پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳
در شرایطی که کشورهای ثروتمند در حال بررسی تزریق دوزهای تقویت کننده و بوستر واکسن کرونا به شهروندانشان در ماه جاری میلادی (سپتامبر) هستند، میلیاردها نفر از مردم جهان در حال توسعه هنوز حتی اولین دوز واکسن ضد کرونای خود را دریافت نکرده اند.

چین؛ بهترین الگوی اشتراک واکسن کرونا در جهان_fororder_61360108a310efa1e3badb70

در شرایطی که کشورهای ثروتمند در حال بررسی تزریق دوزهای تقویت کننده و بوستر واکسن کرونا به شهروندانشان در ماه جاری میلادی (سپتامبر) هستند، میلیاردها نفر از مردم جهان در حال توسعه هنوز حتی اولین دوز واکسن ضد کرونای خود را دریافت نکرده اند.

بیش از نیمی از جمعیت آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، به طور کامل واکسینه شده اند در حالیکه رقم واکسیناسیون مردم در آفریقا کمتر از 2 درصد است؛ این بی عدالتی و نابرابری واکسن از دیدگاه «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، به منزله سرافکندگی برای تمام بشریت است.

شکاف بزرگی که در زمینه واکسیناسیون ضد کرونا میان کشورهای فقیر و ثروتمند وجود دارد، به تلاش های ضد اپیدمی جهان آسیب می زند آن هم با توجه به اینکه عامل ابتلا به بیماری کووید-19 همچنان در سراسر جهان در حال گسترش و به سرعت در حال جهش پیدا کردن است.

در چنین شرایطی، چین در رویکردی متناقض با کشورهای توسعه یافته ای که نسبت به اشتراک واکسن های ضد کرونای خود با دیگر بخش های دنیا اکراه دارند و حتی در حال احتکار دوزهای واکسن کرونا هستند آن هم با وجود نیاز مبرم جهان در حال توسعه به این واکسن ها که حاصل ملی گرایی واکسن و یا کوته بینی های سیاسی است، تمام تلاش خود را برای کمک ضد کرونایی به کشورهای در حال توسعه به کار گرفته و واکسن های تولیدی خود را در اختیار این کشورها قرار داده و یا به آنها کمک کرده است تا خودشان آنتی ژن و مواد تولید کننده پادتن نجات بخش علیه کرونا را تولید کنند.

چین در تازه ترین اقدام خود، مواد اولیه لازم برای تولید واکسن سینوفارم خود را به بلگراد فرستاده و به این ترتیب، صربستان به اولین کشور اروپایی با قابلیت تولید واکسن ضد کرونای چینی تبدیل شده است.

چین تاکنون اقدام به تامین بیش از 990 میلیون دوز واکسن برای دیگر کشورها کرده است که این میزان دوز واکسن، بالاترین رقم در جهان محسوب می شود؛ این کشور 105 کشور و چهار سازمان بین المللی را به وسیله واکسن های کرونای خود تامین کرده و یا در حال تامین واکسن برای آنهاست و صادرات واکسن به بیش از 60 کشور را در دست اجرا دارد؛ چین همچنین تجهیزات جلوگیری از اپیدمی کرونا را در اختیار 150 کشور و 13 سازمان بین المللی قرار داده و اقدام به اعزام 37 تیم پزشکی به 34 کشور جهان کرده است.

این رویکرد چین نمادی از طرز تفکر این کشور نسبت به ایجاد جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت است چرا که پکن به خوبی می داند که تا زمانی که همه ایمن نباشند، هیچ کشوری امن نخواهد بود و آنچه در مسیر تحقق بخشدن به هدف تعریف شده از سوی سازمان جهانی بهداشت مبنی بر واکسیناسیون 10 درصدی جمعیت آسیب پذیر کشورها تا پایان سپتامبر از نظر اخلاقی ضرورت دارد،‌ کمک رسانی است.

چین با تزریق بیش از 2.1 میلیارد دوز واکسن میان جمعیت خود و مهار اساسی سرعت شیوع داخلی کرونا، در حال تبدیل شدن به یک الگوی مناسب از مراقبت از شهروندان خود و در عین حال کمک به دیگران است؛ در این بین کشورهای ثروتمند باید از چین درس بگیرند.

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: