پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۱۹۵
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: با تعطیلی مدارس فرآیند تربیتی هم کاملا متوقف شده بود و باید بر این نکته تاکید کرد که هیچ چیز جایگزین مدرسه و نقش معلم در آموزش نمی‌شود.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه «به وقت ایران»، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته 21 شهریورماه با موضوع بازگشایی مدارس روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، مهدی اسماعیلی رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس و محمود نوری شادکام متخصص اطفال بود.

علیرضا کمرئی  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در ابتدا بیان کرد: آموزش و پرورش هم برای فعالیت‌های حضوری و هم برای فعالیت‌های غیرحضوری برنامه دارد که این برنامه شامل فعالیت 110 هزار واحد آموزشی از جمعیت دانش‌آموزی به تعداد انگشتان دست شروع تا 1500 نفر، در روستاها و شهرها و پایه‌های تحصیلی مختلف متناسب با شرایط مدرسه‌ها و جغرافیاها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس به صورت تدریجی، اقتضایی و با ملاحضات مختلف بر اساس اصول مشخص صورت می‌گیرد، گفت: سلامت دانش‌آوزان، معلمان و کادر مدرسه و خانواده‌ها بر همه چیز تقدم دارد به گونه‌ای که تا از ایمنی دانش‌آموزان اطمینان حاصل نشود، مدارس باز نخواهد شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دز اول واکسیناسیون برای معلمان سراسر کشور انجام شده است، تصریح کرد: با هماهنگی وزارت بهداشت تزریق دز دوم در حال اجرا است همچنین کادر مدرسه و رانندگان سرویس واکسینه شده و می‌شوند.

کمرئی  افزود: در حال حاضر نگرانی نسبت به خانواده دانش‌آموزان وجود دارد که البته به تدریج بر اساس گروه‌های سنی اعلام شده واکسینه می‌شوند و اگر این امر به کندی پیش برود، برنامه‌های در این زمینه پیش‌بینی شده است.  وی وی با اشاره به اینکه اگرچه سال گذشته آموزش از طریق مدرسه تلویزیونی و شبکه شاد پیگیری شد اما به هیچ وجه آموزش مجازی و از راه دور جایگزین معلم و رابطه معلم و دانش آموز نمی‌شود و قطعا کیفیت آموزش تحت تاثیر قرار گرفت که افت میانگین در نمره دانش‌آموزان یکی از نشانه‌های آن است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با تعطیلی مدارس فرآیند تربیتی هم کاملا متوقف شده بود و باید بر این نکته تاکید کرد که هیچ چیز جایگزین مدرسه و نقش معلم در آموزش نمی‌شود.

کمرئی تاکید کرد: متاسفانه افرادی که در نقاط دوردست عشایری و روستایی زندگی می‌کنند، سال تحصیلی گذشته محرومیت بالایی داشتند و امسال شروع فعالیت‌های حضوری مدارس این گروه در اولویت ما قرار دارد چراکه جهت‌گیری عدالت محورانه ایجاب می‌کند از نقطه‌ای شروع کنیم که بیشتر آسیب را دیده است.

وی با بیان اینکه نیاز است آموزش و پرورش به این گروه توجه کند، یادآور شد: از اول مهر آموزش روستایی و عشایر را که تعداشان زیاد نیست و تنها 7.5 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، به تدریج آغاز می‌کنیم. رعایت فاصله‌گذاری در این گروه شدنی است چراکه جمعیت‌شان کم است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: الگوهای بازگشایی را از ماه‌ها پیش مدون و آماده کرده‌ایم و اینگونه نیست که قریب به 14 میلیون دانش‌آموز را بدون توجه به پروسه ایمن‌سازی راهی مدرسه کنیم. بازگشایی‌های به تدریج اتفاق می‌افتد و برای این اتفاق ارزیابی‌های دقیقی صورت می‌گیرد.

مهدی اسماعیلی رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های جامعه و مسئولان مدیریت کرونا در نظام آموزشی کشور است، گفت: نظام آموزشی همه جهان به هم ریخته و مهار قضیه زمان‌بر است اما باید به عنوان یک اصل بپذیریم که چاره‌ای جز زندگی با کرونا نداریم چراکه بنا به گفته برخی از صاحب‌نظران ممکن است ماندگار شود.

وی ادامه داد: باید وضع را مدیریت کنیم اما تعطیلی نظام آموزشی به هیچ وجه قابل قبول نیست چراکه خسارت‌های بعضا جبران‌ناپذیری در پی دارد به عنوان مثال متاسفانه 3.5 میلیون نفر به سامانه آموزش آنلاین دسترسی ندارند. آن چیزی که مهم است تعطیلی را باید حل و چرخه نظام آموزشی را بچرخانیم.

رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش مجلس تاکید کرد: بسیاری از پدران و مادران علاوه بر آنکه نگران سلامتی فرزندانشان هستند، نگران تحصیل آن‌ها نیز هستند پس ما با 2 مساله مهم روبه‌رو هستیم اول آنکه چه کنیم سلامت جامعه به خطر نیفتد و دوم آنکه نظام آموزشی ادامه‌دار باشد.

اسماعیلی افزود: ما می‌دانستیم که روستاهایمان زیرساخت ندارد اما امکانات را آنجا نبردیم در صورتی که باید این اتفاق رخ می‌داد و حال که نیفتاده عدالت آموزشی‌مان زیر سوال رفته است.

وی خاطرنشان کرد: آغاز فعالیت رسمی مدارس از اول مهر است اما این به معنی این نیست که همه دانش‌آموزان اول مهر در مدرسه حاضر شوند بلکه اول باید کرونا را کنترل کرد و دوم آنکه واکسیناسیون به اندازه کافی صورت بگیرد.

محمود نوری شادکام متخصص اطفال که به صورت اینترنتی مهمان این برنامه بود، با اشاره به اینکه اکثر بچه‌ها یا علائم زیادی ندارند یا اگر علائم دارند ظرف سه تا 4 روز برطرف می‌شود، گفت: درگیری شدیدی در این سن نداریم اما اطفال می‌توانند والدین را بیمار کنند و شروع سال تحصیلی می‌تواند چرخه انتقال بیماری را فعال و افراد مستعد را دچار معضل کند.

وی ادامه داد: بازگشایی مدارس منوط به کاهش و یا توقف چرخه انتقال بیماری است که آن هم جز با واکسیناسیون 70 تا 80 درصد جامعه که 2 دز واکسن دریافت کرده باشند، میسر نیست.

این متخصص اطفال در پایان مطرح کرد: سویه لامبدا در اطفال احتمالا بیماری شدیدتری را ایجاد می‌کند البته واکسن بر همه کرونا ویروس‌ها می‌تواند غلبه کند اما نباید از نظارت شدید برای جلوگیری از ورود این سویه به کشور غافل شد که اگر با آن مواجه شویم، بحث‌های آموزشی دوباره تغییر می‌کند.  

برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: