پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۲
در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛
رییس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کشورها را در چگونگی مدیریت بحران باید سنجید، تصریح کرد: ما در بحران کرونا که همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، نشان دادیم که بلد نیستیم بحران را مدیریت کنیم چراکه فقط بحث بهداشت مطرح نبود بلکه مباحث دیگری از جمله سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... نیز در میان بود.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه«به وقت ایران»، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته 23 شهریورماه با موضوع اما و اگرهای بازگشایی دانشگاه‌ها روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران و علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بود.

محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران در ابتدا بیان کرد: ما هر ساله در دانشگاه تهران با بازگشایی دانشگاه‌ها و شروع کلاس‌ها مراسم باشکوهی با حضور دانشجویان و دانشگاهیان برگزار می‌کردیم اما امسال هم مانند سال گذشته باید این مراسم را به شکل نمادین برگزار کنیم.

وی ادامه داد: البته ما و دیگر دانشگاه‌ها برای هر سناریویی آماده هستیم و امیدواریم دانشگاه‌ها پس از واکسیناسیون دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه و در کل جامعه هدف باز شود چراکه این خواسته و آرزوی ما این است.

رییس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه دانشجویان این امکان را دارند که تا زمان بازگشایی دانشگاه‌ها به دانشگاه بیایند و با استادان خود ملاقات کنند، مطرح کرد: اگر دانشگاه‌ها با فرض واکسیناسیون گروه‌های هدف هم باز شوند، نمی‌توان کلاس ها را با ظرفیت گذشته برگزار کرد اما فراموش نکنیم که آموزش مجازی همچنان پابرجاست.

وی ادامه داد: به محض توقف آموزش حضوری، آموزش مجازی را آغاز و تقریبا مشابه دنیا عمل کردیم به لحاظ کیفیت حداقل‌های علمی به دانشجویان انتقال داده شد در حقیقت زیرساخت‌های خوبی در این بخش وجود دارد و تجربه خوبی هم کسب شده است.

نیلی احمدآبادی تاکید کرد: اگر شرایط فراهم شود، در مقطع کارشناسی امکان برگزاری کلاس های عملی را به صورت فشرده داریم و در صورت واکسینه کردن گروه هدف به شکل برنامه‌ریزی شده می‌توانیم میزبان دانشجیان باشیم.

وی با بیان اینکه زمانی که دانشجو و خانواده‌ها به لحاظ ذهنی آمادگی لازم برای برگزاری کلاس‌های حضوری را نداشته باشند، مشکلاتی پدید می‌آید، گفت: ما به لحاظ توانمندی و زیرساخت مشکل نداریم اما آیا دانشجو و یا خانواده می‌توانند مسئولیت اتفاقی را که نمی‌دانند چیست، بپذیرند در حقیقت جامعه به آمادگی ذهنی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها نرسیده در حالی که در کشورهای دیگر این اتفاق رخ داده است.

رییس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کشورها را در چگونگی مدیریت بحران باید سنجید، تصریح کرد: ما در بحران کرونا که همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، نشان دادیم که بلد نیستیم بحران را مدیریت کنیم چراکه فقط بحث بهداشت مطرح نبود بلکه مباحث دیگری از جمله سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... نیز در میان بود.

نیلی احمدآبادی ادامه داد: اجزا به صورت جداگانه خوب کار می‌کنند اما با هم نه چراکه مدیریت کلان کشور پیام‌های متناقض می‌دهد برای جلوگیری از این اتفاق لازم مرور قواعد حکمرانی خوب به ما کمک می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه جهت گیری دانشگاه‌ها به سمت نتیجه‌گرایی و تقاضامحوری تغییر کرده است، خاطرنشان کرد: تبدیل دانش به کسب‌وکار مدت‌هاست در دانشگاه‌ها آغاز شده است و امروز دانشجو از ما می‌خواهد به او راه‌اندازی کسب‌وکار را بیاموزیم.

علیرضا منادی سفیدان رییس کمیسیون آموزش مجلس دیگر مهمان این برنامه بود که مطرح کرد: امسال دومین مهری است که شکوه مهر را نمی‌بینیم و این نعمت بزرگ از ما گرفته شده است.

وی ادامه داد: اگرچه بخش مهمی از تعلیم و تربیت در کنار انسان‌های دیگر شکل می‌گیرد و کلاس و فضای آموزش صفای خاصی دارد اما امسال هم تا مدتی مجبور به برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت آنلاین هستیم.

رییس کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها از ابتدای شیوع کرونا به سمت آموزش مجازی رفتند، گفت: آموزش مجازی کیفیت خوبی ندارد اما تا زمانی که واکسیناسیون جامعه هدف تمام نشود و شرایط لازم مهیا نباشد، امکان برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری وجود ندارد.

منادی سفیدان ادامه داد: البته روستاهایی که به لحاظ رنگ‌بندی کرونا سفید هستند، امکان برگزاری حضوری کلاس‌ها وجود دارد اما آغاز سال تحصیلی به صورت مجازی خواهد بود جالب است بدانید که بسیاری از پدران و مادران درخواست حضوری شدن کلاس‌ها را داشته‌اند.

وی با بیان اینکه برداشت ما این است که تا پایان آذرماه بالای 70 میلیون نفر واکسینه می‌شوند، عنوان کرد: متاسفانه 3.5 میلیون دانش آموز ما دسترسی به فضای مجازی ندارد و یک عده ترک‌تحصیل کرده‌اند یعنی کرونا باعث عقب ماندگی‌های روحی و تحصیلی دانشجویان و دانش‌آموزان شده است.

منادی سفیدان خاطرنشان کرد: خانواده‌ها، دانشجویان و دانش‌آموزان بدانند که احتمالا از دی ماه به بعد کلاس‌ها به صورت حضوری البته نه به صورت کامل برگزار می‌شود همچنین واجب است با کمک متخصصان علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی یک برنامه‌ریزی برای آماده کردن و استقبال از دانش‌آموزان و دانشجویان صورت بگیرد و آن‌ها را آماده حضور در کلاس درس کرد.

برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

انتهای پیام/

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: