پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۲۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۴
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: طي چند دهه اخير کشاورزان شهرستان مه ولات به دليل محدوديت هاي اقليمي وافت کمیت و کیفیت آب های زیر زمینی، اقدام به تغيير الگوي کشت از محصولات زراعی و برخی از محصولات باغی دیگر مانند انار و درختان هسته دار و دانه دار، به پسته کرده اند.
به گزارش گیتی آنلاین، هادی ساربان اظهار کرد: به عقیده کشاورزان، محصول پسته علاوه بر تطابق با اقلیم شهرستان مه ولات و مقاومت به کم آبی، با توجه به درآمدزايي بالا و رشد قیمتی مطلوب، اثرات مثبت و معناداري بر وضعيت اقتصادي و اجتماعي خانوارهاي پسته کار داشته است، به طوری که بر اساس برآوردهای انجام شده، میزان درآمد ناخالص باغداران منطقه، به 150 میلیون دلار می رسد.

وی افزود: توسعه ی کاشت پسته در منطقه با موانع و محدودیت هایی نیز روبه رو می باشد که از مهمترین آنها می توان به کاهش سطح آب های زیر مینی، کاهش کیفیت آب آبیاری، خشکسالی و افزایش میانگین دما اشاره نمود که راه‌حل منطقی مواجه با این مشکلات استفاده از سیستم‌های پیشرفته آبیاری و افزایش راندمان آب و افزایش بهره وری و عملکرد با توجه به میزان آب در دسترس کشاورز، تغذیه بهینه باغات و مدیریت آفات می باشد.

ساربان بیان کرد: هزینه‌های تولید یکی از مهم‎ترین عوامل مؤثر بر تولید بوده که بهینه سازی میزان مصرف نهاده‌ و بهره گیری از توصیه های کارشناسی در کاشت، داشت و برداشت، باعث کاهش هزینه ها خواهد شد. حمایت دولت و پرداخت یارانه در این حوزه نیز در جهت حمایت باغداران موثر خواهد بود. 

وی توضیح داد: درخت پسته علیرغم تطابق مطلوب با شرایط اقلیمی، دارای حساسیت هایی نیز می باشد و در برخی از موارد مشاهده می شود که متأسفانه احداث باغات پسته بدون مطالعات علمی لازم صورت گرفته و این امر باعث بروز مشکل برای باغداران و هدررفت وقت و سرمایه ی آنها می شود. 

ساربان با تأکید به تأثیرات زیست محیطی باغات پسته گفت: سطح زیر کشت پسته در شهرستان مه ولات بیش از  19هزار هکتار است که از نظر زیست محیطی در جلوگیری از بیابان زایی، تثبیت شن‌های روان و کاهش طوفان بسیار تاثیرگذار است.
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: