پذیرش آگهی و تبادل خدمات با کانال های و سایت های دیگر 09191910422      پایگاه خبری گیتی آنلاین نمایندگی استانی می‌پذیرد  09191910422       پایگاه خبری گیتی آنلاین خبرنگار می‌پذیرد  09191910422       
کد خبر: ۴۳۰۶۷
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۱
دفتر پروژه فضانوردی سرنشین‌دار چین خبر داد فضاپیمای سرنشین‌دار «شن جوئو-13» در ساعت 6 و 56 دقیقه امروز شنبه 16 اکتبر برابر با 24 مهر به وقت پکن به روش «اتوماتیک سریع» به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چینی «تیان هه» متصل شد. فرایند پهلو گرفتن این فضاپیما حدود 6.5 ساعت زمان برد.

دفتر پروژه فضانوردی سرنشین‌دار چین خبر داد فضاپیمای سرنشین‌دار «شن جوئو-13» در ساعت 6 و 56 دقیقه امروز شنبه 16 اکتبر برابر با 24 مهر به وقت پکن به روش «اتوماتیک سریع» به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چینی «تیان هه» متصل شد. فرایند پهلو گرفتن این فضاپیما حدود 6.5 ساعت زمان برد.

اتصال فضاپیمای شن جوئو-13 به ایستگاه فضایی چین_fororder_SZ13-03

اتصال فضاپیمای شن جوئو-13 به ایستگاه فضایی چین_fororder_SZ13-06

اتصال فضاپیمای شن جوئو-13 به ایستگاه فضایی چین_fororder_SZ13-05

لازم به ذکر است فضاپیماهای باری «تیان جوئو-2» و «تیان جوئو-3» پیشتر به فضا پرتاب و به ایستگاه فضایی متصل شده بودند.

اتصال فضاپیمای شن جوئو-13 به ایستگاه فضایی چین_fororder_SZ13-07

طبق جدیدترین گزارش، سه فضانورد چینی نیز طبق برنامه از فضاپیما وارد ماژول اصلی ایستگاه فضایی شده اند.

فضاپیمای سرنشین‌دار «شن جوئو-13» برای اولین بار به مدت 6 ماه در مدار باقی خواهد ماند که یک بازه زمانی طولانی و بی‌سابقه محسوب می‌شود. در اینجا شاید این سؤال مطرح شود که فضانوردان شن جوئو-13 چه آموزش‌هایی دیده‌اند و تحت چه حمایت‌هایی قرار خواهند گرفت؟

«لین شی‌چینگ» معاون دفتر مهندسی فضانوردی سرنشین‌دار چین با حضور در یک نشست خبری که با محوریت ماموریت فضاپیمای سرنشین‌دار شن جوئو-13 در مرکز پرتاب ماهواره ای «جیو چوان» برگزار شد، در پاسخ به این سؤال، این توضیحات را ارائه کرد.

فضانوردان به منظور آمدگی‌ برای پیروزی در چالش یک سفر طولانی 6 ماهه با این فضاپیمای سرنشین‌دار، یک روند تحقیقات و آماده‌سازی کامل در رابطه با فرآیند انتخاب و آموزش، بهداشت، کار، شرایط زندگی و سایر فناوری‌های حمایتی مربوط به اسکان فضانوردان در مدار زمین و همچنین تائیدهای اولیه مربوط به ماموریت تکمیل شده سفینه سرنشین دار شن جوئو-12 را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند و در ادامه الزامات مربوط به حل چالش سفر طولانی 6 ماهه شن جوئو-13 نیز برای آنان به میزان زیادی افزایش یافته است.

به عنوان مثال، به منظور اطلاع از وضعیت جسمی و روحی هر یک از فضانوردان در بازه‌های زمانی مختلف، تمرکز ماموریت شن جوئو-13 روی تقویت ارزیابی جامع ماهانه وضعیت سلامتی فضانوردان خواهد بود و بر اساس نتایج حاصل از این ارزیابی‌ها، برنامه‌ای بر اساس شاخص‌های گوناگون شامل تمرینات مربوط به پشتیبانی‌های لازم از فضانوردان در وضعیت بی‌وزنی، نوع و شدت و زمان این تمرین‌ها و برنامه غذایی مناسب فضانوردان و نوع غذای  آنها برای این فضانوردان مشخص شده است. از طرف دیگر برنامه‌ای شامل محتوا، نحوه و زمان‌بندی مربوط به ارائه به موقع حمایت‌های روانی از فضانوردان نیز تعریف شده است.

علاوه بر این، برای انجام این ماموریت شش ماهه، استانداردهای بسیاری در مورد ریتم و سیستم کار در نظر گرفته شده که به عنوان مثال می‌توان از تعریف سیستم وظایف هفتگی، وظایف و برنامه استراحت روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه)، تنظیم سیستم روزانه مدیریت مواد و سیستم ارتباط ماهانه زمین و فضا و بسیاری موارد دیگر نام برد.

آموزش‌های فشرده در مدار و افزایش تمهیدات آموزشی در مدار زمین به منظور حفظ توانایی فضانوردان جهت انجام وظایف طبیعی آنها و واکنش به شرایط اضطراری به بهترین شکل نیز لحاظ شده و به عنوان مثال، سرنشینان شن جوئو تحت آموزش‌های ویژه به منظور بهینه‌سازی فرآیندها و مراحل مختلف پرواز قرار گرفته‌اند و مهمترین نکات و موارد احتیاطی برای انجام اقدامات لازم برای آنها تعریف شده است.

خدمه شن جوئو-12 که پس از پایان ماموریت فضایی خود، به تازگی به زمین بازگشته‌اند نیز اطلاعات جامعی را درباره تجارب خود پیرامون مسائلی از جمله اقدامات احتیاطی در حین کار و زندگی در مدار زمین و وضعیت منابع در فضا قبل از تخلیه آنها در اختیار سرنشینان و فضانوردان پشتیبان شن جوئو-13 قرار داده‌اند.

اتصال فضاپیمای شن جوئو-13 به ایستگاه فضایی چین_fororder_SZ13-01

سفینه سرنشین‌دار شن جوئو-13 چین روز شنبه برابر با 16 اکتبر/24 مهرماه ماموریت فضایی خود را آغاز کرد و در جریان این ماموریت، « وانگ یاپینگ» اولین فضانورد زن چینی در ایستگاه فضایی چین مستقر خواهد شد.

«پایگاه خبری گیتی‌آنلاین درباره صحت یا رد ادعاها قضاوتی ندارد و مسئولیتی نمی‌پذیرد»
نویسنده:
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: