پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
برداشت پسته از باغات شهرستان خلیل آباد
به گفته مدیرجهاد کشاورزی خلیل آباد کار برداشت محصول پسته از سطح ۴هزار هفتصدونود هکتار از باغات پسته شهرستان آغاز گردید. در سال جاری از اواخر مرداد کار برداشت محصول پسته شروع شده و تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت.

محمود شبان با بیان اینکه شهرستان خلیل آباد با سطح زیر کشت 4هزاروهفتصدونود هکتار و با وجود 18  واحد ترمینال ضبط پسته و 50 دستگاه خانگی هرساله حدود 5هزار تن پسته خشک برداشت می شودگفت قسمت اعظم این محصول در دهستان کویر بخش ششطراز شهرستان واقع شده که دارای آب شور بوده و منطقه ای کویری محسوب می شود. از ارقام اصلی کشت شده در باغات شهرستان می توان به ارقام فندقی، اکبری، احمد آقایی، کله قوچی، بادامی و سفید اشاره نمود و ارقام فندقی و بادامی بیشترین فراوانی در بین ارقام منطقه را دارد.
شبان در ادامه خاطر نشان کرد در سال زراعی جاری با توجه به کاهش نزولات آسمانی، بروز خشکسالی، افزایش بی سابقه دما و در نتیجه آن بالا رفتن شوری آب و از طرف دیگر خاموشی متناوب چاه موتورها موجب تنش زیادی به درختان پسته گردید. لذا کارشناسان جهادکشاورزی از زمستان گذشته با برگزاری کلاس های تخصصی در مورد مدیریت باغات پسته تا حد زیادی از خسارت هایی که می توانست روی محصول پسته وارد شود جلوگیری کردند.درخصوص مدیریت تلفیقی آفات پسته بخصوص پسیل پسته اقدامات خوبی از جمله نصب کارت زرد، مبارزه غیر شیمیایی با پسیل  و ... صورت گرفته است.
 به گفته وی در بین محصولات کشاورزی پسته دارای اهمیت ویژه ای می باشد و یکی از محصولات عمده صادراتی بخش کشاورزی شهرستان خلیل آباد است. پسته مهمترین محصول ارزآور کشاورزی و پس از نفت و فرش سومین کالای مهم صادراتی ایران است.
پسته خلیل آباد به کشورهای امارات متحده عربی ، کره جنوبی ، قزاقستان ، ترکیه ، عراق ، هند و آلمان صادر می شود. از جمله مشکلاتی که هر ساله پسته کاران با آن درگیر می باشند نوسانات قیمت این محصول در بازارها می باشد

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:معصومه طاهریان
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: