پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۴۸۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
زاهدی در غیرمحرمانه مطرح کرد:
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: آموزش و پرورش هنوز نتوانسته است آزمون های استاندارد را در سه سال آخر به خوبی اجرا کند.

به گزارش گيتي آنلاين به نقل از روابط عمومی برنامه«غیرمحرمانه»، برنامه تلویزیونیغیرمحرمانه با موضوع «آزمون سراسری دانشگاه ها» باحضور «دکتر محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی »؛ «دکتر کبگانیان استاد دانشگاه و عضو شورای انقلاب فرهنگی »؛ «مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران» و «عباس نادری معلم و مشاور تحصیلی » دوم مهرماه از شبکه دو سیما پخش شد.

زاهدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: در رابطه با کنکور و آثار مترتب با آن، تلاش های بسیاری صورت گرفت تا بتوانیم کنکور به روش کنونی حذف شود و مسائل دیگری از جمله آزمون استاندارد جایگزین آن شود. سال 1386 به کمک مجلس قانون حذف کنکور یا «سنجش و پذیریش دانشجو » به تصویب رسید. در ماده 2 این قانون به صراحت اعلام شد که می بایست بعد از 5سال کنکور حذف شود و به جای آن بحث آزمون های استاندارد مطرح شد. 

وی افزود: در سال 1392 زمان حذف کنکور رسیده بود، لیکن وزارت آموزش و پرورش در این خصوص کاری نکرده بود و مشکلاتی در این راستا از سوی آموزش و پرورش مطرح گردید. لذا؛ به ناچار در سال 92، قانون جدیدی پیرو قانون قبلی مصوب شد. 

زاهدی عنوان کرد: قانون قبلی تاکید بر این داشت که برای سه سال آخر دبیرستان که شامل دوره پیش دانشگاهی و دو سال ماقبل آن می شد، آزمون استاندار برگزار شود و آزمون ها ملاک قرار بگیرند و بعد از 5سال کنکور حذف شود. در قانون جدید عنوان شد که طی 5سال باید برنامه ریزی به گونه ای صورت بگیرد که حداقل 85درصد ورودی های دانشگاه از طریق آزمون های استاندارد و براساس سابقه تحصیلی صورت بگیرد. 

وی در ادامه گفت: در قانون سال 1386تاکید شده بود که براساس مجموعه دروس سه سال آخر آزمون استاندارد برگزار شود لیکن در قانون جدید گفته شد که دروسی که آموزش و پرورش می تواند در این سه سال آزمون استاندارد را برگزار کند، انجام گیرد تا آموزش و پرورش بتواند بر اساس قانون خود را تطبیق دهد. 

زاهدی افزود: خوشبختانه در حال حاضر 89درصد ظرفیت دانشگاه ها می تواند بدون کنکور و براساس سابقه تحصیلی باشد و به عبارتی قانون مصوب مجلس اجرا شده، لیکن هنوز کنکور وجود دارد. 

وی اضافه کرد: بحث اصلی و کلان در سال 86، در راستای حذف کنکور به طور کلی بود و هدف غایی بر حذف کنکور می باشد. 

زاهدی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش هنوز نتوانسته است آزمون های استاندارد را در سه سال آخر به خوبی اجرا کند. بنابراین؛ باید مسئله آزمون های استاندارد جدی گرفته شود. 

وی با بیان اینکه چگونگی حذف کنکور مهم است، افزود: انتخاب افراد در رشته های پرمتقاضی مانند پزشکی امری دشوار است و تنها براساس سابقه تحصیلی و آزمون استاندارد نمی توان صورت بگیرد و باید براساس آزمون دیگری نیز انجام گیرد که اخیرا شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص مصوبه ای صادر کرده است. 

زاهدی اضافه کرد: اینکه نظام آموزش و پرورش کشور دارای مشکل است موافق هستم و حتما باید جراحی شود و باید از رتبه بندی فرهنگیان باید شروع شود و بدان اهمیت داده شود. در کنار آن باید نظامات دیگر در خارج از وزارت آموزش و پرورش مانند دولت و سازمان استخدامی و سازمان برنامه و بودجه و مجلس کمک کنند تا عدالت محوری در نظام آموزش و پرورش پیاده شود.

بُرد در کنکور الزاما به معنای ارجحیت کیفی نیست

کبگانیان در ادامه این برنامه خاطرنشان کرد: بُرد در کنکور الزاما به معنای ارجحیت کیفی نیست. به همین دلیل بر جدایی سنجش از پذیریش اصرار وجود دارد. 

وی به آسیب های کنکور اشاره کرد و گفت: نگرانی خانواده ها، تحمیل هزینه های بسیار برای قبولی در کنکور از آسیب های کنکور بود که با عدالت اجتماعی مغایرت داشت. 

کبگانیان افزود: نزدیک به 20هزار میلیارد تومان سالیانه چرخش مالی کلاس های کنکور می باشد و این نشان دهنده تحمیل بسیار سنگین هزینه های کلاس های کنکور بر خانواده ها است.  

وی همچنین گفت: نکته بسیار مهم دیگری که به دانشگاهیان وارد می شد، نادیده گرفتن عمق یادگیری بود. ارزیابی با تست یک ارزیابی سطحی است و عمق یادگیری ارزیابی صورت نمی گرفت و تنها با سوالات تشریحی می توان به ارزیابی آن پرداخت. به همین دلیل 60درصد به سمت آزمون تشریحی امتحان نهایی گرایش یافته است. 

کبگانیان افزود: در آزمون استاندارد پارتی بازی وجود ندارد، به خصوص اگر محور اصلی کتب درسی باشد. 

وی تصریح کرد: بحث هدایت تحصیلی یک از بندهای نقشه جامع علمی کشور است که اگر معلمان و مسئولین تربیتی آموزش و پرورش به آن مجهز شوند و استعداد یابی درستی از  نوجوانان صورت بگیرد، بسیاری از آسیب های کنونی وجود نخواهند باشد. 

نابرابری طبقاتی مسئله اصلی است

حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه وضعیت کنونی با این روند بدتر خواهد شد، در ادامه گفت: این سوال پیش می آید که چرا در سال های اخیر سطح علمی آموزش و پرورش کشور هر لحظه کاهش یافته است. دوم اینکه چرا وضعیت کنکور همواره بدتر شده است سوم آنکه چرا کسانی که هزینه بیشتری کردند در کنکور قبول شدند؟

وی افزود: دانشجویان 5دانشگاه اصلی کشور برای سه دهک اول جامعه می باشند و سهم متمکنین از دانشگاه های کشور بیشتر است. 

حسینی خاطرنشان کرد: به دلیل مناسبات نابرابر در جامعه فرد مجبور است برای تامین آینده خود به دنبال رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی،حقوق، روانشناسی و... بدود. اگر به سمت رشته معلمی برود سهم زندگی او در حد 3میلیون تومان خواهد بود در حالیکه اگر شغل پزشکی را انتخاب کند 27میلیون تومان خواهد بود. بنابراین؛ کاملا مشخص است که چرا یک دانش آموز برای ورود به رشته های پزشکی تلاش می کند. 

وی افزود: نوع طرح هایی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش می رود، تکنوکراتیک است و به راه حل های جزئی می پردازد. این راه حل ها خوب است به طور مثال پرداختن به مسئله استرس. لیکن نابرابری طبقاتی مسئله اصلی است. 19سهمیه مختلف در کنکور وجود دارد، آیا همه این سهمیه ها عادلانه است؟

حسینی اضافه کرد: این راهکارهای تکنوکراتیک باید در بستر اقتصاد- سیاسی باید مطرح شود. سلسله نیروهای اقتصادی که  آموزش را اداره می کند.

وی با بیان اینکه مسئله کنکور نیست، گفت: مسئله مافیای کنکور، کیفیت آموزش و عدالت است. 

حسینی افزود: سال گذشته مردم 50هزار میلیارد تومان غیر از مافیای کنکور به سیستم آموزشی پول دادند، تقریبا مردم اندازه دولت هزینه کردند. با این حساب 50درصد سیستم آموزشی کشور خصوصی است. متاسفانه نظام آموزشی کشور در بخش کنکور و غیرکنکور پولی شده و مشکل ما برداشتن کنکور نیست، با برداشتن کنکور پارتی بازی و تقلب بیشتر خواهد شد. برای حل مسئله باید نابرابری را در نظام آموزشی خارج سازیم و آموزش در کشور ملی سازی شود. 

وی بیان کرد: اگر والدین می خواهند که فرزندان خود از زیربار فشار و استرس و 7سال ماندن پشت کنکور و امثالهم رها کنند به جای اینکه رویای پزشکی و دندان پزشکی و رویای پول دار شدن برای فرزندان خود باید آنها را به سمت مهارت آموزی سوق دهند تا بتوانند دارای شبکه شغلی باشند. 

بسیاری از صندلی های خالی در دانشگاه ها متقاضی ندارد

نادری در ادامه این برنامه گفت: بسیاری از صندلی های خالی در دانشگاه ها متقاضی ندارد و در آمار عنوان می شود که شرایطی فراهم شده است 85درصد داوطلبین بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند. در حالیکه آماری است که تنها برای نشان دادن بیلان کاری ارائه می شود. واقعیت این است که از حدود یک میلیون و 23هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری 1400شده اند، قریب به نیمی از آنها انتخاب رشته نکرده اند و این بدان معناست که اقتصاد بعد از پایان تحصیل برای یک فرد 18ساله مشخصا ملاک انتخاب است و اگر به این موضوع توجه نشود، خودمان را گول زده ایم. 

وی افزود: مشکل اصلی ما مسئله کنکور نیست. فکر می کنیم با تغییر کنکور و تعویض سنجش از کنکور به مدارس و امتحانات نهایی مشکل حل می شود در حالیکه مشکل پابرجاست و امتحان نهایی جای خود را به کنکور می دهد و کار سخت تر خواهد شد. 


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: