پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۳۸۲
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی، به همراه معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان و مدیر امور زراعت سازمان در جلسه شورای هماهنگی کشت پاییزه این شهرستان که با حضور مدیر، معاون و روسای ادارات و واحدهای مدیریت تشکیل شد، با هدف بررسی راهکارها و برطرف کردن مشکلات کشت های پاییزه روز دوشنبه در محل مدیریت جهاد کشاورزی فریمان حضور یافتند.
به گزارش گیتی آنلاین، در ابتدای این جلسه مدیر جهاد کشاورزی گزارشی از اقدامات و برنامه های شهرستان ارائه کرد. 

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز برای رفع مشکل همپوشانی زمانی کشت های سبز برگ با کشت کلزا بیان کرد: بهتر است در کشت های سبز برگ از ارقام زودرس استفاده شود تا تلاقی کمتری با زمان آبیاری مزارع کلزا داشته باشند.

 غلامحسین ساربان افزود: 810 هزار تن گندم نیاز داریم که بتوانیم قوت و روزی مردم استان را با زارعین تأمین کنیم. 840 هزار تن جو نیاز داریم تا بتوانیم بخش دام را مدیریت کنیم. 8/5 میلیون تن علوفه نیاز داریم.

وی در مورد تأمین بذر در استان گفت: باید بذر را مدیریت کنیم و از بذور خودمصرفی استفاده کنیم. اگر کشاورزی بذری را که امسال می خواهد بکارد با رقم بذری که سال گذشته کشت کرده است یکی است دیگر نباید به دنبال گرفتن بذر از جهاد کشاورزی باشد. بذری که توزیع می شود و به کشاورز تحویل داده می شود تا 4 سال قابلیت مصرف دارد این بذر خودگشنی دارد ولی دگرگشنی ندارد و کشاورز می تواند از آن استفاده کند.

وی اظهار داشت: برای کشت بذور باید از بذرکار به خصوص بذرکارهای پنوماتیک استفاده شود تا یکنواختی در کشت ایجاد شود و تراکم بوته در متر مربع افزایش یابد. برای اینکه گندم با عملکرد بالا برداشت کنیم در اقلیم سرد باید حداقل 200 بوته در متر مربع و در اقلیم گرم و خشک 300 بوته در متر مربع داشته باشیم و به طور متوسط باید 250 بوته در متر مربع داشته باشیم که با تشکیل سه پنجه در هر بوته 750 بوته در متر مربع تشکیل می شود ودر این شرایط عملکرد گندم به 10 تن می رسد.

این مقام مسئول مطرح کرد: بعد از مدیریت بذر باید به دنبال مصرف کودهای شیمیایی به منظور افزایش تولید بود. 40 درصد از توفیقات در عملکرد به کود بستگی دارد که 20 درصد آن مربوط به کود ازته و 20 درصد دیگر مربوط به کود فسفره و پتاسه است. اگر فسفر خاک تخلیه شود خاک نابود می شود. چرا که فسفر در انتقال انرژی در گیاه و در تمام آنزیم ها و هورمون ها نقش دارد. پتاس در انتقال قند در گیاه و وزن هزار دانه نقش دارد. همچنین پتاس در عیار چغندرقند و در نگهداری سیب زمینی و گوجه فرنگی نقش دارد. نباید اجازه دهیم شوک قیمت کود باعث کاهش مصرف کود در مزارع شود که در این صورت تولید در کشور صدمه می بیند. علاوه بر این باید بدانیم که با مصرف کود بهره وری افزایش می یابد. با مصرف کود عملکرد و تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته و از آن محل هزینه های کود جبران می شود و این به معنی افزایش بهره وری است.

ساربان افزود: بعد از مدیریت مصرف بذر و کود باید به دنبال مدیریت مصرف آب باشیم تا تولید در کشور افزایش یابد. در تمام باغات باید آبیاری زیرسطحی اجرا شود و تمامی مزارع باید به سیستم آبیاری قطره ای مجهز شود تا یکنواختی در کشت و افزایش عملکرد داشته باشیم. زیباترین شکل آبیاری تحت فشار آبیاری قطره ای است به طوریکه با استفاده از نوار تیپ می توان مصرف آب را تا 2000 متر مکعب در هکتار در کشت گندم کاهش داد و این نیز همان مفهوم افزایش بهره وری است. وی برای مدیریت مصرف آب چند راهکار ارائه داد: اول استفاده از نوار تیپ است. دوم کاهش طول فارو به 50 تا 60 متر است تا بتوان در بهار آب را آبدوانی و مدیریت کرد. راهکار سوم مصرف کود پتاسه هست که مقاومت گیاه به کم آبی را بالا می برد و راهکار بعدی افزایش ماده آلی خاک است تا بتوان مصرف آب را کاهش داد.

در ادامه جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی وزارت جهاد کشاورزی رسالت تأمین غذای مردم را بعده دارد و و برای تحقق این خطیر، تمامی پرسنل و کارشناسان این وزارت در خدمات رسانی به قشر زحمتکش کشاورز و دامدار اهتمام و جدیت کافی را باید داشته باشند. چرا که خدمات رسانی به مردم از یک طرف نزد خداوند متعال پاداش دارد و از طرفی لقمه حلال و طیب حاصل از زحمت و تلاش به ارمغان می آورد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: