پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
تنها هفت روز بعد از وقوع حملات تروریستی 11 سپتامبر بود که کنگره آمریکا به رئیس جمهور این کشور مجوز استفاده نامحدود از قدرت نظامی علیه افغانستان و کشورهایی را داد که او (رئیس کاخ سفید) به عنوان کشورهای طراح،‌ پناهگاه و مقصر حملات 11 سپتامبر تعیین می کرد.

نگاهی به خرابه های اقتصادی بر جای مانده از عقده خونخواری و جنگ افروزی آمریکا_fororder_9fcd705fd4e243298d696250bcc71bd6

تنها هفت روز بعد از وقوع حملات تروریستی 11 سپتامبر بود که کنگره آمریکا به رئیس جمهور این کشور مجوز استفاده نامحدود از قدرت نظامی علیه افغانستان و کشورهایی را داد که او (رئیس کاخ سفید) به عنوان کشورهای طراح،‌ پناهگاه و مقصر حملات 11 سپتامبر تعیین می کرد.

«باربارا لی» (Barbara Lee) تنها قانونگذار آمریکایی بود که با جنگ افغانستان و ارائه قدرت فراگیر به رئیس جمهور این کشور مخالفت کرد و از قانونگذاران دیگر خواست تا زمان بدهند و درباره عواقب سنگین این نوع اقدام آمریکا تفکر کنند! اما این دموکرات کالیفرنیا در پاسخ به این خواسته اش با «ژانت رانکین» صلح طلبی مقایسه شد که در مخالفت با دو جنگ جهانی رای داده بود.

زمانی از موضع باربارا لی حمایت شد که «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع وقت آمریکا پایان عملیات جنگ بزرگ در افغانستان را اعلام کرد و بعد از آن بود که نیروهای آمریکایی در سال 2003 میلادی به عراق حمله کردند؛ تغییر ناگهانی موضع آمریکا به سمت بغداد، آمریکایی ها را نگران کرد و باعث شد کهنه سربازان آمریکایی تحت فشار قرار بگیرند و قدرت های نامحدود رئیس جمهور کشورشان برای به راه انداختن جنگ در هر جایی که بخواهد را زیر سؤال ببرند و اینجا بود که گستاخی و غرور امپراتوری آمریکا که به موجب آن در دیگر کشورها مداخله و حق آزادی دیگر کشورها را نقض می کند، نمایان گشت.

«باربارا لی» با وجود اینکه برچسب «تروریست، خائن و لیبرال بی عقل» را خورد، اما به مخالفت خود با جنگ های آمریکا ادامه داد و اقدام به لابی میان اعضای کنگره کرد تا قدرت ناعادلانه رئیس جمهور آمریکا در به راه انداختن جنگ های نامحدود را لغو کند و نظامیان آمریکایی را به این کشور بازگرداند.

«برنی سندرز» (Bernie Sanders) که قبلا به این قانون بحث برانگیز رای مثبت داده بود، بعدها به یکی از جدی ترین منتقدان جنگ آمریکا در افغانستان و عراق تبدیل شد و از دیدگاه قانونگذار لی و تاکید او بر ضرورت اعمال محدودیت در قدرت جنگ آوری رئیس جمهور آمریکا حمایت کرد.

اینجا بود که لی به دلیل پیش بینی اش درباره جنگ بی پایان آمریکا در افغانستان به عنوان «دانشمندی دیده نشده» شناخته شد؛ او بر ضرورت رعایت احتیاط تاکید داشت و می گفت که هیچ گونه راه حل نظامی وجود ندارد ولی با این حال قانون 60 کلمه ای مصوب در این کشور به هر رئیس جمهوری در آمریکا یک چک سفید امضا می داد تا در همه جای جهان از قدرت و زور نظامی استفاده کند. اجرای همین قانون بوده که هزینه های جنگی آمریکا بعد از حملات 11 سپتامبر را تا سال مالی 2020 میلادی به رقمی معادل 6.4 تریلیون دلار رسانده است!

تمام جنگ های آمریکا تقریبا از طریق استقراض تامین بودجه شده و این جنگ ها کسری بودجه آمریکا و بدهی ملی و نرخ بهره مصرف کننده در این کشور را افزایش داده اند.

آمریکا در اواخر سال 2001 میلادی به منظور سرنگون کردن طالبان و شکست القاعده به افغانستان حمله کرد؛ تهاجم آمریکا به عراق برخلاف جنگ این کشور در افغانستان، با شکایت بسیاری از مقامات ارتش آمریکا آن هم به دلیل انحراف منابع و تفکر استراتژیک از کابل به بغداد مواجه شد؛ تا سال 2009 میلادی، عدم وجود پیشرفت چشمگیر در ماهیت طولانی جنگ آمریکا در افغانستان در کنار تلفات رو به رشد و هزینه های مالی این جنگ باعث تضعیف هر چه بیشتر حمایت مردم کشورهای عضو ناتو از این ماموریت شد.

جنگ آمریکا در افغانستان به تنهایی هزاران تلفات میان آمریکایی ها و افغان ها بر جای گذاشت و روزانه 300 میلیون دلار از اقتصاد آمریکا هزینه این جنگ شد.

نگاهی به خرابه های اقتصادی بر جای مانده از عقده خونخواری و جنگ افروزی آمریکا_fororder_801c01c41dca444b8f8355df1e3cb561

اکنون، واشنگتن بعد از 20 سال، هیچ چیزی برای نشان دادن به ملت خود در زمینه دستاوردهای نظامی اش در افغانستان ندارد و «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور صرفا درباره تخلیه بیش از 120 نفر از افغانستان و توصیف خروج از کابل به عنوان «موفقیتی فوق العاده» لاف زنی می کند!

این باور واشنگتن که «امنیت و رفاه ما به امنیت و رفاه دیگران بستگی دارد» مدت های طولانی است که به شعار و تکیه کلام خیلی ها برای شکست طالبان تبدیل شده آن هم در حالیکه صدها هزار نفر از مردم افغان همچنان در تعجبند که تعهد واشنگتن برای بازسازی کشور ویران شده به دست آمریکا کجا رفته است!

مقامات آمریکایی طی بیش از دو دهه جنگ در افغانستان، زمان و منابع مورد نیاز برای بازسازی این کشور را دست کم گرفتند و میلیاردها دلار را با ساخت نهادها و پروژه های زیرساختی عمدتا ناپایدار هدر دادند؛ مجموعا بیش از 133 میلیارد دلار توسط آمریکا خرج ساخت یک افغانستان امن و پایدار به لحاظ اقتصادی شده است؛ با در نظر گرفتن تورم اینطور استدلال می شود که پولی که واشنگتن صرف بازسازی افغانستان کرده به مراتب از هزینه ای که این کشور برای بازسازی کل اروپای غربی از طریق صندوق مارشال بعد از جنگ جهانی دوم تقبل کرد، بیشتر است.

حقیقت این است که آمریکا هیچ گاه رؤیای بازسازی افغانستان را در سر نداشت؛ درحالیکه بیشتر هزینه بازسازی افغانستان صرف تامین بودجه و آموزش و تجهیز ارتش افغان ها شد، عملکرد سنگدلانه واشنگتن و استفاده آمریکا از افراد نامناسبی که شرایط را بدتر کردند و دادن رشوه های دلاری به این افراد، باعث تقویت فساد در افغانستان شد.

اشتباهات فاجعه بار آمریکا هیچ کمکی به بازسازی افغانستان و یا کاهش اضطراب های اقتصادی مردم عادی این کشور نکرد؛ از نگاه آمریکایی ها، جنگ های این کشور بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به منزله کوهی مرتفع از پول های قرض گرفته شده و هزینه هایی بیش از 8 تریلیون دلار است که در کنار تشدید آثار کلان اقتصادی، کل اقتصاد آمریکا را در طول سه دهه آینده متلاشی خواهد کرد.

آمریکا افغانستان را به حال خود رها کرده است اما همچنان در حال انجام عملیات به اصطلاح مبارزه با تروریسم در 85 کشور آن هم از طریق امپراتوری نظامی گسترده در خارج و بر پا کردن صدها پایگاه نظامی است؛ واشنگتن ممکن است که به فکر پایان بخشیدن به جنگ های ابدی اش باشد اما نمی تواند از مسئولیت نابودی صدها هزار غیر نظامی و بدهی هایش به خانوارهای آسیب دیده جنگ فرار کند.

رؤسای جمهور آمریکا در طول سال های سال بی وقفه از قدرت نظامی بی قید و شرط خود برای به راه انداختن جنگ در راستای اعمال نفوذ و یا تخریب دولت های مستقل جهان سوء استفاده کرده اند؛ اکنون زمان آن است که واشنگتن با اعتراف به قدرت و اختیار نامحدود و فرا مملکتی اش، که افغانستان، عراق و بسیاری از کشورهای دیگر را در هم شکسته است و حداقل تا سه دهه آینده اقتصاد آمریکا را تحت الشعاع قرار خواهد داد، به عقده روحی و وسواس خونخواری اش پایان دهد.  

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: