پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۰۲۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۳
معاونت شهرسازی و معماری شهرداری خرم آباد :
شانزدهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر خرم آباد با دستور کار بررسی وضعیت اراضی دولتی بلاتکلیف در محدوده قانونی شهر با حضور مسئولین اداره کل راه و شهرسازی لرستان در صحن علنی برگزار شد .

داریوش بارانی از همان آغاز سخنان خود با انتقاد شدیداللحن از عملکرد راه و شهرسازی استان، بیان داشت: انتقاد ما صرفا از این تیم مدیریتی نیست بلکه به سه دهه گذشته تاکنون برمی گردد، از سال ۷۵ که افق طرح تفصیلی سابق به پایان رسید به مدت ۲۵ سال شهر خرم‌آباد در نتیجه طرح های تفکیکی دولت به نیابت از راه و شهرسازی در دره خرم آباد به حدود ۴ برابر افزایش پیدا کرد، بنابراین شهر خرم‌آباد محصول عملکرد دولت در دره خرم‌آباد به نیابت از راه و شهرسازی است.

وی افزود: آیا این شهر زیرساخت دارد؟ سرانه فضای سبز و شریان های طبیعی آن جوابگوی مردم هست یا نه؟ اینها محصول عملکرد اداره کل راه و شهرسازی است و متاسفانه شهرداری نقش مداخله گرایانه در توسعه شهر خرم‌آباد طی سه دهه گذشته نداشته؛ در نتیجه شهر خرم‌آباد به شدت شهر ناامنی است یعنی در بحث تاب آوری شهری، یک شهر که مویرگها و شریان های طبیعی آن در طی هزاران سال اینجا را تبدیل به یک زیستگاه امن کرده بود، متاسفانه در طی نیم ساعت بارندگی می توانید در خیابان‌های آن با قایق رفت و آمد کنید.

معاونت شهرسازی شهرداری خرم آباد شفاف بیان کرد: راه و شهرسازی در دامنه مخمل کوه تپه ها را ریخت در دره و در ادامه مسکن مهر و اقدام ملی بوجود آمد و هنوز دارد صورت می‌گیرد و ما معتقدیم که در خرم‌آباد جایگاه اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری عوض شده، در سراسر کشور، راه و شهرسازی به دنبال این است که جلوی توسعه افقی شهر را بگیرد که خیانت کمتری به اراضی کشاورزی رخ دهد و تراکم شهر را افزایش می دهد ولی ما در شهرداری ده سال تلاش کردیم که تراکم را  افزایش دهیم ولی به هزار و یک دلیل نتوانستم و تراکم در شهر کاهش پیدا کرد.

  داریوش بارانی در تکمیل سخنان خود عنوان کرد: یک دلیل دیگر که جای شهرداری و راه و شهرسازی تغییر یافته این است که معمولاً شهرداری ها به دنبال این هستند تا عرصه های عمومی، کمربندهای سبز و شریان های طبیعی را واگذار کنند و راه و شهرسازی وظیفه دارد جلوی این کار را بگیرد، حالا در خرم‌آباد برعکس شده شهرداری فریاد می زند چرا کمربند سبز را برای امر مسکن مهر و اقدام ملی واگذار می کنید ولی گوش راه و شهرسازی شنوای این فریاد نیست.

 این مدیر سخنور و مسلط به علم شهرسازی تاکید کرد: اداره راه و شهرسازی اراضی را به نرخ کشاورزی خرید و با سانتی متر مربع به مردم فروخت و پولش را به حساب خزانه دولت واریز کرد؛ بنده معتقدم شهرداری چه به صورت انصاف و چه با زور اگر پولی از مردم می گیرد در حدود کالبدی شهر مصرف می‌شود یعنی هزار تومان از عوارض شهر خارج از محدوده مصرف نمی‌شود، ولی شماها سالها شهر خرم آباد را فروختید و واریز کردید به حساب خزانه دولت و در برگشت این پول نتوانستیم کتابخانه عمومی که اسکلتش ۲۰ سال است بنا شده بسازیم و نتوانستیم یک کاربری فرهنگی ایجاد کنیم.

 داریوش بارانی با همان لحن تحکمی و انتقادی آغازین، اذعان داشت: مهمترین صحبت ما با اداره شهرسازی این است که به حقوق شهرداری احترام بگذارد، آیا در گذشته این کار را کرده ؟خیر . ما حقوق تفکیکی های محدوده گلدشت را هنوز داریم از مردم می گیریم اتفاقی که سال ۷۵ افتاده؛  املاکی هم که به ما داده و کاربری عمومی بوده رفتیم دیدیم که معارض دارد یعنی کاربری عمومی تملک نشده به شهرداری واگذار کرده؛  آیا تیم مدیریتی جدید رفتار مدیریتش نشان می‌دهد به حقوق شهرداری پایبند است؟ جواب این هم خیر است .

 معاونت شهرسازی شهرداری خرم آباد اظهار داشت: آقای کرم الهی یک سال می شود به دنبال بخشنامه ای است تا جایگزین ماده ۱۰۱ قانون شهرداری کند بپرسید چرا ؛ شما می‌خواهید شهرداری را دور بزنید آمدیم وزارت راه و شهرسازی گفت بله چه کسی می‌خواهد به شما پروانه بدهد؟ آخرش می شود معضل مسکن مهر، طی شکایت قضایی، حقوق شهرداری را از مسکن مهر گرفته ایم که تاکنون بی‌سابقه بوده، اگر هم پروانه بگیرید به فشار استانداری ولی شما نمی توانید مانند مسکن مهر پایان کار دریافت کنید ما نمی دهیم، استانداری هم بگوید پایانکار بدهید ما نمی دهیم چون تخلف است، اصرار شما برای دور زدن قانون باعث شده مسائل مسکن مهر و اقدام ملی پیش بیاید.

خبرنگار: مریم نظری
«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: