پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۱۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۷
عامل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در منطقه حفاظت شده ارژن_پریشان، محل کوه بیل شناسایی شد.

رئیس منطقه حفاظت شده ارژن گفت: عامل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در منطقه حفاظت شده ارژن_پریشان، محل کوه بیل شناسایی و پس از تشکیل پرونده مراتب به منظور گذراندن مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شد.

علی فرزام افزود: ۳۱ مرداد حسب بر اساس گزارش ماموران یگان حفاظت محیط زیست واحد ارژن مبنی بر مشاهده دود غلیظ در ارتفاعات کوه بیل، ضمن تماس با مسئول مدیریت بحران اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با تجهیزات کامل شامل ۷ دستگاه دمنده هوا، آتش کوب، خودرو اطفا حریق فورا به محل اعزام و به کمک عشایر در ساعات اولیه نسبت به مهار آتش‌سوزی اقدام شد.


وی اظهارداشت: با توجه به توپوگرافی منطقه، ارتفاع ۲۵۰۰ متری و تراکم پوشش گیاهی منطقه که شامل انواع درختان کیکم، اُرس، کیالک، شن، درختچه‌ها ارژن، زرشک وحشی، انواع بوته‌های گون و گرامینه‌ها است، همچنین شدت وزش باد که به دلیل ارتفاع بالا دائما در حال تغییر جهت بود، حجم و شدت آتش روبه افزایش بود که پس از حدود ۶ ساعت تلاش بی وقفه آتش به طور کامل مهار شد.

رئیس منطقه حفاظت شده ارژن گفت: پس از مهار نیز تا ظهر یکم شهریور ماه نسبت به عملیات پایش و پرستاری از آتش اقدام شد.

فرزام تصریح کرد: در این آتش سوزی بیش از ۱۵۰ هکتار از اراضی بکر منطقه حفاظت شده ارژن طعمه حریق شد که باتوجه به شواهد و قرائن موجود ظن عمدی بودن آتش سوزی قوت گرفت و طی تحقیقات بعمل آمده در کمتر از یک هفته عاملین آتش افروزی شناسایی شدند.

وی تاکید کرد: و به استناد ماده ۱۳ قانون شکار و صید مصوب ۱۳۴۶، ماده ۶۷۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع مصوب ۱۳۴۶ پرونده قضایی تشکیل و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شده است.

این مقام مسوول رئیس منطقه حفاظت شده ارژن از مرتعداران و مردم ساکن روستا‌های همجوار خواست به محض مشاهده هرگونه تخلف شکار وصید غیرمجاز، تخریب و تصرف اراضی ملی، قطع درخت، آتش سوزی در منطقه حفاظت شده ارژن_پریشان با شماره تلفن گویا ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:عباس ستایش گو
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: