پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۰۵۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳
فضاپیمای سرنشین دار «شن جوئو-13» برای اولین بار به مدت 6 ماه در مدار باقی خواهد ماند در حالیکه این یک بازه زمانی طولانی مدت بی سابقه محسوب می شود. 

در اینجا شاید این سؤال مطرح شود که فضانوردان شن جوئو-13 چه آموزش هایی دیده و تحت چه حمایت هایی قرار گرفته اند؟

ماموریت بی سابقه 6 ماهه فضایی چین با نگاهی به پروسه پشتیبانی و آماده‌سازی فضانوردان_fororder_src=http___imagecloud.thepaper.cn_thepaper_image_158_536_828&refer=http___imagecloud.thepaper

«لین شی چینگ» معاون دفتر مهندسی فضایی سرنشین دار چین با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی که با محور ماموریت فضاپیمای سرنشین دار شن جوئو-13 در مرکز پرتاب ماهواره ای «جیو چوان» برگزار شد، در پاسخ به این سؤال، مقدمه ای ارائه کرد.

سیستم فضانوردان در پاسخ به چالش پرواز بلند مدت 6 ماهه این فضاپیمای سرنشین دار، تحقیقات و آماده سازی های کافی مربوط به پروسه انتخاب و آموزش، بهداشت، کار، شرایط زندگی و سایر تکنولوژی های حمایتی مربوط به اسکان فضانوردان در مدار و همچنین تائیدات اولیه مربوط به ماموریت تکمیل شده سفینه سرنشین دار شن جوئو-12 را انجام داده است و در این بین الزامات مربوط به حل چالش بلند مدت پرواز 6 ماهه شن جوئو-13، به مراتب تقویت گشته اند.

ماموریت بی سابقه 6 ماهه فضایی چین با نگاهی به پروسه پشتیبانی و آماده‌سازی فضانوردان_fororder_55

به عنوان مثال، با توجه به خصوصیات جسمی و روحی هر کدام از فضانوردان در بازه های زمانی مختلف، ماموریت شن جوئو-13 روی تقویت ارزیابی جامع ماهانه وضعیت سلامتی فضانوردان متمرکز گشته است و بر اساس نتایج حاصل از ارزیابی های جامع انجام شده، طرح معیاری به منظور تنظیم تمرینات مربوط به پشتیبانی از بی وزنی فضانوردان، نوع و شدت و زمان این تمرین ها تعریف و برنامه غذایی مناسب فضانوردان و نوع غذای کاربردی آنها مشخص شده است. از طرف دیگر، محتوا و نحوه و زمان بندی مربوط به ارائه به موقع حمایت های روانی از فضانوردان نیز در این بین تعریف گشته است.

علاوه بر این، برای انجام این ماموریت پرواز نیم ساله، استانداردسازی های به مراتب بیشتری در زمینه ریتم و سیستم کار صورت گرفته است که به عنوان مثال مربوط می شود به تعریف سیستم وظیفه هفتگی، وظایف تعریف شده ایستگاه فضایی در روز شنبه و تنظیم سیستم روزانه مدیریت مواد، سیستم استراحت روزانه روزهای یکشنبه، سیستم ارتباط ماهانه زمین و فضا و غیره.

آموزش های فشرده در مدار و افزایش تمهیدات آموزشی در مدار به منظور تضمین واکنش فضانوردان جهت انجام وظایف طبیعی آنها و مقابله اشان با شرایط اضطراری با بهترین مهارت ها نیز در این بین لحاظ شده است؛ به عنوان مثال، خدمه پرواز شن جوئو- تحت آموزش های ویژه ای به منظور بهینه سازی پروسه ها و مراحل پرواز قرار گرفته اند و نکات کلیدی و اقدامات احتیاطی برای عملیات های اعزام برای آنها تعریف شده است.

خدمه شن جوئو-12 که به تازگی ماموریت فضایی خود را تکمیل کرده و به زمین بازگشته اند نیز اطلاعات جامعی را درباره تجارب خود پیرامون مسائلی از جمله اقدامات احتیاطی در حین کار و زندگی در مدار و وضعیت منابع در فضا قبل از تخلیه آنها در اختیار خدمه پرواز و فضانوردان پشتیبان شن جوئو-13 قرار داده اند.

سفینه سرنشین دار شن جوئو-13 چین قرار است فردا شنبه برابر با 16 اکتبر/24 مهرماه ماموریت فضایی خود را آغاز کند آن هم در حالی که قرار است در جریان این ماموریت، « وانگ یا پینگ» اولین فضانورد زن چین در ایستگاه فضایی این کشور مستقر گردد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: