پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
در تاریخ 17 سپتامبر برابر با 26 شهریور ماه، «کنت مکنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نهایتا بعد از 20 روز اعتراف کرد که حمله هوایی پهپاد آمریکایی در افغانستان در تاریخ 29 آگوست سال جاری میلادی به هدف تروریست ها اصابت نکرده است؛ حمله ای که متاسفانه 10 غیرنظامی از جمله 7 کودک را به کام مرگ کشاند.

در تاریخ 17 سپتامبر برابر با 26 شهریور ماه، «کنت مکنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نهایتا بعد از 20 روز اعتراف کرد که حمله هوایی پهپاد آمریکایی در افغانستان در تاریخ 29 آگوست سال جاری میلادی به هدف تروریست ها اصابت نکرده است؛ حمله ای که متاسفانه 10 غیرنظامی از جمله 7 کودک را به کام مرگ کشاند.

 

مکنزی با ابراز تاسف و عذرخواهی بابت این حادثه، گفت که مسئولیت کامل این حادثه را بر عهده می گیرد!

خبرنگار ایستگاه رادیو و تلویزیون مرکزی چین در کابل صبح روز 18 سپتامبر برابر با 27 شهریور ماه مجددا از محل حمله پهپاد آمریکایی در افغانستان بازدید کرد؛ این خبرنگار می گوید درب حیاط قفل نشده بود و کسی داخل نبود و اگرچه بیست روز از حادثه حمله پهپاد آمریکایی می گذشت اما آثار انفجار در محل هنوز به وضوع قابل مشاهده بود و خودروهایی که هدف بمباران قرار گرفته بودند، همچنان در حیاط قرار داشتند و دمپایی های سوخته کودکان به صورت ویژه توجه را به سمت خود جلب می کردند.

وقتی آمریکا بعد از کشتار بی گناهان به عذرخواهی بسنده می کند_fororder_微信图片_20210919161027

خبرنگار چین با اشاره به اینکه بعد از پرس و جو از همسایگان، فهمیده است که آن خانواده خیلی زود بعد از حمله پهپاد آمریکایی از آن محل خارج شده اند، می گوید که از هر ابزاری برای برقراری تماس با خانواده قربانی این حمله که پیشتر نیز با آنها مصاحبه شده بود، استفاده کرد از جمله «رومال» برادر کوچک تر «زامالی»، فردی که توسط ارتش آمریکا تروریست معرفی شده بود.

وقتی آمریکا بعد از کشتار بی گناهان به عذرخواهی بسنده می کند_fororder_微信图片_20210919161035

رومال به محض شنیدن اینکه خبرنگار چین آمده است، با چند تن از اعضای خانواده اش برای انجام مصاحبه از محل اقامت موقتی اشان به خانه اشان بازگشتند آن هم با این امید که صدایشان را از طریق رادیو و تلویزیون مرکزی چین به گوش جهان برسانند؛ به محض اینکه اعضای این خانواده پا در حیاط خانه اشان گذاشتند، آشفته تر گشتند. «رومال» که کمی آرام تر بود، به صحبت درباره خسارات وارد شده به خانواده اش در اثر حمله پهپاد آمریکایی پرداخت و گفت که خانه ای که بمباران شد، محل سکونت برادر بزرگترش زامالی و سه برادر کوچک ترش و چهار خانواده بود. رومال گفت که برادرش و سه پسر او در این حمله کشته شدند. زن و دختر باز مانده او نیز اکنون وضعیت مناسبی ندارند.

وقتی آمریکا بعد از کشتار بی گناهان به عذرخواهی بسنده می کند_fororder_微信图片_20210919161039

رومال گفت که برادر بزرگ تر او در اصل پایه و ستون زندگی خانواده اش محسوب یم شد و برادران و خواهران جوان تر خود را مانند یک پدر بزرگ کرده بود و مرگش مساوی بود با فروپاشی خانواده! آنها حتی پول تعمیر خانه بمباران شده خود را ندارند.

 

رومال به خبرنگار چین گفت که قبل از حمله پهپاد آمریکایی، برادرش تازه ماشین خود را به داخل حیاط خانه اش آورده بود. ماشینی که یک سطل بزرگ روی آن حمل می شد . به دلیل کیفیت ضعیف آب های زیرزمینی در کابل و کاهش مکرر سطح آب، مردم مجبورند از بازار آب خریداری کنند. با این حال، سطل آب معمولی روی خودروی زامالی از سوی ارتش آمریکا به عنوان سطلی از مواد منفجره تروریست ها تشخیص داده شد و تصمیم کورکورانه آمریکایی ها باعث ناپدید شدن ناگهانی 10 نفر شد و این در حالیست که ارتش آمریکا در حال حاضر فقط عذرخواهی می کند!

 

«موسوی رحمانی» همسایه قربانی حمله پهپاد آمریکایی می گوید: «زامالی هیچ وقت به کسی آسیب نزد و با هیچ کس دعوا نداشت. من فکر می کنم وقتی شما خانه یک خانواده فقیر را تخریب می کنید و ده نفر را می کشید، عذرخواهی بی معنی است!»

مسعود، برادرزاده قربانی حمله پهپاد آمریکایی به خبرنگار چین گفت که آن دسته از کسانی که چنین اشتباهاتی را مرتکب شده اند نباید با عذرخواهی از مجازات های قانونی فرار کنند به خصوص با توجه به اینکه آمریکا مرتبا ادعای حفاظت از حقوق بشر می کند اما از متدهای فوق پیشرفته خودش برای نقض حقوق بشر استفاده می نماید و دست به اقداماتی می زند که در قوانین بین المللی جنایت محض تلقی می گردند.

 

مسعود همچنین گفت: «اگر چنین حادثه ای برای یک شهروند آمریکایی رخ دهد، دولت آمریکا قطعا تحقیقات زیادی انجام می دهد. در حال حاضر 10 نفر از یک خانواده در افغانستان کشته شده اند و کل جهان باید درباره این موضوع تحقیق کند و از آمریکا در این رابطه سؤال کند.»

دایی قربانی حمله پهپاد آمریکایی فردی است به نام «محمد نسیم» که با انتقاد از رسانه های غربی که چشمان خود را به روی واقعیات بسته اند، گفت برخی رسانه های غربی نیز به اینجا آمدند و از ماشین هدف گرفته شده در حیاط فیلم گرفتند و پرسیدند که آیا دینامیت های ماشین خنثی شده اند یا خیر. برخی خبرنگاران نیز تلاش کردند به داخل خانه بروند و ببینند که آیا ردی از تروریست ها پیدا می کنند یا نه.

 

محمد نسیم در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه این رسانه ها باید بابت عملکردشان عذرخواهی کنند، افزود: «دیدگاه من نسبت به این رسانه ها این است که حالا که آنها نهایتا به این نتیجه رسیده اند که برداشت هایشان اشتباه بوده است باید به تلویزیون برگردند و به همه بگویند که اخبار قبلی اشان اشتباه بوده است و بابت اشتباهاتشان عذرخواهی کنند.»

 

«موسوی رحمانی» همسایه قربانی حمله پهپاد آمریکایی با پسر بزرگ زامالی یعنی «سمیر» بزرگ شده است. او می گوید که ارتش آمریکا باید به همسایه اش غرامت بدهد تا آنها خانه تخریب شده اشان را درست کنند. او بعد از مدت کوتاهی سکوت حرف هایش را ادامه داد و گفت: «او (همسایه اش) زنده نمانده است، غرامت به چه دردی می خورد؟»

 

موسوی رحمانی همچنین تاکید کرد: «من امیدوارم که جامعه بین الملل نهایتا آن دسته از کسانی که این کار را کردند مجازات کنند و دولت آمریکا را برای پرداخت غرامتی که باید بپردازد، تحت فشار قرار دهند. اما حتی اگر کاخ سفید به آنها خسارت هم بدهد باز هم یک قطره خون کودک جبران نخواهد شد.»

 
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: