشایری، این وام قرار است به‌صورت قرض‌الحسنه و با کارمزد ۳ تا ۴ درصدی برای توسعه مشاغل روستایی و عشایری اختصاص یابد.

رضوی می‌گوید: در صورتی مجلس این لایحه را در اوایل دی‌ماه تصویب کند، قول داده می‌شود که در دو ماه باقی‌مانده بر اساس برنامه‌ریزی انجام داده‌ شده این وام را تا نیمه فروردین سال ۹۶ به متقاضیان اختصاص دهیم.

او  با اشاره به معنای فرمایشات رهبر معظم انقلاب  درباره برداشت از ذخایر صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح اظهار داشت:  «در شورای آسیب‌های اجتماعی در محضر رهبر معظم انقلاب و سران قوا، ایشان فرمودند؛ (این طرح) به مجلس برود و مجلس نیز انشا الله  با فوریت به آن توجه کند.» 

رضوی اظهار داشت: وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند که این طرح به مجلس برود و مجلس با فوریت به آن توجه کند، برداشت من آن است که ایشان حتماً با این طرح موافقت داشته‌اند.

معاون ریس جمهور در پاسخ به این موضوع که "رهبر معظم انقلاب برای برخی از طرح‌ها مانند "اجرای عملیات آبخیزدارداری"موافقت خود را به‌صورت مستقیم اعلام کرده بودن اما این طرح را به مجلس فرستاده‌اند گفت: از خود حضرت آقا باید رسیده شود که منظورشان چیست، زیرا اگر مخالف بودند می‌فرمودند نه، اما وقتی می‌گویند این طرح با فوریت در مجلس موردبررسی قرار گیرد به معنای آن است که ایشان با اجرای این طرح دولت موافقند.

بنابراین بر اساس گفته های رهبری در خصوص رسیدگی قاطعانه به این موضوع بنابراین حجت بر تمام مسئولان تمام می‌شود که توجه به روستاها را جدی ببینید و این وام را هر چه سریعتر در اختیار روستاییان قرار دهد. امید است که مسئولان بیش از گذشته روستاییان را چشم انتظار یک وام نگذراند و بیشتر به مناطق روستایی توجه کنند.

اواخر آذر ماه سال جاری بود که لایحه «اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، عشایری و مرزی» برای طی تشریفات قانونی از سوی روحانی  به مجلس ارسال شد. این لایحه به منظور توسعه روستاها و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته روستایی و عشایری در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شده بود. این رسیدگی‌ها از تاکید مکرر بر گازرسانی به روستاهای کشور گرفته تا برنامه هایی برای اشتغالزایی بیشتر در این مناطق.
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: