پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸
سیستان و بلوچستان ازجمله استانهایی است که با بحرانهایی نظیر خشکسالی، سیل و تغییر ناگهانی دما روبرو است و هرکدام از آنها به تنهایی برای از بین بردن دسترنج چندماهه و گاهی یکساله کشاورزان کافی است.

  
گیتی آنلاین- فرشته بامری، در نگاهی گذرا به وضعیت بخش کشاودزی در استان متوجه می شویم که هیچ عاملی به اندازه حوادث طبیعی نتوانسته این حوزه را تحت تاثیر قرار دهد و کشاورزان را متحمل خسارت کند.

در جایی نوشته بود، سرمای شدید دی ماه سال گذشته  ۶٠٢ میلیارد و ٢۴٢ میلیون ریال به زمین‌های زراعی و باغی، واحدهای تولیدی و زیرساخت‌های بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

این  سرمای شدید کم سابقه ١٠ هزارو ٨٠ هکتار از اراضی زراعی زیرکشت محصولات سبزی، صیفی و علوفه، پنج هزار و ٩۶ هکتار باغات موز و میوه‌های گرمسیری، محصولات گلخانه‌ای در یکهزار و ۲۹۰ باب گلخانه و یک واحد مرغداری زیان وارد کرده است.

رضا رییسی کشاورز نیکشهری در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین، اظهار داشت: در سال گذشته 20هکتار سبزی و صیفی جات کشت کرده بودم .

وی افزود: اما در اثر سرما محصولاتم از بین رفته و تلاش هایی که در حین کاشت و بذر پاشی و آبیاری زمینها انجام شده بود بی ثمر شد.

وی تصریح کرد: برخی کشاورزان که محصول خود را بیمه کرده بودند خسارتهای آنها جبران شد اما من بدلیل اینکه محصولاتم را بیمه نکرده بودم نتوانستم اقدامی کنم.


وی تصریح کرد: ما کشاورزان باید مراقب باشیم و دعا کنیم  تا در فصل کاشت داشت و برداشت محصول دچار حوادث طبیعی نشویم در غیر این صورت در فصل زراعی چیزی عاید مان نمی شود.
 

ابراهیم حسین زهی کشاورز خاشی هم در گفتگو با خبرنگار گیتی آنلاین اطهلر داشت: حدود 3هکتار باغ انار دارم و سالانه تولیدات خود را به بازارهای زاهدان و شهرهای مجاور عرضه می کنم.

وی گفت: شوربختانه سرمای غیر قابل پیش یک سال گذشته به باغات میوه این شهرستان خسارت وارد کرد.

وی افزود: باغداران شهرستانهای فنوج، نیکشهر، دشتیاری، سیب و سوران، بمپور، ایرانشهر، قصرقند، سراوان، دلگان، کنارک و خاش از سرمای ناگهانی خسارت دیده اند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه باغ انار را بیمه حوادث کشاورزی کرده بودم و توانستم از بیمه حوادث استفاده و بخشی از خسارتهای وارده جبران شد.


جبران خسارتهای بخش کشاورزی

مدیر شعب بانک کشاورزی سیستان و بلوچستان در این خصوص اظهار داشت: استان به دلیل گستردگی و تنوع محیط طبیعی قابلیت حادثه خیزی زیادی دارد به طوری که بر اساس بررسی های انجام شده در پنج سال اخیر توفان گرد و خاک با۴۱/۴ درصد، آبگرفتگی و سیلاب با ۳۶/۵ درصد و زلزله بیش از سه ریشتر با ۱۷/۶ درصد بیشترین حوادث رخ داده در این استان را به خود اختصاص داده اند.


امیر حسام قزلباش با اشاره به اینکه، بیمه محصولات کشاورزی یک راهکار برای جلوگیری از خسارتهای فوق است، افزود: کشاورزان  انواع محصولات كشاورزي ، دام و   طيور خود را در مقابل سوانح طبيعي و حوادث قهري نظير تگرگ ، طوفان ،خشكسالي ، زلزله ،سيل ، سرمازدگي و يخبندان بیمه کنند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون، قریب به 298 میلیارد ریال غرامت به خسارت دیده گان در بخش کشاورزی و دامداری پرداخت شده است.


 وی ادامه داد:خسارتهای وارده به دام، طیور، محصولات زراعی و باغی، کشاورزان از طریق این تسهیلات جبران شده است.


سرپرست شعب بانک کشاورزی استان با اشاره به اینکه، این تسهیلات  92 درصد غرامت های تأیید شده استان است، گفت:پرداخت غرامت توسط شعب بانک کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، بدون فوت وقت و بلافاصله پس از تأیید خسارت و تأمین اعتبار انجام می شود.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: