پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۲۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲
در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در چند سال آینده قطعاً منشا فناوری های جدید، دانشگاه است. دانشگاه‌های پیشرو منشا نوآوری هستند که نوآوری تبدیل به فناوری و فناوری تبدیل به محصولات جدید می شود.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته ۱۱ مهرماه با موضوع اثرگذاری شرکت های دانش بنیان و نقش آن در اقتصاد کشور، روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان غلامحسین رحیمی شعرباف، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و اسفندیار اختیاری، رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی بود.

 
فعالیت‌های دانش بنیان صرفا در قالب شرکت انجام نمی شود‌

 
شعرباف درباره اثربخشی شرکت های دانش بنیان بیان کرد: شرکت دانش بنیان، شرکت نوآور و خلاق است. شرکت هایی که این ویژگی را دارند، پیشران شرکت‌های تولیدی دیگر هستند. در کشور ما بیش از ۸۰ هزار شرکت ثبت شده که از این تعداد تنها حدود ۵۸۰۰ شرکت دانش بنیان هستند. انبوه بودن شرکتهای دانش بنیان مهم نیست، بلکه اثربخشی و کیفیت آن مهم است.

وی افزود: در کشور ما، فعالیت‌های دانش بنیان صرفا در قالب شرکت انجام نمی شود‌. دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در قالب طرح هایی پژوهشی فعالیت می کنند. ما قراردادهای متعددی را بین صنایع و دانشگاه ها و پژوهشگاه ها داریم.

 

شعرباف اظهار کرد: یکی از دلایل توفیق کشورهای موفق این است که سعی در به کارگرفتن همه آحاد مردم دارند. در کشور ما بیش از ۴۵۰ شهرستان وجود دارد که کمتر از ۱۵۰ شهرستان، دارای مرکز رشد هستند. از طریق این مراکز، جوانان می‌توانند ایده های خود را مطرح کرده و در صورت تایید همکاری صورت گیرد.

 

دانشگاه، منشا فناوری های نوین

 

شعرباف بیان کرد: در کشور ما ۱۵۰ هزار دانشجوی دکترا و بیش از ۵۵۰ هزار دانشجوی کارشناسی ارشد وجود دارد. از هر چهار پایان نامه یا رساله باید یک رساله مربوط به توسعه علمی باشد.

وی افزود: در چند سال آینده قطعاً منشا فناوری های جدید، دانشگاه است. دانشگاه‌های پیشرو منشا نوآوری هستند که نوآوری تبدیل به فناوری و فناوری تبدیل به محصولات جدید می شود. اگر واجد دانش باشیم می توان زمینه را برای کاربردی کردن آن فراهم کرد.

 

بزرگترین مشکل ما، عدم باور به اقتصاد دانش بنیان است

 

اسفندیار اختیاری، رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی درباره شرکت های دانش بنیان بیان کرد: حدود چهار دهه است که ادبیات شرکت دانش بنیان شکل گرفته است. در کشور ما نیز حدود دو دهه است که این موضوع مطرح شده است.

وی درباره اشتغال به کار فارغ التحصیلان بیان کرد:  به عنوان نمونه، در یک کارخانه با ۵۰۰ نفر شاغل، حداکثر ۱۰ نفر به عنوان مهندس مشغول به کار هستند.در کشوری که بیشترین نرخ بیکاری آن متعلق به فارغ التحصیلان دانشگاه است، چند کارخانه برای اشتغال افراد کافی است؟

وی ادامه داد: راه حل داشتن ارزش افزوده و اشتغال فارغ التحصیلان، ایجاد شرکت های خصوصی دانش بنیان است. اقتصاد به دو نوع فیزیکی و اقتصاد دانش بنیان تقسیم می شود. بزرگترین مشکل ما در بدنه کل این است که به اقتصاد دانش بنیان باور نداریم.

اختیاری بیان کرد: در راستای تسهیل فرآیند شرکت های دانش بنیان، علاوه بر قوانین ۱۵ ماده ای، قانون ۲۰ ماده ای با رایزنی های مختلف طراحی شده است که مسیر رساندن فکر به جامعه، هموارتر شود.

 

برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

 

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: