پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۰۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۹
بر اساس گزارش منتشر شده مورخ 13 اکتبر برابر با 21 مهرماه رسانه های روس، «ولادیمیر نژدانوف» (Vladimir Nezhdanov) کارشناس کمیسیون امور بین المللی روسیه بر این باور است که با توجه به ارائه مجموعه ایده ها و ابتکارات اولیه از سوی پکن، چین در مقایسه با غرب از بصیرت و بینش به مراتب بیشتری در زمینه تمدن اکولوژیکی برخوردار است.

بر اساس گزارش منتشر شده مورخ 13 اکتبر برابر با 21 مهرماه رسانه های روس، «ولادیمیر نژدانوف» (Vladimir Nezhdanov) کارشناس کمیسیون امور بین المللی روسیه بر این باور است که با توجه به ارائه مجموعه ایده ها و ابتکارات اولیه از سوی پکن، چین در مقایسه با غرب از بصیرت و بینش به مراتب بیشتری در زمینه تمدن اکولوژیکی برخوردار است.

تحسین بینش اکولوژیکی چین نسبت به غرب از دید کارشناس روس_fororder_3ac79f3df8dcd100023ec82a748b4710b9122f1e

نژدانوف تاکید کرده است که طرز تفکر اکولوژیکی چین نه تنها در مفهوم «رؤیای چین» بلکه در چارچوب ساخت جامعه ای با آینده مشترک برای بشریت گنجانده شده و این درحالیست که اجرای پروژه هایی مانند «جاده ابریشم سبز» نیز در چارچوب ابتکار «کمربند و جاده» چین لحاظ شده است.

این کارشناس کمیسیون امور بین المللی روسیه با اشاره به اینکه حل مشکلات زیست محیطی یکی از مسائل کلیدی قرن بیست و یکم محسوب می شود و تعریف موقعیت برجسته و برتر یک کشور در سیستم روابط بین الملل در آینده ای نزدیک به موفقیت آن کشور در حل مشکلات زیست محیطی بستگی دارد، گفت که بر اساس باور او، چین می تواند به شیوه ای مؤثر و کارآمد دستور کار اکولوژیکی را تحت ابتکار کمربند و جاده پیش ببرد و ارتقاء بخشد.

نژدانوف اینطور نتیجه گیری کرده است: «چین و سایر کشورها تحت چارچوب این ابتکار (کمربند و جاده)، بیش از 100 پروژه مربوط به پارک صنعتی را اجرایی کرده اند و در عین حال مشغول اجرای طرح هایی در زمینه چگونگی خنثی سازی انتشار کربن در محیط زیست این پارک ها و تبدیل آنها به کانون انرژی های سبز و سازگار با محیط زیست هستند.»

سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست در تاریخ 13 اکتبر برابر با 21 مهرماه مقاله ای را در وب سایت رسمی خود منتشر و تاکید کرد که چین گام های بسیار مهمی را در زمینه حفاظت از تنوع زیستی برداشته است؛ طبق این مقاله، چین از سرمایه گذاری مبلغی معادل 1.5 میلیارد یوان به منظور تاسیس صندوق تنوع زیستی «کونمینگ» با هدف پشتیبانی از حفاظت از تنوع زیستی در کشورهای در حال توسعه خبر داد و ضمن تاسیس این صندوق، رسما در حال تاسیس اولین مجموعه پارک های ملی خود از جمله «سانجیانگ‌یوان» (Sanjiangyuan)، «پانداهای غول پیکر» (Giant Pandas)، «پلنگ ها و ببرهای سیبری»، «جنگل های بارانی – گرمسیری های‌نان»، و پارک ملی کوه «وویی» در مساحتی 230 هزار کیلومتر مربعی و پوشش تقریبا 30 درصد از مساحت خشکی این کشور، در بر گیرنده گونه های مهم تحت حفاظت گیاهی و حیوانات وحشی ملی است.

محیط بانان بین المللی از تعهدات زیست محیطی چین استقبال کرده اند و باور دارند که راه اندازی صندوق جدید تنوع زیستی کونمینگ جدیدترین اقدام جدی و مهم دولت چین در مسیر حفاظت های زیست محیطی تلقی می گردد.

«لیو شیائوهای» نماینده ارشد بنیاد بین المللی حفاظت از محیط زیست در چین می گوید: «این صندوق جدید ما را یک قدم به پر کردن شکاف بودجه مورد نیاز برای مقابله با بحران تنوع زیستی جهان نزدیک می کند. بحران تنوع زیستی جهانی در طول تاریخ فاقد حمایت کافی بوده است. چین با گسترش سیستم پارک های ملی، روی کار حفاظت از محیط زیست داخلی متمرکز شده که با توجه به سرعت توسعه و شهرنشینی چین، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.»

«ام سانجایان» (M. Sanjayan) مدیر عامل سازمان بین المللی محافظت از محیط زیست نیز با اشاره به اینکه توسعه پارک های ملی چین و سیستم های انرژی های تجدید پذیر این کشور به الگوی برای دیگر کشورها تبدیل خواهد شد، اعلام کرده است که:‌ «صندوق تنوع زیستی کونمینگ بودجه به شدت مورد نیاز برای پیشبرد چارچوب تنوع زیستی جهان بعد از سال 2020 را تامین خواهد کرد.»

دولت چین در عین حال اخیرا اعلام کرده است که دیگر پروژه های جدید مبتنی بر سوخت زغال سنگ در خارج از این کشور را تامین بودجه نخواهد کرد. کارشناسان بر این باورند که عقب نشینی چین از مشارکت در نیروگاه های خارجی مبتنی بر سوخت زغال سنگ گام مهمی در مسیر کاهش استفاده از سوخت های فسیلی در جهان و نهایتا کربن زدایی از منابع انرژی بشر محسوب می شود.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: