پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۰۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲
در برنامه «به وقت ایران» مطرح شد؛
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره سامانه ساتع بیان کرد: همه دانشگاه ها با سامانه ساتع (سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری) آشنا هستند. تمام دستگاه اجرایی باید نیازهای خود را چه در حال و چه در آینده، در این سامانه ثبت کنند.
به گزارش گیتی آنلاین به نقل از روابط عمومی برنامه«به وقت ایران» ، برنامه زنده و تلویزیونی «به وقت ایران» شب گذشته ۲۰ مهرماه با موضوع فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها و ایجاد سامانه پژوهشی مسئله محور، روی آنتن شبکه آموزش رفت و میزبان غلامحسین رحیمی شعرباف، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و محمودرضا آقامیری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران بود.

آموزش های حضوری، مجددا برقرار خواهد شد

رحیمی شعرباف درباره بازگشایی دانشگاه ها بیان کرد: واژه بازگشایی، واژه درستی نیست. اصولا دانشگاه های ما تعطیل نبودند که بخواهند بازگشایی شوند. در طول سال گذشته همه دانشگاه‌ها باز بودند و حتی فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها عمدتاً به صورت حضوری برقرار بودند. در نتیجه به جای واژه بازگشایی باید واژه برقراری مجدد آموزشهای حضوری را به کار برد.

وی ادامه داد: در این مدت به جز بخش های پژوهشی که احتیاج به آزمایشگاه و کارگاه داشته، سایر آموزش ها درقالب کلاس مجازی به صورت فعال برقرار بوده است. البته هیچ چیزی در دانشگاه‌ و مدرسه، نمی‌تواند جایگزین آموزش حضوری شود و این شرایط باعث لطمه به نظام آموزشی ما شده است.

روند موفقیت آمیز شکل گیری آموزش مجازی

رحیمی شعرباف درباره روند موفقیت آمیز شکل گیری آموزش مجازی بیان کرد: کشور ما به خوبی توانست از پس مشکلات بر بیاید. در کمتر از ۶ ماه، سامانه آموزش مجازی از صفر طراحی شد و پس از بررسی وارد حوزه فعالیت شد.

روند رو به رشد مقالات پژوهشی کشور نسبت به سایر کشورها

رحیمی شعرباف درباره آمار پژوهش در دوسال اخیر بیان کرد: درسال ۲۰۲۰ میلادی، هفتاد هزار مقاله به ثبت رسید. همچنین درسال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰) تا کنون، پنجاه هزار مقاله در پایگاه‌های مختلف به ثبت رسیده است. البته کل دنیا تحت تاثیر شرایط کرونا، تعداد مقالات کمتری صادر کرده‌اند. اما کشور ایران نسبت به سایر کشورها در این مورد بهتر عمل کرده و  کاهش کمتری داشته است.


سامانه ساتع، تسهیل کننده فعالیت های پژوهشی دانشگاه

 رحیمی شعرباف درباره سامانه ساتع بیان کرد: همه دانشگاه ها با سامانه ساتع (سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری) آشنا هستند. از این طریق بودجه دانشگاه با اخذ قرارداد با نهادهای علمی تامین می شود.

 وی درباره آمار موسسات پژوهشی بیان کرد: در کشور ما ۱۵۲ موسسه علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم وجود دارد، که از این تعداد حدود ۳۰ الی ۴۰ موسسه، دارای پژوهش های برتر هستند. لازم به ذکر است که موسسات پژوهشی نقش‌ بسیار زیادی در توسعه فناوری کشور دارند.

وی افزود: تمام دستگاه اجرایی باید نیازهای خود را چه در حال و چه در آینده، در این سامانه ثبت کنند. این سامانه  نیازهای دانشجویان را برآورده می سازد.

شعرباف تاکید کرد: این سامانه باعث ایجاد ارتباط نهاد علمی با دانشگاه شده و دولت نیز بودجه این فعالیت پژوهشی را تامین خواهد کرد. لازم به ذکر است عمده تحقیقات دانشگاهی در قالب رساله و پایان نامه های دانشجویی انجام می شود.

هیچ آموزشی، نمی تواند جایگزین آموزش حضوری باشد

محمودرضا آقامیری بیان کرد: حتی با وجود آموزش های مجازی، همچنان نیاز به آموزش‌های حضوری وجود دارد. البته برقراری کلاس های حضوری، ملزم به انجام واکسیناسیون عمومی به جهت جلوگیری از شیوع کرونا است.

هر دانشکده، نیاز به یک پژوهشکده دارد

آقامیری، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: دانشگاه آزاد به جهت ارتقای خود،  سامانه پژوهشی مسئله محور را طراحی کرده و فعالیت پژوهشی خود را به صورت جدی در دستور کار قرار داده است. به عنوان نمونه پژوهشکده غرب شناسی در دانشگاه آزاد تهران مرکز، امروز شروع به کار کرد. این پژوهشکده وظیفه دارد که به حل مشکلات و موضوعات کشور کمک کند. این مشکلات می تواند شامل مسائل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، دیپلماسی و یا حتی زبان باشد. پژوهشکده غرب شناسی در آینده به یک دانشکده غرب‌شناسی تبدیل خواهدشد.

 وی درباره لزوم وجود پژوهشکده در دانشگاه ها بیان کرد: ما باید در هر دانشکده، یک پژوهشکده داشته باشیم تا از توان علمی اساتید استفاده شود. بنابراین هر واحد موظف شده سرای نوآوری داشته باشد. به عنوان نمونه سرای آی تی که در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز شروع به فعالیت کرده است.

برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی سید احسان میرمحمد علی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.

انتهای پیام/


«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: