پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۷۲۹
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۴
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در مدت زمانی که کشور با بیماری مهلک کرونا مواجهه بود از محل موقوفات مرتبط ۹۲ میلیارد ریال دارو تهیه شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گیتی آنلاین از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمد احمدزاده امروز، در نشست خبری دهه وقف با بیان این‌که اولین واقف اسلام پیامبر اعظم(ص) بود، اظهار کرد: اولین وقف اسلام باغ‌های هفت‌گانه ای بود که توسط حضرت ثبت شد؛ به همین علت ایام رحلت حضرت دهه وقف نام‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: امسال دوشنبه، ۱۲ مهر، نخستین روز از دهه وقف امسال با عنوان «وقف، رسانه، تکریم واقفان خیراندیش»، سه‌شنبه، ۱۳ مهر، با عنوان «وقف، ترویج فرهنگ قرآن، عترت و مهدویت»، چهارشنبه، ۱۴ مهر،با عنوان «وقف، خدمات فرهنگی و اجتماعی به جامعه»، پنج‌شنبه، ۱۵ مهر،با عنوان «وقف، بقاع متبرکه وترویج فرهنگ زیارت»، جمعه، نام گذاری شده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: ۱۶ مهر،با عنوان «وقف، کاهش آسیب‌های اجتماعی»، شنبه، ۱۷ مهر،با عنوان «وقف، توسعه فرهنگ و تمدن اسلامی»، یک‌شنبه،۱۸ مهر،با عنوان «وقف، توسعه آموزش و پژوهش و حمایت از نخبگان و موسسات دانش‌بنیان»، دوشنبه، ۱۹ مهر،با عنوان «وقف، سلامت و بهداشت جامعه»، سه‌شنبه، ۲۰ مهر،با عنوان «وقف، اشتغال و تولید» و چهارشنبه، ۲۱ مهر ماهبا عنوان «وقف جمعی، توسعه مشارکت‌های اجتماعی» نام‌گذاری شده است.

احمدزاده اضافه کرد: در دهه وقف امسال برگزاری مراسم و قرائت زیارت از بعید همزمان با سالروز رحلت نبی مکرم اسلام(ص) و اقامه عزا در روز شهادت امام رضا(ع) در بقاع متبرکه با ظرفیت حداقلی و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: برگزاری ۶۰ نشست علمی و صنفی وقف در سطح استان، برپایی ۵۲ ایستگاه «همه واقف باشیم» در بقاع متبرکه خراسان رضوی و برگزاری همایش «یاوران وقف» در ۲ سطح استانی و شهرستانی از جملهبرنامه‌های تدارک دیده شده در دهه وقف است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: ۲۱مهر ماه همایش استانی «یاوران وقف» برگزار می‌شود. تجلیل شوندگان در همایش یاوران وقف شامل خدام، خیرین، هیات امنای بقاع متبرکه و مدیران اجرایی آن، مستاجرین موقوفات، پژوهشگران عرصه وقف، اصحاب رسانه و... هستند که در این همایش مورد تکریم و تجلیل قرار خواهند گرفت.

احمدزاده عنوان کرد:در زمینه ترویج وقف مجموع فعالیت‌ها منجر به شناساندن سنت حسنه وقف میانعموم است؛ ضمن این‌که مراکز مشاوره وقف در سطح استان نیز با ارائه مشاوره در حوزه نیازهای جامعه پیش رو است.

وی بیان کرد: طرح مراسم خطبه‌خوانی همزمان با شب شهادت امام رضا(ع) در ۱۹۷ بقعه متبرکه استان اجرا خواهد شد به علاوهطرح «صفیر هدایت» در ۱۲ بقعه شاخص خراسان رضوی در حال اجراست.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اضافه کرد: برپایی نمایشگاه با موضوع وقف در بقاع متبرکه، ارائه مستنداتی از موقوفات و بقاع متبرکه، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان، دیدار با نماینده ولی فقیه و ارائه گزارش اوقاف هر شهرستان قبل از خطبه نماز جمعه توسط رئیس اداره شهرستان از جمله اقدامات در دهه وقف است.

احمدزاده اضافه کرد: برپایی ۶ خیمه معرفت، برگزاری محافل انس با قرآن کریم در بقاع متبرکه اجرای برنامه‌های معرفتی و دینی توسط ۱۵۲ روحانی و مبلغ دینی در دهه آخر صفر و غبارروبی بقاع متبرکه به مناسبت آغاز ربیع‌الاول که البته مراسم آن به صورت حضوری با ظرفیت حداقلی و اجرای کامل پروتکل‌های بهداشتی صورت خواهد گرفت، از اصلی‌ترین برنامه‌های این هفته است.

وی گفت: مجموع مراکزی که وقف بوده و در خدمت مردم است مساجد، مراکز درمانی، آموزشی و... است که این موارد در گزارش امروز نیامده است. به عنوان مثال تفریح مردم در باغ موقوفه وکیل‌‍آباد در گزارش سالانه ثبت نمی‌شود اما در حوزه درمان، آموزش و کمک معیشتی است، قابل گزارش است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اضافه کرد: به عنوان نمونه در این مدت ۹۲ میلیارد ریال دارو از محل موقوفات مرتبط تهیه شده است.در حوزه کمک به دانش‌آموزان نیز سه میلیارد ریال برای ۱۵۰۰ دانش‌آموز نیازمند فراهم شد. علاوه بر این در حوزه کمک‌های معیشتی ۱۲۴ هزار سبد کالا به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط تهیه و توزیع شده است.

احمدزاده بیان کرد: در موج پنجم کرونا تعدادی از بقاع به دستگاه اکسیژن‌ساز مجهز شد براساس آمار دقیق‌تر ۲۸ دستگاه اکسیژن‌ساز به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل عواید موقوفه ملامحمد مشهد تهیه و در مراکز افق به صورت امانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

وی گفت: حمایت از هیئات مذهبی در ماه محرم نیز با ۲۰ میلیارد ریال کمک مالی، برنامه‌ای است که هنوز در حال اجراست.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به ثبت و فعالیت ۲۶ هزار و ۴۰۷ وقف در خراسان رضوی گفت: بعد از مشهد، نیشابور با تعداد ۳۴ وقف جدید و گناباد با ثبت۱۸ وقف در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. ضمن این‌که ۱۵ وقف در تربت حیدریه و ۱۴ وقف در جغتای نیز به ثبت رسیده است. در این موقوفات عمده‌ترین نیات واقفان مربوط به نیات مذهبی است.

احمدزاده بیان کرد: در حال حاضر در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ۴۱ هزار پروژه عمرانی و ۶ هزار پروژه سرمایه‌گذاری با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در دست اقدام است. در حوزه راه‌اندازی و نصب نیروگاه خورشیدی ۵۲ مرکز در حال تولید برق است که این نیروگاه‌ها علاوه بر کاهش آلاینده محیط زیستی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب نیز شده است.

وی اضافه کرد: در حوزه کشاورزی و دامپروری هم اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته که از درآمد حاصل از برداشت محصولات این ۲ بخش، یعنی کشاورزی و دامپروری، در راستای اجرای نیات واقفان هزینه می‌شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: در بخش به‌روزرسانی اسناد نیز تعداد ۲۳ هزار و ۵۰۶ مورد سند به‌روزرسانی و تعداد ۸۱۳ سند مالکیت تک برگی شده است.

احمدزاده مشارکت در پروژه پمپ بنزین نیشابور با یک شرکت خصوصی را از دیگر اقدامات اداره کل اوقاف خراسان رضوی ذکر کرد و افزود:ما در موضوعنیت واقفان فقط می‌توانیم آنان را راهنمایی کنیم.

وی اضافه کرد: در این راستا مشکلات جامعه را برای آنان بیان و بر اساس استدلات ما بعضا تا ۱۸۰ درجه نیت واقفان عوض و به سمت نیاز جامعه پیش رفته است؛ لذا در موضوع درمان، اسکان نیازمندان، آموزش، ازدواج، خانواده، علم و فناوری، زمینه وقف‌های مشارکتی و ایجاد اشتغال معمولا به خیرین توصیه می‌شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: